Produkty

Projekt łazienki w nietypowym pomieszczeniu - małym, wąskim, długim lub ciemnym

Projekt łazienki w nietypowym pomieszczeniu - małym, wąskim, długim lub ciemnym

Trudność aranżacji pomieszczeń domowych wynika nie tylko ze złej organizacji czy niedopasowanego wyposażenia. W wielu przypadkach bardzo dużym problemem jest również samo pomieszczenie, które nie sprzyja przeprowadzeniu szybkiej i udanej aranżacji. Dziś pokażemy, jak sobie poradzić z długą acz wąską, zbyt ciemną czy nieustawną łazienką. Mamy nadzieje, że nasze porady pozwolą stworzyć wnętrze, które rzeczywiście będzie wygodne w codziennym użytkowaniu.

Umywalka meblowa ceramiczna Cersania 50 cm
Umywalka meblowa ceramiczna Cersania

Trudność aranżacji pomieszczenia łazienkowego wynika przede wszystkim z jego nietypowego kształtu. Problematyczne może być pomieszczenie zbyt wąskie, po którym trudno się poruszać. Niemniej skomplikowana będzie aranżacja łazienki bardzo małej, ciemnej, a także ze skosami.

A jednak, pomimo tak trudnej przestrzeni do zaaranżowania oraz niekiedy kłopotliwego rozstawu wyposażenia, każde pomieszczenie może być funkcjonalne. Kluczem do udanej aranżacji jest odpowiedni dobór armatury. Poszczególne sprzęty powinny mieć mniejsze rozmiary, a ich ułożenie w umiejętny sposób nie powinno zaburzać wygodnego poruszania się po łazience.

Wąska i długa łazienka – jakie rozwiązania?

Kłopotliwa w aranżacji i mało atrakcyjna – za taką bardzo często jest uznawana łazienka wąska. Długa, ale mało ustawna i dość monotonna. Wąskie łazienki to pomieszczenia, które bardzo często spotykamy w mieszkaniach usytuowanych w blokach oraz kamienicach.

Zestaw podtynkowy WC Cersanit Tenera Delfi
Zestaw podtynkowy WC Cersanit Tenera Delfi

Problemem takich wnętrz wcale nie jest powierzchnia użytkowa. Wręcz przeciwnie długie i wąskie łazienki można uznać często za dość duże. Problem leży tutaj w ustawności. Właściciele takich łazienek powinni przede wszystkim skupić się na poszukiwaniach podwieszanej ceramiki sanitarnej, która zajmuje mniej miejsca niż modele typowo stojące.

W wąskiej łazience warto wykorzystać wnęki – w nich możemy umieścić np. prysznic, którego drzwi będą otwierały się do wewnątrz. Drzwi tak zamontowane, nie będą utrudniały wyjścia z kabiny i co ważne, nie wpłyną na aranżację pozostałej części pomieszczenia. Tuż obok tak zaplanowanego prysznica możemy zamontować umywalkę lub sedes. Lepiej będą się również prezentować prysznice bez brodzika z podłogą o delikatnym spadzie. Taki model prysznica nie zaburzy architektury pomieszczenia.

W wąskiej łazience – nie tylko z powodu estetycznego wyglądu, ale przede wszystkim ze względów praktycznych, warto całą armaturę umiejscowić na jednej ze ścian. Z kolei na przeciwległej, można wówczas pozostawić miejsce dla płaskich przedmiotów – również niezbędnych dla pomieszczenia. Z pewnością będzie to lustro, grzejnik, czy wisząca półka na akcesoria.

Porada eksperta:

W wąskiej łazience lustro będzie bardzo ważnym elementem wykończenia wnętrza. To ono wpłynie na optyczne powiększenie – w tym przypadku poszerzenie wnętrza. Co ciekawe, dla jeszcze większego efektu warto umiejscowić dwa lustra naprzeciwko siebie, wówczas uzyskamy bardzo ciekawy efekt głębi.

Kolumna prysznicowa OPP chrom
Kolumna prysznicowa OPP chrom

Wąskie łazienki to powierzchnia trudna, bo zwykle ma jedynie 120-130 cm szerokości. W takim wnętrzu naprawdę trzeba się wykazać kreatywnością, a i warto pamiętać, że wnętrze takie lubi przejrzyste i jasne stylizacje. Im więcej kolorów oraz dodatków zastosujemy, tym większe prawdopodobieństwo, że przytłoczą one wnętrze. W ten sposób bardzo szybko można zepsuć harmonijne proporcje dobranego wyposażenia. W wąskich łazienkach trzymajmy się stylistyki skandynawskiej, modernistycznej, gdzie główną cechą jest minimalizm: proste kształty oraz gładkie powierzchnie.

Umiejętnie dobrana kolorystyka, to podstawa udanej aranżacji łazienki wąskiej i długiej. To na przykładzie tego rodzaju wnętrz szybko zauważymy, jak bardzo istotne są kolory. Ciemne barwy, zastosowane na jednej ze ścian, ścieśnią wnętrze. Jeśli zależy nam na wprowadzeniu do wnętrza kolorów, ograniczmy zatem nasze pomysły do pasteli, szarości oraz jaskrawego żółtego czy zielonego. Mocne barwy pozostawmy dla dodatków.

Efekt optycznego powiększenia dodadzą takiej łazience także geometryczne wzory, które odwrócą naszą uwagę od wąskiej przestrzeni.

A jaka podłoga? Jeśli zależy nam na poszerzeniu wnętrza, wybierajmy płytki podłużne i ułóżmy je w poprzek. Dobry będzie także układ płytek w tzw. szachownicę. Warto także ograniczyć widoczność fug. Im podłoga będzie bardziej jednolita, bez podziałów, tym lepszy będzie jej dekoracyjny efekt.

Glazura Aurelia 25 x 60 cm beżowa 0,9 m2
Glazura Aurelia 25 x 60 cm beżowa 0,9 m2

Czego unikamy? Przede wszystkim: kanciastych form, znacznie lepiej prezentują się kształty zbliżone do owalu. Niezbyt dobrym pomysłem będzie także montaż wanny. W tak wąskim pomieszczeniu trudno będzie wybrać taką, która nie przytłoczy swoimi rozmiarami wnętrza.

W wąskiej łazience zainstalujmy ceramikę podwieszaną. Ten typ armatury zajmuje mniej miejsca niż tradycyjny sedes czy umywalka z szafką. Takie podwieszane akcesoria także optycznie powiększają przestrzeń, dają wrażenie przestronności.

Co z oświetleniem? W projekcie powinniśmy wykorzystać maksymalnie swoją kreatywność. Sprawdzi się tutaj chociażby oświetlenie punktowe, które można skierować na lustro.

Atrakcyjnym połączeniem kolorystycznym w długiej i wąskiej łazience będzie również biel oraz czerń. Kontrast ciemnej i jasnej barwy, tworzy piękne zestawienia, bardzo eleganckie i dające wrażenie luksusowych. Czerń warto w takiej łazience zastosować na krótszych ścianach, biel na dłuższych, w ten sposób pomieszczenie nabierze proporcji. Czarno-biała może być również podłoga, która zwróci na siebie uwagę.

Glazura Tania 20 x 25 cm beżowa 1,5 m2
Glazura Tania 20 x 25 cm beżowa 1,5 m2

Łazienka zdecydowanie ciemna – jak sobie poradzić z taką aranżacją?

Ciemna łazienka, to pomieszczenie, zwykle z jakiegoś powodu niedoświetlone. Przyczyną może być zupełny brak okna lub usytuowanie łazienki po północnej stronie domu. Wówczas jedyną opcją na rozświetlenie łazienki będzie odpowiednio dobrana kolorystyka ścian oraz wyposażenia, a także oświetlenie, skierowane na poszczególne strefy pomieszczenia.

W ciemnych łazienkach możemy zrobić wszystko, by rozjaśnić wnętrze. Możemy np. zdecydować się na ciemne ściany ułożone z dekoracyjnej mozaiki lub płytek. Kontrastem niech będą wówczas elementy wyposażenia. Z pewnością sprawdzi się jasna ceramika, która stworzy ze ścianą efekt kontrastu, głębi a także tajemniczości.

Co ważne, powoli odchodzi się od uznawania łazienki ciemnej, za pomieszczenie trudne i skomplikowane w aranżacji. W ciemnej łazience bardzo często jest znacznie przytulniej. Przy dobrym kontraście kolorystycznym możemy z takiego wnętrza wydobyć naprawdę wiele dobrych cech.

Jak dobrać tutaj prawidłowe źródło światła? Przyda się tutaj jedno główne oświetlenie, umieszczone centralnie. Role tę może pełnić plafoniera. Do niej warto dobrać halogeny, które doświetlą poszczególne części łazienki.

Dodatkowo skupmy się także na oświetleniu lustra, idealnym wyjściem będzie rozłożenie światła po obu stronach lustra. Ważne, aby żarówki miały jasna obudowę, dekoracyjnie zaprezentują się również lampki LED. Barwa światła nich będzie ciepła, nieco żółta. Nie sprawdzi się tutaj światło zimne, zbliżone do białego.

Mała łazienka – czy zawsze duży problem?

Podobnie jak w łazience długiej i wąskiej i tutaj liczy się każdy wolny centymetr powierzchni. Tylko dobrze przemyślany układ oraz odpowiednio dobrane wyposażenie stworzą funkcjonalną przestrzeń. Więcej uwagi poświęćmy tutaj prysznicowi niż wannie.

Wanna akrylowa OPP Emo 160 x 90 cm prawa
Wanna akrylowa OPP Emo 160 x 90 cm

Jednocześnie nie decydujmy się na model prysznica najmniejszy z dostępnych na rynku. Korzystanie z takiej armatury nie będzie wygodne. Lepiej ograniczyć dodatkowe, być może nieco zbędne wyposażenie, niż podczas każdej kąpieli uderzać o osłonę prysznica.

Jeśli nie chcemy rezygnować z wanny, postarajmy się wybrać taki model, którym estetycznie zabudujemy narożnik. Sprawdzi się znacznie lepiej niż standardowy model prostokątnej i dość długiej wanny.

W małej łazience na pewno znacznie lepiej sprawdzą się jasne barwy. Wnętrze będzie przestronniejsze i co ważne – dalekie od chaotyczności.

Wyposażenie do małej łazienki utrzymane w jasnej kolorystyce nie musi być nudne i zbyt proste. Także luksusowe i nieco ekstrawaganckie dodatki sprawdzą się tutaj w tworzeniu dekoracyjnej otoczki.

W małej łazience wyposażenie może błyszczeć. Obecnie bardzo często stawiamy na szafki wykończone materiałem laminowanym, często idealnie gładkim. Meble tego typu są delikatne, nowoczesne i nieco lustrzane. Meble tego typu mogą być podwieszane lub wyeksponowane na dekoracyjnych nóżkach.

Uwaga!

W pomieszczeniu o niewielkich rozmiarach liczy się pomysłowe wykorzystanie każdego centymetra łazienki. Postarajmy się odnaleźć rozwiązanie dla umiejętnego rozdysponowania miejsca poszczególnych akcesoriów. Lustro możesz umieścić na wewnętrznych drzwiczkach szafki wiszącej.  Ręczniki mogą zawisnąć na grzejniku drabinkowym, zamiast na stojaku.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Urządzenie małej łazienki – wykorzystaj jej potencjał

Urządzenie małej łazienki – wykorzystaj jej potencjał
Choć rozmiar łazienki ma duże znaczenie, równie ważne są zastosowane w niej rozwiązania, które mogą sprawić, że będzie się ona wydawać b...
Czytaj więcej

Montaż sedesu podwieszanego – instrukcja

Montaż sedesu podwieszanego – instrukcja
Podwieszany sedes to charakterystyczny element nowoczesnej łazienki. Gdy przykręcisz stelaż do ściany i sprytnie ukryjesz komponenty toalety w zabudow...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Projekt łazienki w nietypowym pomieszczeniu - małym, wąskim, długim lub ciemnym