Zawieszka jako element galanterii metalowej
Nazwa „zawieszka” może kojarzyć się osobom niezwiązanym z branżą wykończeniową z subtelnymi precjozami – elementami biżuterii noszonej na łańcuszkach i bransoletkach. Nieco paradoksalnie galanteria metalowa określa tym samym słowem przedmioty niepozorne z wyglądu i nieefektownie prezentujące się względem swojego kształtu, które jednakowoż mają do odegrania ważną rolę w naszych wnętrzach.
Różnego rodzaju zawiesia utrzymują na sobie nierzadko duże ciężary wypełnionych stosem talerzy szafek w kuchni czy książek na regałach i z tego względu warto umiejętnie je wybrać, by stanowiły niezawodną i trwałą podporę. Trudno bowiem wyobrazić sobie, ile szkód może sprawić źle zamocowany mebel, zwłaszcza jeśli gromadzi w swoim wnętrzu cenną zawartość.
Jakiego rodzaju zawieszki możemy wybrać?
Zawieszki znacznie różnią się od siebie względem wielkości, wyglądu i obecności dodatkowych mechanizmów stabilizujących i ułatwiających powieszenie mebli idealnie pionowo. Stosunkowo najmniejsze z nich to zawieszki do obrazków, które mocuje się do tylnej strony ilustracji, ram i dekoracji do umieszczenia na ścianie. W zależności od rozmiarów ozdoby spotykamy kilkumilimetrowe, miniaturowe zawieszki do pocztówkowej wielkości obrazków po znacznie większe i bardziej solidnie się prezentujące elementy do malowideł oprawionych w ciężkie obramowanie.
Czy wiesz, że…? Wśród galanterii metalowej znalazły swoje miejsce również zawieszki do szczególnych, konkretnych zastosowań: - zawieszki do paneli ściennych, - zawieszki do luster, umożliwiające precyzyjne wypośrodkowanie zwierciadeł, - zawieszki okrągłe, mimośrodowe do półek. |
Największy wybór spotykamy w przypadku zawieszek metalowych do umieszczania na ścianach mebli. Rozróżniamy tutaj modele proste, jak i wyposażone w zaślepki, możliwość skorygowania zawieszenia sprzętów czy system zatrzaskowy, który ma na celu uniemożliwienie samoczynnego odczepienia się od tylnej strony mebli.
Większym wariantem zawieszki o podobnym zastosowaniu jest metalowa szyna montażowa, która mocowana jest bezpośrednio do ściany – natomiast w przeważającej większości zawieszki najpierw przytwierdza się do mebli, następnie wiercone są w ścianie otwory na kołki montażowe z wkrętami (na przykład hakami wkrętowymi), a po ich trwałym umocowaniu w różnego rodzaju materiałach (cegła, pustak, beton, sklejka, płyta G-K i in.) zaczepia się o wystającą nieznacznie główkę wkrętu lub nasadza na hak mebel.
O czym pamiętać przed przymocowaniem zawieszki?
- tak jak wybór odpowiednich elementów mocujących do ściany (kołków rozporowych, haków wkrętowych) poprzedza użycie zawieszek, tak samo ważny jest sposób ich przymocowania do tylnej strony mebli – nie warto poprzestawać na jednym wkręcie, skoro możliwe jest zastosowanie trzech, ponieważ znaczne obciążenie mebla nadweręży jego wytrzymałość,
- przygotowując się do zawieszenia mebli w pokoju zajmowanym przez małe dzieci, warto zastosować dodatkowe zabezpieczenie w postaci systemu zatrzaskowego,
- dobierając zawieszki, zwróćmy uwagę na podawaną przez producenta wartość maksymalnego obciążenia dynamicznego i porównajmy ją z zakładanym ciężarem zawieszonej i wypełnionej zgromadzonymi przedmiotami szafki.