Produkty

Powietrze przyjazne dla alergika

Powietrze przyjazne dla alergika

W domu nie działa naturalne oczyszczanie w postaci deszczu czy filtracji roślinnej, dlatego powietrze w mieszkaniach może być bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz. Brak naturalnej regulacji może sprawić, że siedliska kurzu mogą być prawdziwą zmorą dla alergików.

właściwa klimatyzacja pomieszczeniaCzym jest kurz?

Kurz to siedlisko bakterii grzybów, składa się on zwykle z martwych owadów i ich odchodów, pyłków kwiatów, ludzkiego naskórka, przetrwalników grzybów, drobinek tkanin i wielu innych cząsteczek. W kurzu znajdują się także żerujące roztocza, których odchody są szczególnie częstym alergenem. Jest to cały zestaw mineralnych i organicznych składników, na które coraz więcej osób jest uczulonych.

Uwaga: w ciągu roku na powierzchni około 150-200 m² mieszkania zbiera się około 20 kg kurzu!

Przeciwdziałania

Powietrze w domu powinno być oczyszczane i chronione przed aktywnością alergenów. Na rynku dostępne są specjalne oczyszczacze powietrza polecane alergikom. Stosuje się w nich naturalne, wodne filtry albo inne mikrofiltry skutecznie redukujące alergeny. Wychwytują kurz, pyłki kwiatów i roślin, dym z papierosów, zapachy i inne mikrozanieczyszczenia. Oczyszczacze dodatkowo jonizują oraz nawilżają domowe powietrze.

Wydajność takich urządzeń mieści się w granicach od 30 do 300 m³ na godzinę. Pozwala to nawet na pięciokrotne filtrowanie powietrza w pomieszczeniu o powierzchni ok. 25 m² w ciągu 1 godziny. Oczyszczacze takie pracują cicho (zwykle ich głośność nie przekracza 62 dB), zasilane są prądem o napięciu 230 V lub poprzez zasilacz 12 V.

Możemy także zastosować w domu tzw. dyfuzor, czyli nawilżacz jednocześnie oczyszczający powietrze. Rożni się on od innych urządzeń tym, że nie ma filtrów. Z wtłoczonego powietrza woda z biopochłaniaczem wymywa zabrudzenia mechaniczne oraz bakterie. Osiadają one na dnie  zbiornika. Dym tytoniowy czy inne drobiny z powietrza są przez biopochłaniacz wiązane i wytrącane w postaci osadu.

Mając w domu alergika nie powinniśmy używać tradycyjnych odkurzaczy, bo jedynie zwiększają one zapylenie powietrza. W  ich miejsce korzystamy z odkurzaczy z filtrem wodnym, które dzięki zastosowaniu wody unieszkodliwiają i zatrzymują wciągane zanieczyszczenia. Wraz z wodą pozbywamy się szkodliwych zawartości.

Klimatyzatory i klimatyzery

Głównym zadaniem klimatyzowania jest utrzymanie we wnętrzach przyjemnego chłodu w czasie upałów, ewentualnie dogrzanie w zimie. Służą temu rożne urządzenia elektryczne o stosunkowo dużej mocy zmieniające temperaturę oraz wilgotność powietrza we wnętrzach. Spotykamy całe systemy klimatyzacji stałej, ale także urządzenia przenośne. Aby urządzenia klimatyzacyjne działały sprawnie, należy co pewien czas dokonywać ich przeglądu oraz czyszczenia, szczególnie  filtrów i przewodów.

W czasie działania klimatyzacji okna i drzwi w pomieszczeniach powinny być pozamykane. Pamiętajmy, że klimatyzowanie nie zastąpi wentylacji. Nie dostarcza bowiem świeżego, bogatego w tlen powietrza, nie usuwa dwutlenku węgla i innych gazowych zanieczyszczeń.filtr hepa do odkurzaczy wodnych

Wentylacja

Zadaniem wentylacji jest zapewnienie wymiany powietrza, żeby powietrze zużyte było skutecznie   zastępowane świeżym. Już na etapie projektowania musi być określony odpowiedni sposób wentylacji, stanowi to niezbędny wymóg, zarówno ze względu na zdrowie ludzi, jak i stan techniczny budynku.

Wciąż najpopularniejszą pozostaje u nas wentylacja grawitacyjna, ale coraz częściej zaczyna być stosowana wentylacja mechaniczna. W jej przypadku dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu elementów nawiewnych i wywiewnych zapewniony jest we wszystkich pomieszczeniach odpowiedni mikroklimat. Dodatkowo przy wentylacji mechanicznej możliwe staje się zastosowanie filtrów zatrzymujących zanieczyszczenia z zewnątrz  i stworzenie we wnętrzach znacznie bardziej komfortowych warunków dla alergików.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jaki nawilżacz powietrza wybrać – ceramiczny, plastikowy czy elektryczny?

Jaki nawilżacz powietrza wybrać – ceramiczny, plastikowy czy elektryczny?
Suche powietrze w mieszkaniu to problem, z którym borykamy się w szczególności w okresie letnich upałów oraz intensywnego ogrzewa...
Czytaj więcej

Sposoby na odpowiednią wilgotność w mieszkaniu

 Sposoby na odpowiednią wilgotność w mieszkaniu
Aby mieszkało nam się komfortowo, powinniśmy zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza. Dzięki temu nie tylko my będziemy czuć się lepiej, ale także n...
Czytaj więcej

Osuszacz czy nawilżacz? Jaka wilgotność w pomieszczeniu jest optymalna?

Osuszacz czy nawilżacz? Jaka wilgotność w pomieszczeniu jest optymalna?
Abyśmy dobrze czuli się w naszym mieszkaniu, niezbędne jest zachowanie wielu parametrów – jednym z nich jest wilgotność powietrza. Jaka zawartoś...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
19.09.2016
Ja u siebie mam dużo roślinek - polecam, bo one czyszczą powietrze i nawet mój mały wnuk,m który jest alergikiem u mnie się dobrze czuje. Mam też czysto:)
10.09.2015
Tak naprawdę ci którzy nie zetkneli się z alergią nie wiedzą, jak wielki jest to problem. Ile to godzin trzeba spędzić chodząc po lekarzach, robiąc testy itd, a potem wieczne zmagania się z alergenami, dosłownie syzyfowa praca!

Ocena i komentarz dla:

Powietrze przyjazne dla alergika