Produkty

Ozdoby na ścianach w stylu industrialnym

Ozdoby na ścianach w stylu industrialnym

Styl industrialny, jaki rozwinął się wraz z popularnością architektury poprzemysłowej, jest bardzo charakterystyczny również przez to, że dodatki dekoracyjne w takiej aranżacji są bardzo nieliczne, o ile w ogóle znajdują się w tego typu wnętrzu. Na jakie rozwiązanie się zdecydować, aby wizualnie nie zepsuć zamierzonego efektu i podkreślić nietypowy styl wnętrza w stylu industrialnym?

grafiki na ścianie Rozległa, odkryta przestrzeń mieszkalna, duże okna, grube mury, obecność wyeksponowanych detali architektonicznych, beton, cegła, surowe drewno, szkło – to cechy szczególne stylu industrialnego. W dalszej kolejności wymienić można minimalizm i wysmakowanie w doborze zarówno mebli, jak i wyposażenia. W takim otoczeniu dekoracje nie będą czuć się dobrze, a ich nadmiar może spowodować wrażenie chaosu, które zepsuć może najbardziej starannie zaplanowaną i wykonaną aranżację stylu loft. Z drugiej strony użycie takich, a nie innych materiałów wykończeniowych może wywołać poczucie przytłoczenia, a takie przełamać może umiejętnie dobrana dekoracja. Oto nasze propozycje na ozdoby w nietypowym wnętrzu.

Jeśli wiele starań włożyliśmy w odpowiednią aranżację naszego loftu, wyeksponujmy ją – tutaj z pomocą przyjdzie nam duże lustro zawieszone na ścianie. Możemy tym samym podkreślić dbałość o detale architektoniczne, które dzięki szklanej tafli zwielokrotnią się. Jeśli lustro ma nie tylko służyć nam samym w codziennych staraniach o nienaganny wygląd, może zostać zawieszone wyżej i skierowane ku miejscu, które szczególnie lubimy w naszym wnętrzu, na przykład w stronę rozległej antresoli, do której prowadzą wykonane z metalu i wykończone szkłem schody z balustradą.

Jeśli czujemy potrzebę nadania chłodnemu w wyrazie wnętrzu odrobiny ciepła, czy mamy na myśli wyższą temperaturę, czy optyczny ogląd całości lokum, idealny będzie niewielki, wtopiony w ścianę kominek. Aromatyczne ciepło bijące od spowitych płomieniami szczap nada każdej przestrzeni ciepła i nastrojowości. Ciekawie będzie wyglądała wbudowana w tę samą ścianę obok kominka półka, na której umieścimy położone na sobie równo przycięte drewno, tak aby było skierowane ku nam usłojeniem. Jako że tego typu kominek może być trudny technicznie do zainstalowania, możemy posiłkować się biokominkiem, który nie potrzebuje połączenia z przewodem kominowym. Funkcję wizerunku drewnianych słojów przejmie zaś fototapeta.

Nie tylko powyższy wzór fototapety sprawdzi się we wnętrzu w stylu industrialnym. Pośród wielości wzorów, jakie oferują producenci, z powodzeniem wybierzemy taki, który może podkreślić charakter naszego mieszkania – mogą to być na przykład powiększone fotografie robotników z początku ubiegłego wieku, którzy pracowali przy wznoszeniu przeszklonych wieżowców. Na ścianie loftu zawsze może też zawisnąć ciekawa w formie i kształcie oryginalna grafika z żywymi kolorami. Pomysłem wartym rozważenia jest jej umocowanie – aby nie była przytwierdzona do ściany, możemy wykonać jej dedykowaną, wąską półkę, na której oprzemy artystyczne dzieło. Innym wariantem takiej ozdoby może być tryptyk graficzny, który zamocujemy asymetrycznie, co nada ścianie wrażenia ruchu.

ściana w stylu industrialnymOzdobą ściany we wnętrzu typu loft może być kolor czarny na jej fragmencie lub biegnący szerokim pasem od wysokiego sufitu aż po podłogę. Jeśli ściana ma fakturę, którą chcemy wyeksponować, warto zdecydować się na farbę z połyskiem, a pomalowany fragment można oświetlić od góry albo od dołu, co uwidoczni na jego powierzchni wszelkie nierówności. Innym rozwiązaniem jest użycie matowej i dodatkowo niezwykle funkcjonalnej farby tablicowej, dzięki której ściana stanie się polem do napisów, czy to przypominających nam o codziennych sprawach nie do zapomnienia, czy ponadczasowych sentencji.

Czas jest w ciekawy sposób obecny w stylu industrialnym. Jako że na potrzeby mieszkalne adaptowane są stare budynki, ich historia czy nawiązania do niej mogą być ciekawym dodatkiem uwidocznionym na ścianie. W tej roli mogą „zagrać” detale architektoniczne z uwidocznioną datą produkcji, a jeśli nasze lokum takich nie posiada, w ich poszukiwaniu możemy udać się na targ staroci. Innym nawiązaniem do upływającego czasu będzie zamocowanie na ścianie zegara. Najlepiej, aby miał pokaźną tarczę i wyraźne wskazówki, a wyglądem nawiązywał do znanych nam z dworców kolejowych zegarów, które w przeszłości odmierzały czas do przyjazdu pociągu.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jaką tapetę wybrać? Nowoczesne inspiracje od GoodHome

Jaką tapetę wybrać? Nowoczesne inspiracje od GoodHome
Dzięki tapecie łatwo i szybko stworzysz sobie piękne wnętrze na czasie. I to w każdym pomieszczeniu, nawet w łazience. Sprawdź na co zwrócić uw...
Czytaj więcej

Tapeta do malowania – wady i zalety

Tapeta do malowania – wady i zalety
Tapety do malowania to świetny pomysł na odświeżenie naszych pomieszczeń. Docenią je szczególnie Ci, którzy często dokonują wnętrzarskic...
Czytaj więcej

Jak kolor tapet wpływa na samopoczucie?

Jak kolor tapet wpływa na samopoczucie?
Kolory ścian wpływają nie tylko na nastrój panujący w pomieszczeniu, ale również na samopoczucie osób w nim przebywających. Jak d...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Ozdoby na ścianach w stylu industrialnym