Produkty

Pomysł na łazienkę – style art déco, flamandzki, prowansalski, etno oraz skandynawski

Pomysł na łazienkę – style art déco, flamandzki, prowansalski, etno oraz skandynawski

Aby łazienka była piękna i spełniała nasze wymagania estetyczne, konieczne jest urządzenie jej zgodnie ze stylem innych pomieszczeń naszego domu. Klasycznie prezentuje się łazienka angielska, nieco ekstrawagancko – glamour, dość żywiołowo łazienka etno, a niezwykle estetycznie art déco. Każda z tych aranżacji wymaga zastosowania innego wyposażenia, dekoracji czy kolorów. Jak je skomponować w całość? O tym dowiecie się z tego artykułu.

1. Styl art déco

Nazwa stylu pochodzi z języka francuskiego od słów art – czyli sztuka oraz décoratif – co znaczy dekoracyjny, dekorowanie. Art déco swoim zasięgiem objął nie tylko część architektury związanej z urządzaniem wnętrz, ale także malarstwo i sztukę – zwłaszcza użytkową.

To styl znany z dekoracyjności i bardzo do dziś lubiany. Pojawił się w secesji, kiedy to zapoczątkowano wzornictwo przemysłowe, które miało łączyć funkcjonalność przedmiotu z jego wpływem na określone otoczenie. Formy dawne, klasyczne zaczęły przybierać nieco nowocześniejszy wyraz, przekształcając się poniekąd w zupełnie inne przedmioty – dużo bardziej charakterystyczne. W art déco duży nacisk kładzie się na estetyczne wykończenie każdego elementu oraz to, by także przedmioty codziennego użytku otrzymały znamiona bardzo ekskluzywnych i luksusowych.

Czy wiesz, że…

To, co wyróżnia art déco, to nieco zgeometryzowana forma oraz jasna kolorystyka. W łazience bliskiej tej stylistyce spotkamy meble fornirowane egzotycznymi gatunkami drewna, które posiadają bardzo wyrazisty rysunek słojów oraz chromowane dodatki mieniące się na tle błyszczących materiałów.

Dekor Elida Landscape 1 22,3 x 44,8 cm
Dekor Elida Landscape 1 22,3 x 44,8 cm

Wchodząc do łazienki urządzonej w stylu art déco od razu ma się wrażenie, że wnętrze jest bardzo bogate. Spotkamy tutaj bardzo precyzyjnie ułożoną na całej powierzchni podłogi szachownicę, marmurowe blaty, złocone elementy, meble na wygiętych nóżkach, a także ciekawe kompozycje kolorystyczne. Na ścianach możemy ponadto zobaczyć oryginalne plakaty, mapy oraz reprodukcje znanych dzieł.

Patrząc na dekoracje, na pewno zwrócimy uwagę na lustro o niespotykanym kształcie, zdobione żyrandole czy kinkiety. W pomieszczeniach urządzonych w tym stylu nie zapominamy także o roślinach – warto przemycić tu choć jedną paprotkę czy palmę.

2. Styl flamandzki

Styl, który łączy w sobie z jednej strony holenderskie oraz belgijskie, bardzo charakterystyczne wyposażenie, z drugiej – skandynawską oraz francuską kolorystykę.

Motywem przewodnim wnętrz urządzonych w stylu flamandzkim jest nieco ograniczona paleta barw. Bazą jest tutaj bardzo często kolor beżowy z delikatnym odcieniem szarości, który stanowi podstawę nieco rozmytych, nieostrych konturów. Meble znajdujące się tutaj są stylowe, lekkie, malowane lub wręcz przeciwnie – utrzymane w naturalnym kolorze drewna. Najważniejszą cechą takiego wyposażenia jest przede wszystkim elegancki, ponadczasowy charakter, który cieszy oczy subtelnymi zestawieniami. Mogą być one połyskujące w srebrnych odcieniach.

Wystrój wnętrz w tym stylu przede wszystkim lubi symetrię oraz pewnego rodzaju powtarzalność motywów. To cechy, które tworzą wrażenie spokoju oraz harmonii. Wchodząc do łazienki urządzonej w stylu flamandzkim, nie zostajemy porażeni paletą barw czy udziwnionym wyposażeniem. Mamy wrażenie, że wszystko jest tutaj bardzo płynne, nachodzące na siebie i idealnie współgrające przede wszystkim kolorystycznie.

Uwaga:

Flamandzka łazienka może być utrzymana w tonacji bieli oraz szarości. Stwórzmy tutaj otoczenie z ozdobnymi wnękami, które dodatkowo oświetlimy i udekorujemy figurą. Zadbajmy ponadto, by armatura była wyposażeniem ekskluzywnym, a cała łazienka była szyta na miarę.

Wanna Durasan 162 x 71 x 77 cm Barbados akrylowa
Wanna Durasan Barbados akrylowa

3. Styl prowansalski

Wnętrze urządzone po prowansalsku, oznacza przede wszystkim dużą dawkę relaksu. Znajdziemy tutaj naturalne materiały takie jak kamień, drewno oraz bawełniane tkaniny. Słoneczna Prowansja to także urokliwa kolorystyka, a także dodatki, od których trudno będzie nam oderwać wzrok.

Łazienka urządzona w takim klimacie to miejsce odprężenia, odpoczynku i nawiązań do lawendowych pól oraz wąskich uliczek skąpanych w słońcu Prowansji. Na podłodze bardzo często widzimy naturalny kamień, meble wykonane są z naturalnego, przecieranego drewna, a kafle mają przepiękny motyw roślinny, który trudno powtórzyć w innym miejscu. W kolorystyce przeważają błękit, fiolet, żółty, a także kolor oliwkowej zieleni.

Styl prowansalski, podobnie jak glamour, upodobał sobie wanny wolnostojące z dekoracyjnymi nóżkami, a także baterię w stylu vintage oraz meble wyszukane gdzieś w otoczeniu staroci. Lustro znajduje się tutaj zwykle nad umywalką, a obok szafki – pełniącej funkcję toaletki z akcesoriami łazienkowymi – stoi także fotel albo rzeźbione krzesło.

Uwaga:

Armatura może mieć nieco opływowe kształty. Bardzo ciekawie będzie się prezentowała okrągła umywalka wpuszczona w blat szafki.

Do takiego wyposażenia koniecznie dobierzmy mydelnice oraz pojemniki wykonane z ceramiki, a także jasne dywaniki oraz ręczniki z haftowanym wzorem. Warto także zaaranżować tu dodatkowe miejsce na wiklinowe koszyczki, w których przechowamy te spośród produktów, które niekoniecznie chcemy postawić na półkach. W okolicy umywalki możemy też położyć pęczek suszonej lawendy, która nie tylko ładnie wygląda, ale przede wszystkim przepięknie pachnie.

Porada eksperta:

Ładnie prezentują się tu małe płytki 10 x 10 cm, np. trawertynu, w połączeniu z elementami o większych rozmiarach (20 x 20, 30 x 30 cm). Dobrze wygląda również cegła malowana na biało z widocznymi wypukłościami i charakterystycznym kształtem. Ściany można zostawić surowe i nieotynkowane lub nadać im wyraźną fakturę za pomocą tynków strukturalnych.

4. Styl etno

W stylu etno z pewnością zauważymy zainteresowanie deseniami, które nawiązują do ukształtowania wzorów na futrach dzikich zwierząt, np. cętek geparda oraz pasów tygrysa czy zebry. Tak mocne akcenty kolorystyczne możemy umieścić w łazience przy wykończeniu frontów szafek oraz łącznie z doborem dekoracji.

Uwaga:

Wyeksponujmy tutaj 2, maksymalnie 3 detale. Może to być obraz, rzeźba lub intrygująca ceramika. Najważniejsze, by taki zestaw nawiązywał do podróżniczej przygody. Dlaczego jednak ograniczamy liczbę zwierzęcych wzorów? Im będzie ich więcej, tym trudniej będzie nam zapanować nad chaosem faktur i kolorów.

Umywalka meblowa ceramiczna Mirano Visage 60 cm
Umywalka meblowa Mirano Visage

We wnętrzu etno możemy postawić na przedmioty wykończone złotem oraz wykonane w marmurze. Takie elementy wykończenia będą nawiązywały do wnętrza egipskiego, które charakteryzowało się prawdziwym kunsztem zdobień.

Na pewno sprawdzą się tutaj kolory ziemi oraz przypraw, a także brązy, pomarańcze oraz czerwienie. W bardziej klasycznych pomieszczeniach łazienkowych kolory zastąpimy wykończeniem zbliżonym do kości słoniowej, które pozbawione będzie zdobień. Styl etno lubi geometrię, widać to wyraźnie poprzez dopasowanie odpowiedniej armatury sanitarnej - nieco trójkątnej umywalki oraz kwadratowej wanny. Meble łazienkowe będą tutaj miały kolor ciemnego drewna, tak aby ładnie odbijały się od jasnych ścian.

Ogromne znaczenie będzie tutaj pełniło także lustro, które jest dopełnieniem stylu etno chic. Będzie ono miało duże rozmiary, a dodatkowo oświetlimy je listwami LED. Wnętrza utrzymane w stylu retro mają wprowadzić nas w klimat wakacyjnej podróży. Pomóc mają nam w tym nie tylko inspiracje zaczerpnięte z roślinności, ale również zwierzęce. Orient będzie ciekawym polem inspiracji do stworzenia wnętrz nieco tropikalnych, powiązanych z przyrodą i przede wszystkim bardzo zjawiskowych.

Doskonałym tłem dla tych nasyconych, pełnych życia barw są bardziej subtelne tony – piaskowe biele, ruda glina lub jasna terakota.

5. Styl skandynawski

To styl, który bardzo mocno upodobał sobie małe łazienki potrzebujące rozświetlenia. W stylu skandynawskim jednym z najbardziej charakterystycznych jest kolor biały oraz nieco geometryczne w kształcie wyposażenie.

Porada eksperta:

Na ścianach znajdziemy białe cegiełki lub większe płyty w postaci połyskujących kafli. Na podłodze często przewijają się szare płytki lub drewno.

Glazura Francesca 25 x 40 cm szara 1,5 m2
Glazura Francesca 25 x 40 cm szara 1,5 m2

Wnętrza skandynawskie są dość oszczędne w formie, a jednak bardzo urocze. Z pewnością jest to zasługa koloru białego, który przemyca do nich dużo delikatności.

W łazience utrzymanej w tej aranżacji znajdziemy obrazy, grafiki, klimatyczne ilustracje. Jednym z elementów wyposażenia będzie także lustro w oszczędnej ramie przymocowane w okolicy umywalki.

Klimatu dodaje tutaj także nastrojowe oświetlenie oraz ciepło płynące z rozpalonych latarenek. Znajdziemy tutaj także elementy zieleni w postaci małych roślinek oraz meble z naturalnego drewna, które komponują się na tle całości bardzo wyraziście.

Data publikacji: 17.02.2016
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Akcesoria łazienkowe – stojące czy mocowane?

Akcesoria łazienkowe – stojące czy mocowane?
W aranżacji łazienki najwięcej uwagi poświęcamy wykończeniu oraz niezbędnym elementom wyposażenia – armaturze sanitarnej i meblom. O dodatkach myślimy...
Czytaj więcej

Jak wykończyć łazienkę, posiadając mały budżet

Jak wykończyć łazienkę, posiadając mały budżet
Łazienka jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu. Spełnia dwojaką rolę – z jednej strony umożliwia nam codzienne dbanie o higien...
Czytaj więcej

W co warto wyposażyć łazienkę?

W co warto wyposażyć łazienkę?
Urządzając łazienkę, nie możemy zapominać o tym, że jej wyposażenie nie ogranicza się jedynie do montażu lustra i urządzeń sanitarnych. Nasza łazienka...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Pomysł na łazienkę – style art déco, flamandzki, prowansalski, etno oraz skandynawski