Produkty

Poziomice wodne i laserowe – czym się różnią?

Poziomice wodne i laserowe – czym się różnią?

Jednym z narzędzi niezbędnych zarówno przy drobnym majsterkowaniu, jak i przy budowie są poziomice. Oto mały przewodnik po ich rodzajach i zastosowaniach.

poziomica wodna castoramaPojęcie i zastosowanie

Poziomica (poza geograficznym znaczeniem tego terminu) oznacza przyrząd pomiarowy stosowany głównie w branży budowlanej do wyznaczania poziomości płaszczyzn (np. podłóg, stropów) lub pionowości (np. ścian). Tego typu przyrządy stosowano w budownictwie od bardzo dawna, wykorzystując w nich siłę grawitacji ziemskiej. Do dziś zresztą nie sposób wyobrazić sobie większości prac remontowo-budowlanych bez użycia takich wskaźników.

Poziomice wodne

Pierwszym i najprostszym typem poziomic były poziomice wodne. Poziomica taka, zwana także wężową (lub potocznie szlauchwagą – z niem. Schlauchwaage), składa się z dwóch pionowych przezroczystych (np. szklanych) rurek z zaznaczoną podziałką. Rurki są ze sobą połączone giętkim przewodem wypełnionym płynem. Zasada działania poziomicy polega tu na obserwacji zachowania cieczy w naczyniach połączonych, w których to woda przyjmuje zawsze jeden poziom. Jest to wciąż stosowany sposób na określenie tego samego poziomu na elementach odległych od siebie  nawet o dziesięć metrów. Takie narzędzie może więc przydać się nam w wielu pracach np. w ogrodzie, na działce, czy w domu. Dziś możemy używać też poziomic wodnych wyposażonych np. w czujnik elektroniczny.

Poziomice najpopularniejszepecherz poziomicy

Innym typem poziomic są tzw. tradycyjne, zawierające pęcherzyk powietrza służący właśnie wskazywaniu poziomu. Posiadają one wbudowane tak zwane libelle rurkowe (z owym pęcherzykiem) – jedną lub też kilka. Ich regionalna nazwa to waserwaga (od niem Wasserwaage). Popularnymi typami takich libellowych poziomic są poziomice murarskie (podłużne, drewniane lub aluminiowe). Zwykle mają one rozmiary od ok. 60 cm do ponad 1 m - niektóre sięgają nawet 2 m. Poziomice takie nie tylko określają poziom na odcinku równym długości narzędzia, ale nawet trzy- lub czterokrotnie dłuższym. Pamiętajmy też, że im dłuższym dysponujemy przyrządem, tym nasz pomiar będzie dokładniejszy.

Poziomice najnowsze, ich możliwości

Najnowocześniejszymi poziomicami są modele laserowe. Zamiast tradycyjnej poziomicy możemy więc zastosować laser, wskazujący nam idealnie piony i poziomy za pomocą widzialnej wiązki światła laserowego. Jest to bardzo proste w użyciu narzędzie, rzucające na daną powierzchnię (np. na ścianę) dwie krzyżujące się prostopadłe linie. Można także wyznaczać linie pod dowolnym kątem, przesuwać je i przechylać. Taki laser pomoże nam idealnie wyznaczyć na ścianie żądane wzory, rysunki czy dekoracyjne grafiki. Wystarczy tylko przykleić taśmę malarską wzdłuż wyznaczonych laserem linii i cieszyć się precyzyjnym pomiarem. Z pomocą poziomicy laserowej idealnie położymy np. tapety, ułożymy płytki, zawiesimy szafki, półki, pojedyncze obrazy i całe ich serie oraz wszelkie inne dekoracje. Poziomice laserowe mają także odpowiednie uchwyty, pozwalające na mocowanie ich do bardzo różnorodnych powierzchni np. drzwi, szafek, półek, stopni drabiny. Zwykle także sygnalizują prawidłowość i dokładność ustawienia pionu i poziomu na specjalnych wyświetlaczach diodowych. Są to więc narzędzia poręczne i bardzo przydatne.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Najpopularniejsze rodzaje i zastosowanie poziomic

Najpopularniejsze rodzaje i zastosowanie poziomic
Poziomica pozwala na precyzyjnie wyznaczanie poziomu płaszczyzn, co jest szczególnie przydatne zwłaszcza w budownictwie, przy wielu pracach remontowyc...
Czytaj więcej

Narzędzia niezbędne przy układaniu glazury i terakoty

Narzędzia niezbędne przy układaniu glazury i terakoty
Układanie płytek jest zadaniem, którego podejmują się nie tylko uznani fachowcy, ale także amatorzy. Żeby móc osiągnąć zamierzony cel, bardzo istotne ...
Czytaj więcej

Badania geotechniczne gruntu – dlaczego warto je przeprowadzić

Badania geotechniczne gruntu – dlaczego warto je przeprowadzić
Grunt to zdrowie, jak głosi ludowe porzekadło, dlatego dla wieloletniego zamieszkania lepiej wiedzieć, co w nim piszczy. Jeśli chcemy być pewni fundam...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Poziomice wodne i laserowe – czym się różnią?