Produkty

Pierwsza jesień w ogrodzie – na co musimy się przygotować?

Pierwsza jesień w ogrodzie – na co musimy się przygotować?

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodem, po wzmożonej pracy wiosną i upojnym lecie, muszą przygotować się na nadejście jesieni, od której blisko już do zimy. Ten okres wiąże się z koniecznością wykonywania wielu prac. Dowiedzmy się zatem, jak przygotować się na nadejście pierwszej jesieni w naszym ogrodzie.

jesień w ogrodzieOprócz tak oczywistych czynności, jak zbieranie wszelkich owoców i warzyw, a także niektórych nasion, we wrześniu czeka nas w ogrodzie o wiele więcej zajęć. Ten pierwszy miesiąc jesieni jest jednym z najbardziej wytężonych w pracy ogrodnika.

1. Oczyszczanie rabat i grabienie

Pierwszą, podstawową czynnością jest upewnienie się, że na zimę nie pozostaną na ziemi żadne szczątki obumarłych kwiatów, łodyg, pędów czy liści – dzięki temu resztki te nie będą gniły. Musimy usunąć zwiędłe i zeschnięte rośliny jednoroczne, a wszystkie byliny powinniśmy przyciąć. Należy również regularnie pozbywać się wszelkich chwastów. Nie bagatelizujmy jesienią grabienia liści!

2. Nawożenie i przekopywanie

Szczególnie ważną czynnością jest należyte przygotowanie ziemi na nadchodzącą zimę – okres stagnacji. Ziemię należy przekopać i nawieźć, co odpowiednio ją napowietrzy i pozwoli jej odpocząć. Należy jednak odpuścić sobie grabienie, a pozostawić ją bryłowatą. Często jesienią warto nawozić ziemię potasem, fosforem i wapniem. Możemy wykonać analizę gleby, aby dowiedzieć się, jakim odczynem się charakteryzuje – może być bardziej zasadowa lub kwaśna. Ta wiedza pomoże nam w uprawie roślin, którą rozpoczniemy wiosną.

3. Założenie kompostownika

Inną czynnością, którą warto wykonać jesienią, o ile wcześniej tego nie zrobiliśmy, jest założenie kompostownika. To tam możemy składować wszelkie martwe szczątki roślin, by na wiosnę móc korzystać z pełnowartościowego nawozu organicznego.

motyczka Castorama4. Sadzenie i sianie nowych roślin

Wiele drzew i krzewów, a także roślin cebulowych możemy sadzić jeszcze jesienią. Tulipany, hiacynty, szafirki, krokusy i narcyzy najlepiej umieścić w glebie w październiku. Niektóre warzywa można również zasiać jesienią – na przykład szpinak i roszponkę. Dzięki temu będziemy mieli gotowe liście wczesną wiosną. We wrześniu możemy również zasiać maki lekarskie, chabry bławatki czy ubiorki gorzkie, a także nagietki, złocienie czy czarnuszki. Między październikiem a listopadem, a czasami nawet grudniem, sadzimy czosnek i cebulę, siejemy marchew, koper i pietruszkę.

5. Pielęgnacja trawnika

Jesień to dobra pora, abyśmy założyli trawnik. Jeśli natomiast chcemy, aby ten, który mamy, był piękny na wiosnę, musimy o niego odpowiednio zadbać. Najważniejsze, aby nie zalegały na nim liście. Kosimy go ostatni raz w ciepły dzień października. Jeśli jest słonecznie, możemy pokryć trawnik cienką warstwą kompostu.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Grudzień w ogrodzie

Grudzień w ogrodzie
Okres świąteczny trwa w najlepsze. Ubieranie choinki i świąteczne imprezy sprawią, że ogród może być ostatnią rzeczą, o której pomyślisz...
Czytaj więcej

Październik w ogrodzie

Październik w ogrodzie
Krótsze dni i niższe temperatury sprawiają, że ogród zwalnia tempo i rozpoczyna zasłużony odpoczynek. Rok w ogrodowym kalendarzu powoli ...
Czytaj więcej

Sierpień w ogrodzie

Sierpień w ogrodzie
Sierpień to wspaniały okres na korzystanie z ogrodu i bycie dumnym ze swojego dzieła. Nawet jeśli wszystko idzie doskonale, zostało Ci kilka zadań do ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Pierwsza jesień w ogrodzie – na co musimy się przygotować?