Produkty

Pokój dla ucznia - jak go urządzić?

Pokój dla ucznia - jak go urządzić?

Zmiana w życiu, jaką jest dla młodego człowieka pójście do szkoły, dokonuje się również w wyposażeniu jego pokoju. Dziecięce mebelki, zawierające zabawki i klocki, ustępują miejsca biurku i regałom ułatwiającym segregowanie przyborów szkolnych. Jak usytuować miejsce pracy młodego ucznia i zapewnić mu najlepsze warunki do nauki i wypoczynku?

Nie czekajmy do pierwszego dzwonka

Nowy etap w życiu młodego człowieka, jaki przychodzi wraz z pójściem dziecka do szkoły, widoczny jest również w jego domowym otoczeniu. Przeobrażeniu ulega jego pokój, który zostaje wyposażony w nowe meble i przyciągające oko dodatki. Chociaż wszelkich modyfikacji w wyglądzie dokonujemy najczęściej w czasie wakacji, nie odkładajmy ich na ostatnią chwilę – niech nowe kredki, zeszyty, farby i piórnik w plecaku szkolnym, kupione tuż przed pierwszym dzwonkiem, znajdą się w pokoju młodego ucznia, który zdążył oswoić się ze zmianami, polubił nowe wyposażenie i zdążył dostosować ich wygląd do swoich potrzeb. Pamiętajmy też, że jedną z cech remontów pomieszczeń jest to, że lubią się przeciągać – dlatego aby rozstawione drabiny i schnące ściany nie były towarzyszyły wybieraniu się do szkoły młodego człowieka, remont zorganizujmy najpóźniej w sierpniu. Warto wykorzystać na to czas, kiedy najmłodszych pociech nie ma w czasie wakacyjnych miesięcy w domu.

pokój dziecka

Dlaczego warto wyremontować dziecięcy pokój?

Pójście do szkoły młodego mieszkańca domu wyznacza czas zmian w pokoju, jaki zamieszkuje. Pojawią się w nim nowe meble i sprzęty, które w pełni zachwycą swoimi kolorami w nowym, wyraźnym oświetleniu i na tle odnowionych ścian, a te – w przypadku pokoju dziecięcego – na pewno noszą oznaki zużycia, jeśli ostatnio remontowane były lata temu. Liczy się nie tylko estetyka: zmianami, jakie zachodzą w wyglądzie pokoju dziecięcego dajemy również jego użytkownikowi wyraźny znak, że wkrótce rozpocznie on lub ona nowy etap w swoim życiu, a takim jest na pewno opuszczenie murów przedszkola i pójście do szkoły.

Remont w obecności dziecka – jak to zrobić?

- przygotujmy mu najlepsze możliwe warunki do przebywania w pokoju obok wraz z dostępem do ulubionych zabawek i w miarę możliwości nie ustawiajmy wokół jego łóżka sprzętów i mebli, które wynosimy z remontowanych pomieszczeń. W ten sposób nie ograniczymy przestrzeni i zapewnimy dziecku bezpieczeństwo, jakich nie gwarantują poukładane na sobie piramidalnie meble,

- potraktujmy ten czas jako okazję do nowych zabaw, które dotąd nie miały szans realizacji – całkowicie opustoszałe pomieszczenie to zupełnie nowa jakość dobrze poznanej przestrzeni! Użytkownik takiego pokoju może przed rozpoczęciem prac dać upust swoim artystycznym zapędom i do woli malować i rysować po ścianach – chociaż jego dokonania wkrótce zostaną pokryte warstwą farby lub tapety, sfotografujmy je – z pewnością ubarwią rodzinny album ze zdjęciami,

- potraktujmy dziecko jako równoważnego uczestnika prac remontowych – przecież dokonujemy zmian w miejscu, które zamieszkuje na co dzień. Wraz z nim wybierzmy się do marketu budowlanego, by wybrać farby, tapety i narzędzia malarskie. Nie możemy zapomnieć o tym, by co najmniej jeden pędzel czy niewielki wałek przeznaczony był dla najmłodszego uczestnika remontu – on też uczestniczyć może w malowaniu i krótko trwających, drobnych pracach pomocniczych.

Malowanie farbą w kolorze Gran Via

Jakie kolory wybrać na ściany pokoju dla ucznia?

Jeśli dziecko nie będzie uczestniczyć w pracach remontowych, warto tuż przed ich rozpoczęciem zapytać, jakie kolory byłyby dla niego najodpowiedniejsze. Potraktujmy odpowiedź jako sugestię co do wyboru tonacji na jednej z wielu palet kolorystycznych, jakie oferują producenci materiałów wykończeniowych, i wybierzmy pastelowy odcień ulubionego dziecięcego koloru.

- w celu dekoracyjnym możemy jedną ze ścian – tę, przy której będzie usytuowane łóżko – pomalować odcieniem nieco ciemniejszym – nada to wyglądowi pomieszczenia nieco dynamiki i energii,

- jeśli zdecydujemy się na pomalowanie jednej ze ścian odmiennym kolorem – niech będzie to płaszczyzna, przy której umieszczone zostanie biurko. Tutaj szczególnie warto wybrać farbę zmywalną, ponieważ ściana będzie eksploatowana w większym niż inne stopniu, o czym więcej napiszemy poniżej,

- gdy nasz wybór dotyczyć będzie tapet, niech mają one jednolity kolor, a na wybranym fragmencie jednej ze ścian niech zagości fototapeta z ulubionymi bohaterami  naszego dziecka.

Fototapeta Disney Król Lew

Porada eksperta:

Pokoje dziecięce charakteryzują się dużą ilością dodatków w wyrazistych, nierzadko krzykliwych kolorach. Aby nie stworzyć poprzez ich nagromadzenie wrażenia chaosu i przytłoczenia – co skutkować może szybko odczuwanym zmęczeniem – wybierzmy neutralny lub delikatnie pastelowy kolor ścian.

Jakie biurko wybrać dla dziecka?

O ile w dalszym ciągu mogą służyć dziecku kupione wcześniej łóżko – zwłaszcza jeśli jest ono wzdłuż rozsuwane – oraz meble na ubrania, to nowe biurko na długo stanie się centrum pokoju dla ucznia. Oto najważniejsze cechy takiego mebla:

- wymiary najmniej 90 x 120 cm (szerokość i długość) i 70 cm wysokości,

- wygodna w użyciu przez dziecko regulacja wysokości i kąta nachylenia blatu,

- kolor – jasny i nieodbijający światła,

- wyposażenie w szuflady, a jeśli ich nie ma – wsuwana minikomoda na kółeczkach z szufladami pomocnymi w uporządkowaniu zeszytów i kartek.

krzesło i biurko

Biurko a monitor komputera

Wcześniej czy później na biurku pojawi się ekran komputera, dlatego szerokość blatu musi uwzględniać konieczne najmniej 70 cm pomiędzy jego płaszczyzną a oczyma dziecka. Korzystający z komputerów stacjonarnych z pewnością docenią udogodnienie, jakie daje wysuwana półka na klawiaturę i myszkę oraz blat wyposażony w otwór na kable elektryczne. Ten ostatni przyda się również wtedy, kiedy młody człowiek użytkował będzie laptop lub model hybrydowy.

Usytuowanie biurka

Ponieważ na powierzchnię biurka powinna padać jak największa ilość światła naturalnego, wydaje się oczywiste, by usytuować je tuż pod oknem. Rozwiązanie takie będzie idealne w przypadku umiejscowienia biurka pod ścianą rozdzielającą dwa okna – z lewej i prawej strony. Dlaczego? Pod oknami najczęściej usytuowane są grzejniki i kaloryfery, a tych w sezonie grzewczym nie wolno zastawiać ani zasłaniać – graniczące z nimi biurko oznacza, że będzie przy nim panowała skumulowana wysoka temperatura, odczuwalnie wyższa niż w reszcie pomieszczenia. Ponadto widok tego, co się dzieje za oknem, będzie działał rozpraszająco. Bardziej korzystne jest postawienie mebla pod ścianą graniczącą z tą, w której znajdują się okna – jeśli warunki w pomieszczeniu na to pozwalają, z lewej strony dla osoby praworęcznej lub z prawej – dla leworęcznej.

Usytuowanie biurka

Pozostałe sprzęty w pokoju dla młodego ucznia

1. Wyposażenie biurka i jego otoczenia:

- krzesło do biurka – tutaj najlepiej sprawdzi się pomniejszona wersja modelu obrotowego z gumowymi kółkami na spodzie. W tego typu siedzisku z pewnością zastosowano regulację wysokości i odpowiednie do anatomii młodego człowieka wyprofilowanie oparcia. Przydatne będą też oparcia na ręce,

- lampka z ruchomym ramieniem, dająca rozproszone światło, które zasięgiem obejmie całą przestrzeń biurka i fragmentu graniczącej z nim ściany. Ta, podobnie jak to było ze światłem naturalnym, zamocowana lub postawiona powinna być z lewej strony osoby praworęcznej lub z prawej względem ucznia piszącego ręką lewą. Takie urządzenie dobrze jest wyposażyć w energooszczędną żarówkę LED, która emituje światło o barwie ciepłej białej,

- kosz na śmieci wyposażony w uchylaną pokrywę,

- regał na książki i gadżety, którego wszystkie półki dostępne są dla stojącego dziecka. Może być zamocowany na ścianie, a także wykorzystać możemy model stojący – ten dodatkowo rozgraniczać będzie strefę przeznaczoną na naukę od zabawowej.

regały i pudełka Mixxit

Regały i pudełka Mixxit

2. Szafa:

Pojemna szafa jest kolejnym niezbędnym meblem w pokoju dziecięcym – mieszczą się w niej ubrania. O ile małe dzieci pozostawiają utrzymanie porządku w szafie w gestii rodziców, to im są one starsze, tym więcej obowiązków przejmują. Należy do nich dbałość o porządek w pokoju – z początku zabawek i klocków, które po każdym dniu powinny spocząć na dnie wygodnych w użyciu pudeł, później zbiorów na półkach, a w końcu i odzieży spoczywającej w szafie. Aby ułatwić dziecku porządkowanie ubrań, szafa powinna być wyposażona w wysuwane, lekkie, aluminiowe kosze umieszczone na szynach – im jest ich więcej, tym więcej par skarpetek będzie spoczywało na parach skarpetek, a koszulek na koszulkach. Rozwiązaniem mogą być szafy Atomia - sprawdź, jak łatwo możesz zaprojektować szafę bez wychodzenia z domu!

3. Łóżko:

Jeśli decydujemy się na zakup nowego i większego, warto skorzystać z modelu piętrowego, w którym materac i pościel znajdują się na miniantresoli, do której prowadzi drabinka. Dziecko w wieku szkolnym ma wystarczająco skoordynowaną równowagę i rozwinięte mięśnie, by z wprawą poruszać się między łóżkiem a podłogą.

Porada eksperta:

Producenci tego typu mebli sugerują, aby pod łóżkiem postawić biurko – nie jest to wygodne i funkcjonalne rozwiązanie, ponieważ miejsce do pracy powinno być oświetlone w najlepszy możliwy sposób za pomocą światła naturalnego – miejsce we wnęce pod łóżeczkiem tego nie gwarantuje. Lepiej jest w nim urządzić kącik zabaw. W ten sposób ograniczymy zasięg terytorialny strefy do zabawy i usuniemy ją z widoku siedzącego przy biurku dziecka, co pomoże mu się skupić.

Niezbędne dodatki na ścianach

Wymienione wcześniej sposoby na dekoracyjne pomalowanie ścian w pokoju młodego ucznia uwzględniły wyróżnienie kolorystyczne jednej z nich – tej, która graniczy z biurkiem. Ma ona do spełnienia specjalne zadanie – najczęściej w pobliżu miejsca nauki znajduje się wydzielone miejsce do zapisywania czy gromadzenia ważnych informacji. Nie jesteśmy w tym wypadku ograniczeni do wyboru jedynie rozmiaru tablicy korkowej – najczęściej spotykanego w tej funkcji przedmiotu. Możemy użyć do tego celu także:

- tablicy pokrytej specjalną powłoką, po której można pisać zmywalnymi flamastrami,

- tablicy tekstylnej,

- antyramy, w której umieścimy na przykład plan lekcji.

Czy wiesz, że...?

Innym sposobem będzie samodzielne sporządzenie i wyposażenie tego typu miejsca. Możemy w tym celu wykonać notes ścienny, wykorzystując bloki kolorowych kartek A4 przytwierdzone do powierzchni z drewna lub tworzywa sztucznego, którą przytwierdzamy trwale do ściany. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie farby tablicowej. Aby jednak pomalowany nią obszar nie przypominał dziecku widoku tablicy znanej ze szkoły, zamiast prostokąta namalowanego na ścianie możemy wybrać inny kształt, na przykład serce (z użyciem czerwonego koloru farby), dom lub drzewo.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Na jaki kolor pomalować przedpokój w bloku? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze farby

Na jaki kolor pomalować przedpokój w bloku? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze farby
Dopasowanie odpowiedniej farby to nie lada wyzwanie. Jeśli głowisz się, na jaki kolor pomalować przedpokój, możesz wybrać połączenie barw, kt&o...
Czytaj więcej

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach
Modny trend? Pastele! Odcienie pastelowe pozwalają wprowadzić do wnętrz przyjemny i świeży nastrój, szczególnie wiosną. Świetnie pasują ...
Czytaj więcej

Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami

Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami
Odważne zestawienie kolorów nie musi oznaczać rezygnacji z harmonii we wnętrzu. Podczas remontu warto zadbać, aby ściany i podłogi dopełniały s...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Pokój dla ucznia - jak go urządzić?