Produkty

Pomysły na przechowywanie książek

Pomysły na przechowywanie książek

Nie trzeba być molem książkowym, by posiadać w domu zbiór książek. Czy to tych dla dzieci, czy podręczników, czy beletrystyki, czy encyklopedii. Niektóre z nich znajdują się niemal w każdym domu, warto więc przemyśleć, gdzie je umieścić, tak aby nie zawadzały.

półka na książkiW zależności od wielkości zbioru

Rozwiązań na sprytne przechowywanie książek jest wiele. Warto jednak wybrać odpowiednie do wielkości naszego zbioru. Ci, którzy dysponują pokaźną kolekcją książek (takich kolekcjonerów regularnie przybywa), powinni zadbać o odpowiednią ilość miejsca na dotychczasowy zbiór i przyszłe egzemplarze. Ci z kolei, którzy nie wzbogacają często swojej biblioteki a przechowują jedynie publikacje naukowe niezbędne w każdym domu (np. słowniki, przewodniki, encyklopedie), nie muszą szczególnie starać się o dodatkowe miejsce.

Bez względu jednak na to, ile mamy książek, istnieje wiele pomysłów na ich przechowywanie. Niektóre tradycyjne, a inne wymagające wcześniejszego zaplanowania, np. w trakcie budowy domu czy generalnego remontu.

Gdzie i jak przechowywać książki

Poniżej prezentujemy kilka rozwiązań, które można wykorzystać, aby nasze książki przechowywane były w praktyczny, funkcjonalny sposób, zamiast kurzyć się w piwnicach, kartonach czy na podłodze.

Regał to pierwsza propozycja. Jeżeli nie mamy innej możliwości, to najlepszym i najszybszym rozwiązaniem jest zakup odpowiedniej wielkości regału. Tutaj szybko ułożymy wszystkie nasze książki, a co więcej, możemy zrobić to w dwóch rzędach na każdej z półek. W ten sposób zaoszczędzimy miejsce, które możemy wykorzystać w przyszłości lub zaaranżować w inny sposób. Regały możemy kupić w wersjach gotowych lub zamówić na wymiar. Są dobrym rozwiązaniem tam, gdzie mamy odpowiednio dużo miejsca lub nasze ściany świecą pustką. Odpowiednich rozmiarów regał może posłużyć także jako oryginalna ścianka działowa, a regał narożny pozwoli zagospodarować kąty pomieszczeń w najbardziej optymalny sposób.

Wśród nietypowych regałów znajdziemy także takie, które łączą w sobie meble wypoczynkowe z półkami na książki. Są to np. nietypowe fotele czy sofy, gdzie od spodu lub po bokach zamontowano odpowiednie konstrukcje, które umożliwiają sięganie po wybrane pozycje bez wstawania z miejsca.

Wśród modernistycznych rozwiązań znajdziemy także minimalistyczne stojaki na książki, które umieścimy w dowolnym miejscu. Dobrze będą wyglądały pojedynczo, ale możemy także zdecydować się na kilka egzemplarzy w różnych rozmiarach, tworząc spójną kompozycję i dekoracje mieszkania.

Poza regałami znajdziemy na rynku bardzo bogatą ofertę półek na książki. Od tych najprostszych po skomplikowane konstrukcje, przyjmujące rozmaite kształty – od drzew, gałęzi, przez koła, kształty kontynentów czy rozmaite formy abstrakcyjne. Dzięki nim uporządkujemy nasze książki, ale także zyskamy nietypowe dekoracje naszych wnętrz.

Jeżeli dysponujemy pokaźną kolekcją książek a nie dysponujemy pomieszczeniem, które moglibyśmy zaaranżować na biblioteczkę, warto zagospodarować wszelkie wnęki w ścianach naszych pomieszczeń lub zaprojektować je przed remontem lub budową. Wnęki wystarczy odpowiednio zabudować i wyposażyć w półki, by bez straty powierzchni użytkowej zyskać dodatkową przestrzeń na książki. Jeżeli nie chcemy eksponować naszych książek, wnękę możemy wyposażyć także w drzwi (np. przesuwne).

Poza wnękami w ścianach, którymi już dysponujemy, warto zastanowić się nad wykonaniem dodatkowych. W ten sposób możemy zaaranżować przestrzeń nad drzwiami pokoju lub stworzyć oryginalny regał z całej ściany, jakby w jej wnętrzu.regał komorowy biały

W wielu mieszkaniach znajdziemy także wolną przestrzeń pod oknami, a dokładniej – pod parapetami. Jeżeli nie są zamontowane tam elementy ogrzewania, jak np. kaloryfery czy konwektory, możemy przeznaczyć tę przestrzeń na książki. Po odpowiednim jej przygotowaniu i wyposażeniu w półki oraz opcjonalnie drzwi, uzyskamy funkcjonalny regał, który pozwoli zaoszczędzić miejsce w innych częściach mieszkania.

Innym praktycznym, ale i estetycznie prezentującym się rozwiązaniem, jest wykorzystanie miejsca pod schodami. Istnieje wiele pomysłów na zaaranżowanie tej przestrzeni, a jednym z nich jest wypełnienie jej półkami na książki. Pozwoli to na ulokowanie naprawdę dużego zbioru literatury a dodatkowo unikniemy konieczności kupowania dodatkowych mebli, które pomieściłyby wszystkie pozycje.

Pasjonaci oryginalnych rozwiązań mogą pokusić się również o wykorzystanie w roli półek samych schodów. Jeżeli zadbamy o odpowiedni projekt i wykonanie, pod każdym stopniem będziemy mogli ukryć co najmniej kilka książek.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Półki do wnętrz nowoczesnych – jakie wybrać?

Półki do wnętrz nowoczesnych – jakie wybrać?
Półki jako drobne elementy meblowe do przechowywania rozmaitych przedmiotów należą do niezwykle uniwersalnego wyposażenia. Nadają się wł...
Czytaj więcej

Półki łazienkowe na przyssawki – kiedy mogą się przydać?

Półki łazienkowe na przyssawki – kiedy mogą się przydać?
Przechowywanie kosmetyków w łazience powinno być dobrze rozplanowane. To ułatwi sprzątanie łazienki i pozwoli uniknąć każdorazowego szukania potrzebny...
Czytaj więcej

Instrukcja wideo – jak powiesić półkę

Instrukcja wideo – jak powiesić półkę
Niektóre drobne prace remontowe czy te związane z urządzaniem powinniśmy być w stanie wykonać samodzielnie. Powieszenie półki nie należy do skomplikow...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Pomysły na przechowywanie książek