Produkty

Podstawy BHP przy budowie i remoncie

Podstawy BHP przy budowie i remoncie

Zachowanie zasad BHP pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo zarówno podczas dużych prac remontowo-budowlanych, jak i przy niewielkich naprawach czy przeróbkach. O czym powinniśmy pamiętać?

ubranie bhpUbranie ochronne

Ubranie ochronne powinno być wykonane z mocnego, odpornego na zniszczenie materiału. Choć w warunkach domowych często rolę te pełnią stare dżinsy i flanelowa koszula, lepiej zaopatrzyć się w profesjonalne okrycia Poza tym że stworzone są z myślą o bezpieczeństwie, często są też wygodne i praktyczne.

Buty

Buty ochronne powinny być wygodne, zawsze dokładnie zapięte lub zasznurowane. Najlepiej, żeby posiadały wkładki przeciwprzebiciowe, usztywnione okolice palców oraz antypoślizgowy protektor na podeszwach. Do mniej trudnych prac wystarczające będą zwykłe buty turystyczne.

Rękawice

Rękawic możemy używać jako wyposażenia stricte roboczego oraz ochronnego, ale możemy też znaleźć specjalistyczne, np. antywibracyjne. Niektórych szczególnie precyzyjnych prac nie należy wykonywać w rękawicach. Nie stosujemy ich pracując z użyciem ostrych, tnących elektronarzędzi, kiedy istnieje ryzyko draśnięcia. Rezygnujemy także z rękawic przy pracy z niektórymi narzędziami ręcznymi np. z młotkiem, który wtedy łatwo może wysunąć się nam z ręki. Przy pracy z gipsami, tynkami i klejami należy stosować nieprzepuszczalne rękawice gumowane. Dłonie należy co jakiś czas wietrzyć, a rękawice przesypywać talkiem.

Ochrona oczu, uszu, układu oddechowego

Przy mechanicznym cięciu, frezowaniu, szlifowaniu czy kuciu powstają kurze, pyły i odpryski, które mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Warto zawczasu pomyśleć o dobrym zabezpieczeniu. Oczy najlepiej osłonią nam gogle lub okulary ochronne, jednak nie powinny one zmniejszać widoczności, co grozi nam przez zwykłe zaparowanie. Powinny mieć właściwą wentylację a także boczne osłony.

Tak, gdzie powstaje kurz oraz unoszą się pyły i szkodliwe zapachy, czyli w miejscach, gdzie mieszamy np. kleje, zaprawy, tynki powinniśmy używać maseczek przeciwpyłowych. Uchroni to nas przed chorobami, podrażnieniami i uczuleniami.

W czasie długotrwałych prac wykonywanych elektronarzędziami niezbędna staje się ochrona uszu. Duży hałas wytwarzają szczególnie piły tarczowe, młoty kujące czy szlifierki kątowe. Powinniśmy użyć co najmniej stoperów, a lepsze - bo bardziej skuteczne - będą słuchawki ochronne na uszy.

Przy pracach budowlano-remontowychmaska z filtrem

Największe zagrożenia w czasie prac przy budowie lub remoncie czyhają na nas przy robotach na większych wysokościach. Najpopularniejszym oparciem wykorzystywanym do pracy na wysokościach są rusztowania. Rodzaj i sposób ich postawienia jest bardzo istotny dla bezpieczeństwa pracujących. Przede wszystkim rusztowanie musi być bardzo precyzyjnie ustawione na solidnie wyrównanym gruncie, powinno być wyposażone w stabilne i pełne pomosty oraz zabezpieczające poręcze.

Nie powinno się pracować na rusztowaniach w czasie mgły, deszczu, burz czy silnych wiatrów. Nie można z rusztowań wychylać się poza obręb pomostu, stawać na poręczach czy zbytnio je przeciążać.

Praca na wysokości zarówno w domu, jak i na zewnątrz wymaga użycia drabiny, najlepiej trzystopniowej z podestem i pałąkiem do umocowania wiadra. Szczeble powinny być solidnie umocowane w zaciosach. Do prac na dachu konieczne będą szelki lub pas bezpieczeństwa oraz gruba linę zabezpieczająca. Lina po zamocowaniu (np. do komina) nie może mieć większej długości niż do najbliższej rynny. Warto uzbroić się w pas narzędziowy z niezbędnym wyposażeniem, szczególnie przy pracach na wysokościach. Możemy do niego przytroczyć potrzebne do danych prac narzędzia i akcesoria, bez konieczności pomocy drugiej osoby lub częstego schodzenia w dół.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Odzież robocza i akcesoria – kiedy będzie nieodzowna?

Odzież robocza i akcesoria – kiedy będzie nieodzowna?
Są takie prace, w czasie których możemy uniknąć zakładania specjalistycznej odzieży, szczególnie wtedy gdy robimy to na własną rękę. Jed...
Czytaj więcej

Pochłaniacze pyłu –zastosowanie

Pochłaniacze pyłu –zastosowanie
Podczas prac remontowo-budowlanych czy nawet prostych czynności związanych z wykończeniami wnętrz przeważnie dochodzi do wielu zabrudzeń i znacznego z...
Czytaj więcej

BHP podczas stosowania elektronarzędzi

BHP podczas stosowania elektronarzędzi
Narzędzia ręczne zasilane energią elektryczną to obecnie jedne z najpowszechniejszych elementów wyposażenia warsztatu profesjonalnego oraz amatorskieg...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Podstawy BHP przy budowie i remoncie