Produkty

Pędzle przemysłowe – zastosowanie

Pędzle przemysłowe – zastosowanie

Zbiór podstawowych narzędzi służących do prac wykończeniowych zawiera w sobie również pędzle przemysłowe, których użyć można zamiast standardowych modeli do skutecznego pomalowania powierzchni nierównych i chropowatych. Przedstawiamy, czym pędzle przemysłowe różnią się od tradycyjnych odpowiedników i dlaczego spełniają one swoją rolę bez śladów przedwczesnego zużycia.

wybór narzędzi do malowaniaPędzel przemysłowy w rodzinie pędzli wykończeniowych

Standardowe narzędzia służące do pokrywania farbą powierzchni to wałki, pistolety natryskowe i pędzle. Te ostatnie stanowią liczną grupę, na co wpływ mają materiały wykonania, kształty, wielkość, długość włosia i przeznaczenie – od malowania niewielkich fragmentów i pojedynczych linii do rozległych powierzchni. Pędzle stanowią grupę narzędzi wykorzystywaną nie tylko do prac wykończeniowych, ale również budowlanych, by wymienić nieposiadające trzonka pędzle szpachlowe i smołowce, a także służące do nakrapiania wody, duże chlapaki.

Narzędzia szczególnie wytrzymałe i stosowane do intensywnej eksploatacji, jakimi są pędzle przemysłowe, charakteryzują się cechami pozwalającymi na wykorzystywanie ich w trudniejszych warunkach i na bardziej wymagających powierzchniach niż wnętrza pomieszczeń pokryte gładzią szpachlową. Co sprawia, że można ich używać w miejscach, w których włosie pędzli angielskich ulegnie szybkiemu zużyciu?

Materiały wykonania pędzli przemysłowychmalowanie ściany

Pędzle przemysłowe, zarówno owalne, jak i okrągłe, wykonane są w podobny sposób, co pozostała większość narzędzi tego typu, czyli z trzonka, włosia i otaczającej je skuwki, jednak materiały te są dalece bardziej odporne na przedwczesne zużycie. O ile drewniany trzonek wyglądem niewiele się różni od innych uchwytów o okrągłym przekroju, skuwka wykonana jest z ocynkowanego metalu, przez co nie poddaje się korodowaniu – dzięki temu można go używać tak samo wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Na specjalną uwagę zasługuje włosie, na które składa się szczecina będąca połączeniem dwu odmian – syntetycznej i naturalnej.

Czy wiesz, że…

Połączenie włosia typu syntetycznego i naturalnego jest dalece bardziej wytrzymałe przy zachowaniu elastyczności szczeciny, dzięki czemu narzędzie nie tylko służy dłużej, ale i wykorzystywać je można na powierzchniach porowatych i nierównych.

pędzel przemysłowyDo czego używać pędzla przemysłowego?

Delikatne włosie pędzli angielskich nie sprawdzi się na powierzchniach niewygładzonych z taką skutecznością jak odpowiedników przemysłowych, ponieważ szczecina nie dociera z równą skutecznością do wszelkich nierówności i mikrozagłębień. Przykładem niech będzie tynk pokrywający elewację – na jego twardej, porowatej strukturze włosie musi być wystarczająco wytrzymałe, aby pojedyncze włókna nie wyrywały się z obręczy skuwki, a jednocześnie na tyle elastyczne, by warstwę farby rozprowadzić do wszystkich zagłębień i załamań na powierzchni. Podobna sytuacja ma miejsce wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych, których reprezentacyjne ściany pokryte są tynkiem strukturalnym – charakteryzuje go niejednorodna, chropowata powierzchnia o dekoracyjnym charakterze – jej przemalowanie wymaga zastosowania takiego narzędzia, jakim jest pędzel przemysłowy.

Wykorzystanie go nie ogranicza się do powierzchni niewygładzonych, bo z równą skutecznością używany jest do pokrywania farbą ścian pokrytych gładzią i uprzednio zagruntowanych. Tym sposobem pędzel przemysłowy łączy w sobie cechy angielskiego pędzla płaskiego i okrągłego. Chociaż jego część robocza nie jest tak rozległa jak w przypadku pędzla ławkowca, model przemysłowy ma i tutaj przewagę, którą możemy w łatwy sposób wykorzystać. Jego włosie jest ścięte na jednym poziomie a jednocześnie na tyle długie, że możemy samodzielnie nadać mu kształt właściwy do efektywnego pomalowania trudno dostępnych przestrzeni, na przykład wokół stolarki okiennej lub na styku ścian i sufitu. Wystarczą do tego nożyczki, którymi nadamy szczecinie kształt szpica lub ściętej z jednego boku wydłużonej powierzchni.

Data publikacji: 31.10.2017
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jak wyczyścić pędzle po pracy?

Jak wyczyścić pędzle po pracy?
Odpowiednio oczyszczone po pracy pędzle malarskie mogą być z powodzeniem wykorzystywane wielokrotnie. Jak pozbyć się z nich śladów starej farby...
Czytaj więcej

Akcesoria malarza – w co wyposażyć się przed malowaniem mieszkania?

Akcesoria malarza – w co wyposażyć się przed malowaniem mieszkania?
Malowanie mieszkania stanowi część składową wielu remontów. Jest ono na tyle proste, że możemy wykonać je samodzielnie. Często jednak zapominamy o tym...
Czytaj więcej

Przegląd narzędzi malarskich

Przegląd narzędzi malarskich
Malowanie, coraz chętniej wykonujemy samodzielnie, gdyż zarówno farby, jak i narzędzia malarskie są zaprojektowane są tak, aby znacząco ułatwić i przy...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Pędzle przemysłowe – zastosowanie