Produkty

Paski w dekoracji wnętrz

Paski w dekoracji wnętrz

Wnętrze wykończone w jednolity sposób może być zbyt jednostajne. Możemy ożywić je odpowiednimi dodatkami albo zastosować materiały wykończeniowe o wzorze czy fakturze pozwalającej wnieść nieco energii i radości. Jednym z takich wzorów są paski.

paski w sypialniDlaczego paski

Dekoracja w formie pasów – pionowych i poziomych – od dawna gości w wielu domach. Stanowi jeden z najstarszych wzorów, jakie wykorzystywano w zdobnictwie różnorodnych materiałów. Paski sprawdzają się w wielu stylach aranżacyjnych, od klasycznego po nowoczesny. Możemy posłużyć się nimi, by w łatwy sposób odmienić nasze ściany czy stare meble i wprowadzić więcej życia do monotonnych wnętrz. Pasy możemy także wykorzystać, aby kreować wizualny odbiór pomieszczenia: niskie pokoje możemy za ich pomocą optycznie podwyższyć, a wąskie poszerzyć.

Jakie paski wybrać

Paski mają niejedno oblicze – mogą być szerokie lub wąskie, jedno- lub wielobarwne, mogą tworzyć delikatny wzór lub stanowić rzucający się w oczy element wystroju. Możemy łączyć je na różne sposoby, np. używać tego samego wzoru w pionie i poziomie, bądź zestawiać w jednym ornamencie pasy o różnych szerokościach. Jeżeli chcemy uczynić pomieszczenie optycznie wyższym, wybierzmy pasy pionowe, jeśli szerszym – poziomym. W zależności również od stylu, w jakim urządzone jest nasze mieszkanie, możemy zdecydować się na pasy wyraziste, w intensywnych barwach lub subtelne, pastelowe paski, które nadadzą mu nieco swojskiego, sentymentalnego charakteru. Wybór odpowiedniego wzoru zależy wiec jedynie od naszych upodobań.

Gdzie zastosować pasy

Pasami możemy ozdobić niemal wszystko i w każdym pomieszczeniu. Mogą pokrywać każdą ścianę w pomieszczeniu lub tylko jedną, która będzie stanowiła dekorację pokoju i tło dla innych elementów wyposażenia (np. kanapy, telewizora). To również doskonały sposób na wykonanie nowoczesnej lamperii , a nawet podłogi. Paski stanowią także wdzięczy wzór na wszelkich tkaninach. Zasłony, firanki, narzuty, pościel, poszewki na poduszki czy dywany – każdy z tych elementów będzie stanowił wyrazisty dodatek. Pasy to także wzór, który często jest elementem ozdobnym tapicerki kanap, sof, foteli, krzeseł i zagłówków. Znajdziemy je również na meblach czy drzwiach, a nawet na sprzęcie AGD.

Kilka sposobów na paskipaski dekoracyjne

Na rynku znajdziemy wiele materiałów wykończeniowych, które pozwolą stworzyć pasiasty wzór w naszych domu. Najłatwiejszym rozwiązaniem będzie zastosowanie wybranej tapety. Jeżeli jednak nie chcemy niszczyć gładkich ścian, nic nie stoi na przeszkodzie, by własnoręcznie stworzyć wybraną dekorację za pomocą pędzla i farby. Paski to bowiem najprostszy możliwy do odmalowania wzór. W ten sposób uzyskamy dekorację jedyną w swoim rodzaju.

Na drzwiach, lodówkach czy pralkach możemy zastosować także fototapetę lub specjalne naklejki, które w mgnieniu oka zmienią oblicze naszych sprzętów. Podobnie jeśli chodzi o meble – tu także możemy zastosować gotowe do przyklejenia produkty, ale warto także wykonać wzór samodzielnie.

W sklepach dostępnych jest również wiele gotowych pasiatych przedmiotów. Możemy więc zakupić pasiastą kanapę, koc, dywan lub chodnik. Podobnie, jeśli chodzi o serwety, obrusy, rolety do okien, a nawet zastawę stołową.

Klasyczny wzór, jakim są pasy, może zostać wykorzystany jako motyw przewodni całej aranżacji wnętrza albo stanowić jedynie subtelny dodatek ożywiający pomieszczenia. W każdym wypadku będzie jednak modny i jego umiejętne zastosowanie z pewnością wyjdzie na dobre naszemu wnętrzu.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Zabudowa karnisza i montaż szyny sufitowej – prosta instrukcja

 Zabudowa karnisza i montaż szyny sufitowej – prosta instrukcja
Firanka lub zasłonka w delikatnym kwiecistym wzorze to ten element naszej okiennej dekoracji, który zawsze dodaje wnętrzu uroku i klasy. &bdquo...
Czytaj więcej

Proste triki, które pozwolą Ci stworzyć przytulny pokój

Proste triki, które pozwolą Ci stworzyć przytulny pokój
Nie potrzebujesz generalnego remontu, aby wprowadzić do wnętrza odrobinę przytulności. Sprawdź, jak za pomocą kilku prostych trików odmienisz s...
Czytaj więcej

Jak ocieplić szary salon? Zobacz nasze wskazówki

Jak ocieplić szary salon? Zobacz nasze wskazówki
Szary kolor w salonie to uniwersalna baza dla stworzenia przytulnego i eleganckiego wnętrza. Szare pomieszczenia zachwycają swoją prostotą, świetnie w...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Paski w dekoracji wnętrz