Produkty

Pozostałości po farbach – jak je wykorzystać

Pozostałości po farbach – jak je wykorzystać

Sprzątanie po remoncie to przede wszystkim kwestia usunięcia pyłu i kurzu, zmycia podłóg, umycia okien i usunięcia ewentualnych plam. To także pytanie, co zrobić z pozostałościami farb, których używaliśmy do malowania ścian? Potraktować jak odpadki i odpowiednio zutylizować, czy może zostawić i przechować na strychu lub garażu? Jeśli tkwi w nas dusza kreatywnego majsterkowicza, zachowajmy kolorowe emulsje i zastanówmy się, do czego mogą się przydać – oto szereg inspiracji.

Farba Colours Premium pomarańczowa galaretka 2,5 l
Farba Colours Premium pomarańczowa galaretka

Farby do malowania ścian, drewna i metalu w służbie DIY

Większość farb, których używamy podczas remontu – czy będą to farby akrylowe, lateksowe, czy przeznaczone do drewna i metalu – znajdzie zastosowanie także do innych prac. Jeśli więc zdarzyło nam się źle obliczyć ilość potrzebnej do pomalowania ścian emulsji, jej nadmiar warto zachować – najlepiej w szczelnym pojemniku, w miejscu, w którym nie będzie przeszkadzać. Nawet niewielki zapas może się okazać ponownie przydatny w naszym domu – zwykle ma to miejsce wtedy, gdy dostrzeżemy na ścianie prześwitującą smugę lub na jej świeżej powierzchni pojawi się zabrudzenie lub rysa. Mały pędzelek lub wałek i odrobina emulsji pozwolą szybko zatuszować wszelkie skazy. Resztki farb będą jednak przydatne także w wielu innych sytuacjach, a amatorzy kreatywnych pomysłów, DIY, decoupage czy renowacji starych przedmiotów z pewnością bardzo szybko znajdą dla nich zastosowanie. Jeśli więc dysponujemy pozostałościami po farbach, przyjrzyjmy się naszemu otoczeniu i znajdującym się w nim przedmiotom – z pewnością łatwo znajdziemy elementy, którym przyda się zmiana wizerunku.

Porada eksperta:

Aby resztki farb zachowały użyteczność przez dłuższy czas, należy odpowiednio je przechowywać. Większe ilości emulsji pozostawmy w oryginalnych pojemnikach lub puszkach, pod warunkiem że są one w dobrym stanie i posiadamy od nich wieczka. Mniejsze ilości farb warto przelać do słoików, które
także wymagają szczelnego zamknięcia. Pamiętajmy też, by tak zabezpieczone emulsje przechowywać w pomieszczeniach suchych i nie narażonych
na działaniem promieni słonecznych i mrozu.

Barwnik do farb Colours ultramaryna 250 ml
Barwnik do farb Colours ultramaryna

Malowanie od szablonów

Niewielkie ilości farby doskonale sprawdzą się do ozdobienia wybranych powierzchni za pomocą szablonów malarskich. Gotowy szablon możemy kupić w sklepie – zaletą takiego rozwiązania będzie możliwość wykorzystania go wiele razy, co pozwoli nam odmalowanie serii wzorów. Co ozdobić w ten sposób?

- ścianę – nawet niewielki wzór, który odmalujemy za pomocą kolorowej farby na białej ścianie, ożywi wnętrze i doda mu charakteru. Jeśli posiadamy tylko białą farbę, możemy zabarwić ją na wybrany odcień za pomocą jednego ze specjalnych barwników.

Szablon malarski Colours Mini Plane 211
Szablon malarski Colours Mini Plane 211

- meble – starej komodzie, szafie lub stołkowi z pewnością przyda się odświeżenie – szablony malarskie sprawdzą się w tym celu znakomicie. Wybrany wzór możemy powtórzyć też na frontach drewnianych mebli kuchennych.

- elementy wyposażenia – pudełka, kartony, skrzynie czy kufry nabiorą nowego wizerunku dzięki ciekawym ornamentom.

Pamiętajmy, że mała ilość farby wymaga zastosowania małego szablonu malarskiego. Nie jest to jednak żadną przeszkodą – nawet najmniejszy wzór może stać się przyciągającym wzrok detalem, szczególnie jeśli umieścimy go w nietypowym miejscu,                                                                                               np. na podstopnicy schodów lub na siedzisku taboretu.

Porada eksperta:

Jeśli dysponujemy niewielkimi ilościami farb w różnych kolorach, możemy wymieszać je ze sobą, by uzyskać zupełnie nowy odcień. Zyskamy tym samym
nieco więcej emulsji, która przyda się do wykonania dekoracji w większym rozmiarze. Pamiętajmy jednak, że mieszanie kolorów jest możliwe wyłącznie
wtedy, gdy wszystkie łączone ze sobą farby są tego samego rodzaju i pochodzą od jednego producenta.

Pędzel angielski płaski 25 mm
Pędzel angielski płaski 25 mm

Malowanie szkła – słoiki, butelki

Malowanie na szkle to sposób na stworzenie pięknych dekoracji lub zmianę wyglądu przedmiotów codziennego użytku, np. takich jak lustra. Osoby zaczynające dopiero swoją przygodę z tego typu działaniami, będą mogły poćwiczyć sztukę malowania szkła na słoikach oraz butelkach, które znajdą się w większości domów. Pomocne będą w tym pędzelki różnych rozmiarów.

Zarówno słoiki, jak i butelki i inne szklane nieużywane naczynia możemy ozdobić wzorem bądź pomalować w całości. W drugim przypadku farba może spełnić rolę tła, na którym pojawią się aplikacje z serwetek lub koronki. Dodatkowo, zaschniętą warstwę farby możemy poddać dalszej obróbce – postarzyć ją lub wydrapać na niej określone wzory za pomocą nożyka. Ozdobione farbą butelki mogą pełnić rolę wazonów, ale będą także przydatne w kuchni, np. do przechowywania oliwy. Słoiki natomiast znajdą jeszcze więcej zastosowań – możemy umieścić w nich przyprawy, drobne przybory w postaci guzików czy nici albo świeczki, wraz z którymi stworzą nastrojowe lampiony.

Porada eksperta:

Do pomalowanych słoików i butelek możemy przymocować łańcuszki, sznurki lub linki, które będą pełniły rolę uchwytów. Dzięki nim będziemy mogli
zawiesić dekoracje na gałązkach drzew bądź ogrodzeniu, gdzie będą zdobiły otoczenie w czasie letnich spotkań przy grillu.

Malowanie drewna

Renowacja elementów wykonanych z drewna jest dziś bardzo modna – i wcale nie musimy podejmować się od razu odnawiania całych zestawów mebli, szczególnie że resztki farby do drewna nie będą w tym celu wystarczające. Każdy drewniany element nadaje się pomalowania – mogą to być ramki na zdjęcia, ramy od tablic korkowych, drewniane uchwyty meblowe czy nawet akcesoria kuchenne (łyżki, chochle itd.). Przy odnawianiu takich drobnych detali do nakładania kolorowych emalii nie potrzebujemy nawet pędzla ani wałka – wybrany przedmiot wystarczy zanurzyć w farbie. Podobnie możemy postąpić np. z nogami krzeseł lub stołków, co nada im oryginalności.

Ramka na zdjęcia Narvik 15 x 21 sonoma jasna
Ramka na zdjęcia Narvik 15 x 21 sonoma jasna

Resztki farb sprawdzą się także do dekoracji drewnianych przedmiotów znajdujących się na zewnątrz – szczególnie jeśli emulsje mają takie właśnie zastosowanie. Sprawdzą się one np. do odnowienia mebli ogrodowych, dekoracji stołów i siedzisk wykonanych z palet, ozdobienia drewnianych trejaży bądź pergol.

Malowanie metalu

Podobnie jak elementy drewniane, pomalować możemy również akcesoria wykonane z metalu. Reszta farby przyda się do odmalowania metalowego kwietnika wykonanego z połączonych ze sobą prętów, metalowych zawieszek, puszek, ramek na zdjęcia, wieszaków lub stojaków. Pomalowanie metalowych uchwytów meblowych pozwoli na widoczną, ale subtelną zmianę aranżacji sypialni bądź kuchni, a zmiana koloru nóg krzeseł i stołu sprawi, że komplet w jadalni lub salonie będzie wyglądał jak nowy.

Emalia Dekoral Akrylux 0,5 l śnieżnobiała
Emalia Dekoral Akrylux 0,5 l śnieżnobiała

Decoupage i DIY

Decoupage to popularna i prosta metoda dekorowanie powierzchni różnego typu. Często obejmuje także pokrycie wybranego przedmiotu farbą. Jeśli więc chętnie stosujemy decoupage lub dopiero stawiamy w nim pierwsze kroki, nadwyżki farby z pewnością nam się przydadzą. Decoupage często stosowany jest do dekoracji i odnawiania starych lub mało atrakcyjnych przedmiotów – szafek na klucze, pudełek po chusteczkach higienicznych, puszek, wieszaków czy podkładek. Jednak technikę tę stosuje się też do przyozdabiania własnoręcznie stworzonych akcesoriów – np. tac, kartek, zakładek, zawieszek ściennych, doniczek itp. Wiele wykonanych w ten sposób przedmiotów to dekoracje niewielkich rozmiarów, do których ozdobienia wystarczą niewielkie ilości farb.

Czy wiesz, że...?

Wśród instruktaży typu DIY, czyli „zrób to sam", znajdziemy także porady dotyczące papierowej wikliny. Ze skręconych z papieru rurek wyplata się wiele
różnych przedmiotów – kosze, pojemniki, podstawki, abażury i dekoracje, np. zawieszki. Tego typu wyroby możemy dowolnie pomalować, a zrobimy to
np. za pomocą emulsji pozostałych po malowaniu mieszkania.

Farba kredowa z farby do ścian

Farba kredowa to produkt, który polecany jest szczególnie do malowania mebli. Ponieważ jest to preparat dość drogi, warto przygotować go samodzielnie – przepisów na przygotowanie farby kredowej jest co najmniej kilka i zakładają one wymieszanie farby do ścian (najlepiej akrylowej) z dodatkiem różnych składników, np. talku bądź sody oczyszczonej. Przy użyciu jednego z tych dwóch składników otrzymany farbę, która pozwoli nam na wykonanie tablicy, po której będziemy mogli pisać lub rysować kredą.

Jak widać, pozostałości po farbach można spożytkować na wiele różnych sposobów. Jeśli jednak zdecydujemy, że dana emulsja nie będzie nam już potrzebna, pamiętajmy o tym, by nie wyrzucać jej wraz z innymi odpadkami do kosza na śmieci ani tym bardziej nie wylewać do zlewu lub toalety. Niepotrzebne resztki należy dostarczyć do specjalnego punktu zajmującego się zbiórką oraz selekcją odpadów.

Data publikacji 21-05-2022
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Ściany z pomysłem!

Ściany z pomysłem!
Przez wielu z nas ściany traktowane są, jako tło do aranżacji wnętrz. Czas to zmienić i przekonać się, że mogą być również dekoracją samą w sob...
Czytaj więcej

Szablony malarskie – co nimi ozdobić i jakich farb użyć?

Szablony malarskie – co nimi ozdobić i jakich farb użyć?
Korzystając z szablonów malarskich, możemy w oryginalny i łatwy sposób przyozdobić nasze wnętrza. Chociaż najczęściej wykorzystujemy je do malowania ś...
Czytaj więcej

Alternatywa dla gotowych dekoracji ściennych – domowe DIY

Alternatywa dla gotowych dekoracji ściennych – domowe DIY
Ścienne dekoracje mogą wyglądać bardzo efektownie i co ważne, pasują do niemal każdego wnętrza. Możemy je kupić w formie gotowych projektów lub jako i...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Pozostałości po farbach – jak je wykorzystać