Produkty

Progi drewniane – jak o nie dbać?

Progi drewniane – jak o nie dbać?

Decydując się na progi drewniane, musimy liczyć się z tym, że będą one wymagały szczególnego traktowania. W zamian za odpowiednią pielęgnację odwdzięczą się pięknym wyglądem. Co powinniśmy wiedzieć o progach drewnianych, aby zapewnić sobie ich trwałość i użyteczność na jak najdłużej?

Dlaczego warto postawić na progi drewniane?

Malowanie elementów drewnianychProgi drewniane mają wiele zalet. Przede wszystkim:

- bardzo dobrze wygłuszają i izolują od zimna,
- są możliwe do obróbki nawet już po ich zamontowaniu – w każdej chwili możemy lepiej dostosować ich wymiary do zastanych warunków, obcinając je lub szlifując,
- możemy łatwo dostosować je również do naszych preferencji estetycznych,
- są łatwo odnawialne,
- wykonane z dobrej jakości drewna, odznaczają się wyjątkową odpornością na zniszczenie i eksploatację,
- doskonale prezentują się szczególnie w pomieszczeniach,w których zastosowano drewniane lub drewnopodobne podłogi,
- mogą być używane w drzwiach wejściowych, o ile są odpowiednio wykonane i zabezpieczone.

Jak widzimy powodów do zastosowania drewnianych progów jest wiele, jednak musimy pamiętać, że należy o nie odpowiednio dbać. Mogą się również nie sprawdzić tak dobrze w pomieszczeniach użytku publicznego czy dużych przestrzeniach biurowych, usługowych i komercyjnych.

Dowiedzmy się, jaki próg wybrać, zaglądając tutaj.

Zasady dbania o drewniane progi

Czyszczenie progu drewnianegoO każdy drewniany element, który mamy, należy odpowiednio dbać, jednak progi są szczególnie narażone na zużycie. Na szczęście możemy je odnawiać praktycznie w nieskończoność. Warto natomiast dowiedzieć się, co robić, aby taka konieczność zachodziła jak najrzadziej.

Progi drewniane ulegają ścieraniu, są szczególnie narażone na zabrudzenia, a w zależności od tego, gdzie się znajdują, mogą być też wystawione na działanie wilgoci. Te, które zamontowaliśmy wewnątrz nie są tak podatne na zniszczenie, jak meble ogrodowe czy podłoga tarasowa, jednak należy je również zabezpieczyć i poddawać odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym. Progi drewniane w drzwiach wyjściowych powinny być natomiast traktowane tak, jak drewno do użytku zewnętrznego. Oznacza to, że musimy je szczególnie mocno zaimpregnować i częściej powtarzać czynności zabezpieczające i pielęgnujące.

Porada eksperta

O ile progi wewnętrzne możemy jedynie zaolejować, a czynność tę powtarzać odpowiednio często, o tyle musimy się liczyć wtedy z tym, że taka powierzchnia nie może być czyszczona przy użyciu nadmiaru wody ani detergentów. Możemy stosować odpowiednie środki do olejowanego drewna. Lepiej jednak zabezpieczać drewniane progi trwałą powłoką, którą tworzy np. lakier. W ten sposób powierzchnia będzie bardziej odporna na wodę i zabrudzenia.

Próg drewniany CastoramaPrzede wszystkim progi drewniane powinny być odpowiednio zaimpregnowane – to pierwsza czynność, jaka powinna być wykonana na surowych elementach. Jeśli producent to zrobił, nie musimy powtarzać zabiegu. Pokryjmy jednak powierzchnię progu wybranym środkiem do drewna – wedle naszych preferencji. Od niego będzie zależało to, w jaki sposób będziemy musieli potem dbać o ten element.

Pamiętajmy, aby do czyszczenia progu używać specjalnych środków pielęgnujących drewno, które pomagają nam dodatkowo zabezpieczać je przed rozmaitymi czynnikami. Dowiedzmy się, czym chronić piękno drewna.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jaki próg wybrać?

Jaki próg wybrać?
Decydując się na drzwi oraz wykończenie podłogi, musimy również dokonać wyboru w kwestii progów – zarówno ich obecności, ja...
Czytaj więcej

Progi drewniane - kiedy je zastosujemy?

Progi drewniane - kiedy je zastosujemy?
Niekiedy przy montażu drzwi okazuje się, że niezbędne jest zastosowanie dodatkowego progu. Decyzja, jaki próg wybrać oraz dylematy, jak przeprowad...
Czytaj więcej

Drzwi fornirowane a rodzaj podłogi – jak stworzyć spójny zestaw

Drzwi fornirowane a rodzaj podłogi – jak stworzyć spójny zestaw
Wykańczając i urządzając mieszkanie, staramy się, by wszystkie jego elementy komponowały się w estetyczną całość. Tym, co w dużej mierze pochłania nas...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Progi drewniane – jak o nie dbać?