Produkty

Podstawowe i rozbudowane wyposażenie toalety

Podstawowe i rozbudowane wyposażenie toalety

Wyposażyć toaletę możemy na wiele sposobów, a jednym z nielicznych ograniczeń, na które napotkamy, będzie przestrzeń, jaką mamy do zagospodarowania. Jednak nawet podstawowe wyposażenie tego miejsca należy dobrać z należytym staraniem, aby toaleta była w pełni funkcjonalna - na co warto zwrócić uwagę?

Przejdź do następnych akapitów:

Jak wyposażyć niewielką toaletę?

Już na etapie planowania domu warto zadbać o wyodrębnienie miejsca na dodatkową toaletę, która posłuży nie tylko nam, np. każdego ranka w czasie gorączkowych przygotowań do wyjścia do pracy, ale również naszym gościom, których podejmować będziemy w czasie spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Warto tę przestrzeń poświęcić właśnie na urządzenie toalety, a nie na przykład dodatkowej miniłazienki z kabiną prysznicową, której dodatkowo trzeba zapewnić należytą wentylację.

Co ciekawe, wykończając to pomieszczenie, możemy dać upust swojej fantazji aranżacyjnej i zdecydować się na użycie kolorów, których zastosowane w innych pomieszczeniach byłoby co najmniej ryzykowne. Wynika to z tego, że w toalecie nie spędzamy wiele czasu i jej wygląd nie musi być przedłużeniem czy uzupełnieniem stylu panującego w pozostałych pomieszczeniach. Przeciwnie - zastosowany kontrast aranżacyjny zrobi korzystne wrażenie zwłaszcza na gościach, którzy dopiero poznają wnętrza przez nas urządzone. Aby jednak miejsce to było nie tylko dekoracyjne, ale przede wszystkim funkcjonalne, należy wyposażyć je w następujące elementy:

  • muszla klozetowa - w toalecie jest głównym sprzętem, a jej rozmiar i umiejscowienie stanowią o komforcie korzystania z tego pomieszczenia. Wykonana najczęściej z porcelitu wyposażona jest w deskę klozetową i pokrywę, stanowi albo samodzielne wyposażenie, albo wchodzi w skład kompaktu WC. W małych pomieszczeniach najlepszym rozwiązaniem będzie miska klozetowa podwieszona na specjalnym podtynkowym stelażu. Po pierwsze, ponieważ nie jest oparta o posadzkę, wolne miejsce tuż pod nią optycznie powiększa przestrzeń, i po drugie, jest ono znacznie łatwiejsze do wyczyszczenia, co w miejscu o niewielkim metrażu ma niebagatelne znaczenie,

Kompakt WC GoodHome Teesta

  • umywalka - nieodłączna towarzyszka ubikacji umożliwia zachowanie higieny osobie korzystającej z toalety. Ponieważ niewielkie pomieszczenie nie daje nam możliwości wyboru dowolnego kształtu i wielkości umywalki, producenci wychodzą naprzeciw naszym oczekiwaniom i oferują na przykład niewielkie umywalki narożnikowe z możliwością zamocowania baterii na jednym z boków, co umożliwia swobodne umycie rąk.

Porada eksperta:

Im bardziej wydłużona jest niewielka toaleta, tym lepiej zaprezentują się w niej elementy wyposażenia o regularnych kształtach. Obłe umywalki i muszle klozetowe są odpowiednie do pomieszczeń z równymi wymiarami ścian.

Pozostałe elementy wyposażenia niewielkiej toalety:

  • zamykana i podwieszana szafka, w której bezpiecznie umieścimy detergenty do czyszczenia toalety, czyste ręczniki lub zapas papieru toaletowego - pamiętajmy, że im mniej przedmiotów znajduje się na obrzeżach umywalki lub powierzchni szafek, tym łatwiej, szybciej i skuteczniej zadbamy o higienę pomieszczenia, zwłaszcza jeśli będziemy mieć też swobodny dostęp do podłogi pod meblem,

  • szczotka do WC z wolnostojącym pojemnikiem umieszczonym np. przy ścianie tuż za muszlą klozetową - ułatwi to jego wyczyszczenie, równie ważne co czyszczenie samej szczotki,

  • lustro - nawet niewielkich rozmiarów szklana tafla optycznie powiększy najbardziej ubogie metrażowo pomieszczenie. Im jest większe, tym bardziej przestronna będzie wydawała się toaleta. Lustro będzie przydatne również dla korzystających z tego wnętrza gości, dla których nienaganny wygląd, który w toalecie można skorygować, jest nieodłącznym elementem dobrego samopoczucia podczas towarzyskiego spotkania.

Kompakt WC GoodHome Cavally Slim

W jakie sprzęty wyposażyć toaletę, w której nie ogranicza nas przestrzeń?

W większości mieszkań metraż nie pozwala nam na urządzenie sporej wielkości pomieszczenia na dodatkową toaletę. Co więcej - ograniczenia w tej kwestii sprawiają, że łączy się pomieszczenie łazienkowe z toaletowym w jedno wspólne. To niekorzystne rozwiązanie dla komfortu korzystania z łazienki, zwłaszcza jeśli liczba mieszkańców jest większa niż dwoje. Brak wystarczającej ilości miejsca uniemożliwia również wyposażenie toalety w sprzęty dodatkowe.

Inaczej jest, kiedy możemy swobodnie kształtować przestrzeń mieszkalną i nie ogranicza nas jej szczupłość. Wtedy możemy pozwolić sobie na zainstalowanie następującego wyposażenia, odbiegającego od standardowego:

  • pisuar - jeśli tylko jego wysokość dopasowana jest do wzrostu korzystającego z niego mieszkańca, przyczynia się nie tylko do oszczędności wody potrzebnej na spłukiwanie wnętrza muszli klozetowej, ale i do zachowania czystości w całym pomieszczeniu przeznaczonym na toaletę - mniej jest flory kałowej, która rozprzestrzenia się po całym pomieszczeniu po każdorazowym opróżnieniu zbiornika na wodę kompaktu WC. Pisuary są stałym elementem wyposażenia publicznych toalet, a w prywatnych mieszkaniach instalowane są coraz częściej, zwłaszcza że nie zajmują wiele miejsca. Co więcej - wśród ich różnorodnych kształtów znajdziemy także modele przystosowane do zamocowania w rogu pomieszczenia, a wygodny system spłukiwania - automatyczny i uruchamiany ręcznie - skutecznie czyści wnętrze ceramicznej lub metalicznej powierzchni,

Czy wiesz, że?…

Aby umożliwić odpowiednie skierowanie strumienia moczu, w niektórych toaletach publicznych we wnętrzu muszli pisuaru naklejony jest kształt muchy. W pomieszczeniach wyposażonych w te „ozdoby” w każdym z pisuarów, zapotrzebowanie na utrzymanie czystości wyraźnie się zmniejszyło, co przyczyniło się między innymi do oszczędności poczynionych na ilości używanych środków czystości.

  • bidet - nowoczesne toalety, zwłaszcza jeśli połączone są z pokojami kąpielowymi, wyposażone są w bidety w standardzie. W przeciwieństwie do pisuarów zajmują więcej przestrzeni, jednak jest to ich jedyną wadą. Mogą z nich korzystać wszyscy mieszkańcy, a najmłodsi z nich, którzy jeszcze są zbyt mali, by dosięgnąć umywalki, mogą z powodzeniem używać ich właśnie w tej roli. Bidet można więc wykorzystać nie tylko do podmycia po skorzystaniu z toalety, ale także do obmycia stóp czy wyczyszczenia przyborów służących do zachowania czystości w różnych pomieszczeniach.

Bidet i pisuar GoodHome

Wybierając odpowiedni dla naszej toalety model, warto zachować jedność stylistyczną zarówno z muszlą klozetową, jak i umywalką - najlepiej dobrać komplet wykonany przez tego samego producenta i pochodzący z tej samej serii. Podobnie jest z doborem armatury bidetowej, która dobrze aby korespondowała z tą zamocowaną na szczycie umywalki lub na ścianie tuż nad nią. W tym wypadku przydatne będzie wyposażenie wylewki co najmniej w regulację kierunku strumienia wody, a najlepiej wysuwany przewód elastyczny, dzięki któremu łatwo wypełnimy ciepłą lub zimną wodą na przykład wnętrze pojemnika do płukania mopa. W bezpośredniej bliskości bidetu znaleźć się powinny ręcznik oraz pojemnik na detergent służący do mycia.

Porada eksperta:

Bidet mocujemy w pobliżu ubikacji, tak aby dystans między nimi był jak najkrótszy, ale by rozmieszczenie sprzętów pozwalało na wygodne korzystanie z każdego z nich z osobna. Jeśli ulokowane będą obok siebie, powinno je dzielić co najmniej 30 cm. Jeżeli kształt pomieszczenia uniemożliwia nam takie rozlokowanie sprzętów, bidet mocujemy naprzeciwko miski ustępowej.

Bidet i miska ustępowa w jednym?

Jeśli brak wystarczającej przestrzeni uniemożliwia nam zamocowanie bidetu, a chcemy korzystać z jego funkcji, możemy zdecydować się na jedno z dwu rozwiązań. Pierwszym z nich jest zamocowanie baterii bidetowej podtynkowej z główką prysznicową, której używać będziemy tak samo jak strumienia wody w bidecie. Drugą możliwością jest zamocowanie deski sedesowej z funkcją mycia. To rozwiązanie jest szczególnie korzystne, jeśli możliwe jest takie wyregulowanie parametrów, które będzie odpowiednie dla każdego mieszkańca z osobna - umożliwiają to niektóre z bardziej rozbudowanych i technologicznie wyposażonych modeli. Oprócz tego wytwarzają one odpowiednią temperaturę, a ramię dyszy czyści się automatycznie po każdym użyciu.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jak wybrać odpowiednią muszlę klozetową?

Jak wybrać odpowiednią muszlę klozetową?
Wybór muszli klozetowej wiąże się z wygodą korzystania z wc, a także wpływa na spójność aranżacji łazienki. Nie mniej ważny jest dob&oac...
Czytaj więcej

Montujemy miskę ustępową

Montujemy miskę ustępową
Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie łazienki bez miski ustępowej, która stanowi jej podstawowe wyposażenie. Jest to również urządzenie sanitarne, kt...
Czytaj więcej

Instrukcja wideo - jak zainstalować muszlę klozetową z rozdrabniaczem

Instrukcja wideo - jak zainstalować muszlę klozetową z rozdrabniaczem
Muszle z rozdrabniaczem pozwalają na montaż toalety w każdych niemalże warunkach. Dzięki przygotowanego przez nas filmikowi instruktażowemu, montaż sa...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Podstawowe i rozbudowane wyposażenie toalety