Produkty

Pędzle kaloryferowe – przegląd

Pędzle kaloryferowe – przegląd

Pędzel kaloryferowy, dzięki któremu pomalujemy trudno dostępne miejsca, stanowi część podstawowego wyposażenia potrzebnego do samodzielnego wykończenia wnętrz. Z jego pomocą nie tylko nadamy nowy wygląd grzejnikowi, ale nałożymy też farbę na styku ściany i sufitu oraz w okolicach stolarki okiennej.

pędzelPędzel kaloryferowy w domach bez kaloryferów

Chociaż kaloryfery wciąż goszczą pod parapetami naszych domów, są stopniowo zastępowane przez bardziej wydajne i estetyczniej prezentujące się grzejniki. I chociaż żeberkowych ogrzewaczy wnętrz ubywa, pędzle kaloryferowe nie tracą popularności, ponieważ ich odmienna od innych pędzli budowa pozwala na dotarcie z porcją farby nie tylko do przestrzeni między żeliwnymi częściami kaloryfera, ale również do miejsc szczególnie trudno dostępnych. Narzędzie tego typu ma inne, bardziej współczesne nazwy, między innymi pędzel grzejnikowy i krzywak. Szczególnie ta ostatnia precyzyjnie oddaje charakterystyczną budowę pędzla.

Pędzel kaloryferowy – cechy szczególne

Pośród różnych rodzajów narzędzi ręcznych do malowania pędzel kaloryferowy jest rozpoznawalny na pierwszy rzut oka – sprawia to jego unikalna konstrukcja, na którą składa się wydłużony trzonek i skuwka wraz z wiązką szczeciny umieszczona pod kątem, a nie stanowiąca przedłużenie rączki. Taka budowa pozwala operować narzędziem w przestrzeni niewidocznej dla osoby usytuowanej na wprost ściany, na przykład za grzejnikiem lub pomiędzy żeberkami kaloryfera. Kolejną wartą odnotowania cechą pędzla krzywaka jest to, że włosie ułożone jest płasko.

Kiedy warto zastosować pędzel krzywak?pędzel kaloryferowy

Oprócz wymienionych powyżej miejsc narzędzia możemy używać w innych trudno dostępnych miejscach:

- na styku ściany i sufitu,

- w miejscu zetknięcia się ściany i podłogi,

- w zagłębieniach stolarki okiennej,

- na ścianach za ciężkimi meblami, które pozostały na miejscu w czasie odświeżania ścian,

- pomiędzy umiejscowionymi na stałe na ścianach półkami i regałami,

- do malowania rur, także w miejscach ich styku ze ścianą,

- do antykorozyjnego odnawiania lub zabezpieczania ogrodzeń z siatki, a także balustrad ze ściśle względem siebie umiejscowionymi tralkami.

Czy wiesz, że…

Ponieważ krzywak jest pędzlem płaskim, jak inne tego typu narzędzia z powodzeniem posłuży nam do malowania cienkich linii i wypełniania przestrzeni skomplikowanych szablonów, dających nam na płaskich powierzchniach ciekawe i unikalne wzory. Sprawia to, że pędzel ten ma szerokie zastosowanie, daleko wykraczające poza wskazane w nazwie wypełnianie farbą żeberek kaloryfera i ściany za grzejnikiem.

malowanie kaloryferaRozmiary pędzli kaloryferowych

Tak jak pozostałe narzędzia ręczne służące do malowania powierzchni i przedmiotów, pędzle kaloryferowe są zróżnicowane pod względem szerokości przestrzeni roboczej wyznaczanej przez umieszczone w skuwce włosie. Rozróżniamy więc pędzle szerokie na:

- 20 mm,

- 25 mm,

- 36 mm,

- 50 mm,

- 63 mm.

Zróżnicowany jest też kąt zakrzywienia włosia względem trzonka, a także długość tego ostatniego. Wybierając odpowiedni do danego zastosowania pędzel krzywak, warto zwrócić uwagę na szerokość włosia, jego jakość, a także materiał wykonania skuwki – jeśli będzie zabezpieczona przed korozją, posłuży nam w czasie niejednego remontu, odświeżania ścian i nadawania nowego wyglądu grzejnikom, nie tylko żeberkowym.

Data publikacji: 31.10.2017
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jak wyczyścić pędzle po pracy?

Jak wyczyścić pędzle po pracy?
Odpowiednio oczyszczone po pracy pędzle malarskie mogą być z powodzeniem wykorzystywane wielokrotnie. Jak pozbyć się z nich śladów starej farby...
Czytaj więcej

Zabytkowe wnętrza – zakres i rodzaj możliwych prac

Zabytkowe wnętrza – zakres i rodzaj możliwych prac
Domy to inwestycje użytkowe – mają w nich mieszkać i żyć ludzie. Jednak jeśli domostwo przetrwało kilkaset lat, należy mu się ochrona, która zos...
Czytaj więcej

Ozdoba na szafkę wykonana w technice decoupage – krok po kroku

Ozdoba na szafkę wykonana w technice decoupage – krok po kroku
Technika decoupage, pozwala na szybkie, niedrogie i samodzielne odnowienie wybranych mebli. Dzięki niej możemy stworzyć szafki, jakich nie znajdziemy ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Pędzle kaloryferowe – przegląd