Produkty

Pomost roboczy czy rusztowanie – co wybrać?

Pomost roboczy czy rusztowanie – co wybrać?

Większość prac remontowych i budowlanych nie obędzie się bez rusztowania. Czasem możemy je jednak zastąpić pomostem roboczym. Kiedy lepszym rozwiązaniem będzie rusztowanie, a kiedy pomost?

rusztowanieCo to jest rusztowanie?

Rusztowanie to tymczasowa konstrukcja, która umożliwia pracę na wysokości. Wykorzystywane jest przede wszystkim przy budowie i remontach budynków. Może mieć postać wolno stojącą lub przyścienną. Rusztowanie składa się z pionowych słupów nośnych i poziomych żerdzi. Na takiej konstrukcji ułożony jest podest. Dawniej rusztowania wykonywane były wyłącznie z drewna, dziś do ich wznoszenia używa się prefabrykatów ze stalowych rur, lżejszego aluminium i innych metalowych części. Montaż i korzystanie z elementów opisuje kilka polskich rozporządzeń i norm dotyczących budownictwa. Istnieje też wiele rodzajów roboczych podestów – jezdne, ramowe, stojakowe, kozłowe, wspornikowe. Szerzej opisujemy rusztowania w artykule Jakie rusztowanie wybrać.

Kiedy rusztowanie jest niezbędne?plany remontu elewacji

Bez rusztowania nie obędzie się budowa żadnego, wyższego niż parterowy, budynku. Konstrukcje te są więc niezbędne firmom remontowo-budowlanym oraz właścicielom jednorodzinnych budynków mieszkalnych, którzy chcą np. samodzielnie przeprowadzić remont elewacji.

Co to jest pomost roboczy?

Pomost roboczy to alternatywa dla rusztowania, właściwie można by go nazwać jego mniejszą odmianą. Konstrukcja typowego pomostu składa się z dwóch stabilnych drabin, na których osadzona jest platforma. Jest wygodniejsza do używania niż klasyczna drabina – nie musimy się wychylać z jej szczytu i stabilnie stoimy na pomoście.

Porada eksperta

Najbardziej funkcjonalne są konstrukcje, z których możemy zbudować nie tylko stabilne rusztowanie, ale też drabinę. Niektóre pomosty można łatwo przemienić i w drabinę wolnostojącą, i przystawną. Warto zwrócić uwagę na to, czy pomost posiada zabezpieczenia stabilizujące i antypoślizgową platformę, która zapewni wyższe bezpieczeństwo. Konstrukcje wykonane z aluminium są lekkie, a przy tym cechują się dobrą nośnością i odpornością na uszkodzenia.

pomost roboczyKiedy wybrać pomost roboczy?

O jego zaletach możemy przekonać się podczas remontu mieszkania. Pomostu roboczego używają tynkarze i malarze podczas wykończenia i odnawiania wnętrz domów, mieszkań w kamienicach i wysokich apartamentów. Pomost ułatwia przygotowanie powierzchni ścian i sufitów. Jest nieoceniony przy usuwaniu starych powłok malarskich, zagruntowaniu powierzchni, tynkowaniu, gładzeniu i wreszcie malowaniu. Stojąc na pomoście, łatwiej nakleimy na ścianę tapetę, a sufit udekorujemy ozdobną sztukaterią. Wyższy podest zapewni wygodę podczas montowania oświetlania sufitowego i napraw instalacji elektrycznej. Przyda się też przy pracach wykonywanych na zewnątrz budynku – ułatwi dostęp do niższych partii elewacji.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jakie rusztowanie wybrać?

Jakie rusztowanie wybrać?
Wyborem odpowiedniego dla siebie rusztowania zainteresowani są nie tylko właściciele budynków jednorodzinnych, dbający o świeży wygląd elewacji, ale t...
Czytaj więcej

Marki stalowe – rodzaje i zastosowanie

Marki stalowe – rodzaje i zastosowanie
Marki stalowe to elementy kotwiące wykorzystywane w budownictwie. Czym się charakteryzują, jaką spełniają rolę i kiedy są stosowane?
Czytaj więcej

Jakie kwestie reguluje Prawo budowlane

Jakie kwestie reguluje Prawo budowlane
Czym jest obiekt małej architektury? Kto może pełnić funkcję kierownika robót? Jakie czynności wykonać po wystąpieniu katastrofy budowlanej? Te i wszy...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Pomost roboczy czy rusztowanie – co wybrać?