Czym jest kurz?
Kurz to siedlisko bakterii grzybów, składa się on zwykle z martwych owadów i ich odchodów, pyłków kwiatów, ludzkiego naskórka, przetrwalników grzybów, drobinek tkanin i wielu innych cząsteczek. W kurzu znajdują się także żerujące roztocza, których odchody są szczególnie częstym alergenem. Jest to cały zestaw mineralnych i organicznych składników, na które coraz więcej osób jest uczulonych.
Uwaga: w ciągu roku na powierzchni około 150-200 m² mieszkania zbiera się około 20 kg kurzu!
Przeciwdziałania
Powietrze w domu powinno być oczyszczane i chronione przed aktywnością alergenów. Na rynku dostępne są specjalne oczyszczacze powietrza polecane alergikom. Stosuje się w nich naturalne, wodne filtry albo inne mikrofiltry skutecznie redukujące alergeny. Wychwytują kurz, pyłki kwiatów i roślin, dym z papierosów, zapachy i inne mikrozanieczyszczenia. Oczyszczacze dodatkowo jonizują oraz nawilżają domowe powietrze.
Wydajność takich urządzeń mieści się w granicach od 30 do 300 m³ na godzinę. Pozwala to nawet na pięciokrotne filtrowanie powietrza w pomieszczeniu o powierzchni ok. 25 m² w ciągu 1 godziny. Oczyszczacze takie pracują cicho (zwykle ich głośność nie przekracza 62 dB), zasilane są prądem o napięciu 230 V lub poprzez zasilacz 12 V.
Możemy także zastosować w domu tzw. dyfuzor, czyli nawilżacz jednocześnie oczyszczający powietrze. Rożni się on od innych urządzeń tym, że nie ma filtrów. Z wtłoczonego powietrza woda z biopochłaniaczem wymywa zabrudzenia mechaniczne oraz bakterie. Osiadają one na dnie zbiornika. Dym tytoniowy czy inne drobiny z powietrza są przez biopochłaniacz wiązane i wytrącane w postaci osadu.
Mając w domu alergika nie powinniśmy używać tradycyjnych odkurzaczy, bo jedynie zwiększają one zapylenie powietrza. W ich miejsce korzystamy z odkurzaczy z filtrem wodnym, które dzięki zastosowaniu wody unieszkodliwiają i zatrzymują wciągane zanieczyszczenia. Wraz z wodą pozbywamy się szkodliwych zawartości.
Klimatyzatory i klimatyzery
Głównym zadaniem klimatyzowania jest utrzymanie we wnętrzach przyjemnego chłodu w czasie upałów, ewentualnie dogrzanie w zimie. Służą temu rożne urządzenia elektryczne o stosunkowo dużej mocy zmieniające temperaturę oraz wilgotność powietrza we wnętrzach. Spotykamy całe systemy klimatyzacji stałej, ale także urządzenia przenośne. Aby urządzenia klimatyzacyjne działały sprawnie, należy co pewien czas dokonywać ich przeglądu oraz czyszczenia, szczególnie filtrów i przewodów.
W czasie działania klimatyzacji okna i drzwi w pomieszczeniach powinny być pozamykane. Pamiętajmy, że klimatyzowanie nie zastąpi wentylacji. Nie dostarcza bowiem świeżego, bogatego w tlen powietrza, nie usuwa dwutlenku węgla i innych gazowych zanieczyszczeń.
Wentylacja
Zadaniem wentylacji jest zapewnienie wymiany powietrza, żeby powietrze zużyte było skutecznie zastępowane świeżym. Już na etapie projektowania musi być określony odpowiedni sposób wentylacji, stanowi to niezbędny wymóg, zarówno ze względu na zdrowie ludzi, jak i stan techniczny budynku.
Wciąż najpopularniejszą pozostaje u nas wentylacja grawitacyjna, ale coraz częściej zaczyna być stosowana wentylacja mechaniczna. W jej przypadku dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu elementów nawiewnych i wywiewnych zapewniony jest we wszystkich pomieszczeniach odpowiedni mikroklimat. Dodatkowo przy wentylacji mechanicznej możliwe staje się zastosowanie filtrów zatrzymujących zanieczyszczenia z zewnątrz i stworzenie we wnętrzach znacznie bardziej komfortowych warunków dla alergików.