Produkty

Pokrętła do końcówek wkrętakowych – wybór

Pokrętła do końcówek wkrętakowych – wybór

Wszędzie tam, gdzie nie pomoże nam wkrętarka, musimy posiłkować się wkręcaniem ręcznym za pomocą odpowiednich narzędzi. Bardzo często, a przynajmniej w pracy zawodowej i warsztatowej, przydadzą nam się pokrętła do końcówek wkrętakowych. Okazuje się, że nie potrzebujemy koniecznie osobnego wkrętaka do każdego zadania. Sprawdźmy, jakie są pokrętła do końcówek.

Kiedy użyjemy wkrętaka z wymiennym pokrętłem?

Gdy przychodzi nam posługiwać się zwykłym wkrętakiem, czyli ręcznym narzędziem niewyposażonym w napęd, może zdarzyć się, że będziemy musieli wkręcać różnego rodzaju śrubki (zarówno innego kształtu, jak i wielkości). Oznacza to, że najlepszym wyjściem jest posiadanie w warsztacie uniwersalnego pokrętła do końcówek wkrętakowych i rozmaitych bitów, które umożliwią nam pracę przy różnego typu łączeniach. Tam, gdzie z jakichś powodów nie możemy posiłkować się wkrętarką, pozostaje nam ręczne wkręcanie, które jest znacznie łatwiejsze, gdy dopasujemy pokrętło do rodzaju wkręta.

Porada specjalisty

Przy wkręcaniu za pomocą bitów, niezwykle ważne jest, aby dopasować końcówkę do łba śrubki. Jeśli będą one źle dobrane, przy końcowej fazie wkręcania może zdarzyć się, że końcówka wyskoczy z wkręta. W ten sposób niszczymy gniazdo wkręta, a często i samą końcówkę.

wkręcanie wkrętaSzeroko o rodzajach i zastosowaniu wkrętaków piszemy tutaj.

Jakie pokrętła do końcówek wkrętakowych wyróżniamy?

Najbardziej popularnym pokrętłem będzie klasyczny uchwyt ze stalowym bolcem, do którego możemy dołączyć potrzebną końcówkę. Tak zwane pokrętła elastyczne posiadają specjalny, elastyczby grot, który ułatwia również pracę pod kątem, przy trudno dostępnych wkrętach.

Taki przyrząd będzie nam nieodzowny we wszelkich pracach montażowych i znacznie zmniejszy zawartość skrzynki na narzędzia. Zamiast wielu wkrętaków nosimy wówczas ze sobą jedno pokrętło do końcówek wkrętakowych.

Zestaw osprzętu Bosch PocketInnym rodzajem tego typu asortymentu będzie, również elastyczne, pokrętło do bitów, dzięki któremu możemy z kolei wykonywać mocowania i łączenia za pomocą bitów.

Elastyczny, wydłużony grot przydaje się w profesjonalnych warsztatach samochodowych czy zakładach przemysłowych i na placach budowy. Nieelektryczny wkrętak, wykorzystujący bity, nie zmęczy nas podczas pracy, ponieważ w odróżnieniu od zwykłych śrubokrętów nie wymaga on od nas kręcenia na polu 360°.

Pokrętła do wkrętów – tylko dla profesjonalistów?

Aby odpowiednio dopasować końcówkę do wkręta, należy znać się na rzeczy, dlatego jedno uniwersalne pokrętło, na które nakładamy potrzebne bity, najlepiej sprawdzi się w rękach profesjonalistów.

Z kolei wkrętak przeznaczony do jednego rodzaju łbów śrub może być kompletnie nieużyteczny podczas niektórych prac, a skompletowanie każdego typu tego rodzaju narzędzia może być nieco uciążliwe, a przede wszystkim oznacza, że nasza skrzynka będzie przeładowana i ciężka. Dlatego lepiej jest zaopatrzyć się we wkrętak w zestawie z dopasowanymi bitami.

specjalna końcówka wkrętakowaSpecjalne zestawy osprzętu posiadają np. wygodne pokrętło do końcówek wkrętakowych oraz pewną liczbę bitów, dzięki której wykonamy większość podstawowych prac montażowych, wykończeniowych czy konstrukcyjnych. Tego rodzaju przyrząd jest wykonany zazwyczaj w formie ergonomicznego uchwytu, który jest pokryty profilowaną gumą, dzięki której dobrze leży w dłoni i zapewnia odpowiednie trzymanie i operowanie narzędziem.

Specjalne pokrętła do końcówek wkrętakowych

Wśród tego typu asortymentu możemy również spotkać pokrętła typu „T”, służące nie tylko do końcówek wkrętakowych, ale również umożliwiające działanie na nasadki i śruby.

W prawidłowym umieszczaniu wkrętów i śrub w danym materiale i wykorzystaniu ich do konkretnych mocowań i łączeń niezwykle istotne jest to, jakich narzędzi użyjemy. Pamiętajmy, aby końcówki wkrętakowe lub wkręty były odpowiednio dopasowane.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Akcesoria do wkrętarek – w co warto się wyposażyć?

Akcesoria do wkrętarek – w co warto się wyposażyć?
Wkrętarki i wiertarko-wkrętarki to urządzenia niezastąpione w budownictwie i podczas rozmaitych prac warsztatowych. Ich przydatność jest jednak tym wi...
Czytaj więcej

Jak poprawnie używać bitów do wkręcania?

Jak poprawnie używać bitów do wkręcania?
Bity to końcówki służące do wkręcania wkrętów i śrub przy pomocy wkrętarek, wiertarko-wkrętarek oraz wkrętaków ręcznych, czyli śrubokrętów. Powinny st...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Pokrętła do końcówek wkrętakowych – wybór