Półki sosnowe i ich zalety
Półki sosnowe wykonane są z naturalnego surowca, co jest ich bardzo dużą zaletą. Drewno sosny jest trwałe i solidne, a także posiada wysokie walory estetyczne. Półki tego typu dostępne są najczęściej w naturalnym sosnowym odcieniu, a ich szlifowana powierzchnia jest gładka, pozbawiona niedoskonałości, a tym samym łatwiejsza w czyszczeniu.
Półka sosnowa może mieć także różnorodne wymiary. O ile jej grubość zwykle wynosi ok. 18 mm, o tyle długość i szerokość są bardziej zróżnicowane. Znajdziemy więc półki o długości np. 80, 120 lub 240 cm i o przykładowej szerokości 20, 30 i 40 cm.
Kolejną zaletą półek drewnianych jest również łatwość ich obróbki. Choć są to produkty gotowe do użytku, możemy łatwo je skrócić, a także dowolnie wykończyć. Wystarczy sięgnąć po lakier do drewna, bejcę albo farbę, by nadać elementowi połysk albo nowy odcień, a tym samym dodatkowo zabezpieczyć go przed niszczeniem. W razie potrzeby półkę sosnową poddamy również renowacji, co pozwoli odświeżyć jej wgląd albo dopasować do nowej aranżacji wnętrza.
Czy wiesz, że...? Półki sosnowe dostępne są w dwóch wersjach: sękatej i bezsęcznej. W pierwszym przypadku drewno posiada charakterystyczne sęki, co podkreśla jego naturalny charakter. W drugiej jest ich pozbawione, a jego struktura jest bardziej jednolita – nie istnieje więc ryzyko, że z czasem sęki zaczną wypadać, pozostawiając w półce ubytki. |
Zastosowanie półek sosnowych – inspiracje
Gotowe półki drewniane można wykorzystać na różne sposoby, zarówno samodzielnie, jak i w połączeniu z innymi elementami, a możliwość ich łatwej obróbki znacznie zwiększa nasze możliwości w tym zakresie. Do czego przydadzą nam się tego typu produkty?
- Półki sosnowe sprawdzą się w pierwotnej postaci jako samodzielnie zawieszone na ścianie meble. W zależności od ich szerokości posłużą jako półki na książki lub bibeloty. Możemy umieścić je nad biurkiem lub nad łóżkiem, w kuchni, a także pod sufitem, by optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Zaprezentują się efektownie w połączeniu z ciekawymi wspornikami.
- Półki drewniane mogą stać się także ważnymi elementami samodzielnie tworzonego regału, który sprawdzi się nie tylko w pokoju, ale i w pomieszczeniach gospodarczych, np. w spiżarni czy garażu. Po impregnacji i wykończeniu odpowiednim preparatem będziemy mogli ustawić go także w ogrodowej altance czy piwnicy.
- Półka sosnowa może spełniać też rolę dodatkowej półki w szafie lub garderobie.
- Przy użyciu tego typu półek łatwo poradzimy sobie z zabudową wnęki. W niektórych wypadkach posłuży ona jako szafa, a w innych jako niezasłonięte wgłębienie, w którym wyeksponujemy ciekawe dekoracje, książki itp.
- Półki sosnowe mogą stać się także częściami większych konstrukcji – te szersze wykorzystamy jako blat małego stolika, stolika komputerowego albo stołu do pracy. Odpowiednio długie posłużą do zbudowania skrzyni pod łóżko, a po właściwym docięciu i dopasowaniu przygotujemy z nich np. skrzynię na zabawki do pokoju dziecięcego.