Pranie i zmywanie. Pierz i zmywaj przy pełnym załadunku, używaj programów ekonomicznych, jeśli nie jest to niezbędne, unikaj wstępnego prania. Jeśli stopień zabrudzenia na to pozwala - ustawiaj niższą temperaturę prania lub zmywania i programy skrócone. Pozwala to zaoszczędzić 20-40% zużywanej energii.
Gotowanie. Zamontuj w kuchni płytę indukcyjną – oszczędza 30% energii w porównaniu z płytą ceramiczną i skraca czas gotowania o 1/3. Gotuj tylko tyle wody, ile faktycznie potrzebujesz, a garnki przykrywaj pokrywką.
Ogrzewanie. Nie zasłaniaj grzejników ubraniami ani grubymi zasłonami. Stosuj głowice termostatyczne i automatykę ogrzewania, zmniejszającą temperaturę w pomieszczeniach na czas nieobecności domowników o 2-3oC.
Okna. Zasłaniaj na noc zasłony (ale krótkie – by nie przesłaniały grzejników). Jeśli masz nieszczelne okna uszczelnij je, a najlepiej wymień na ciepłe i szczelne. Rolety zewnętrzne w oknach dodatkowo zmniejszą ucieczkę ciepła zimą, a latem osłonią od nadmiernego nasłonecznienia.
Oświetlenie. Stosuj energooszczędne źródła światła: świetlówki energooszczędne zużywają o 80% mniej energii niż tradycyjne żarówki; żarówki halogenowe oszczędzają 30% energii, a diody LED zużywają średnio 6 razy mniej energii niż żarówki – niestety diody zasilane napięciem 230 V są wrażliwe na przepięcia prądu dlatego bardziej trwałe okazują się diody niskonapięciowe ze stabilizatorem napięcia. W strefach rzadziej używanych stosuj źródła światła mniejszej mocy. W przedpokojach i łazienkach zastosuj włączanie światła czujnikami ruchu (to jednak wymaga pomocy elektryka).
Zbędne zasilanie. Wyjmuj z gniazdek zasilacze do lamp i ładowarki. Wyłączaj funkcję stand-by w telewizorach i sprzęcie RTV. Wyłączaj komputer, jeśli przerywasz pracę na dłużej niż 30 min, a drukarkę podłączaj do sieci tylko wtedy, gdy jej potrzebujesz. Jeśli nie chcesz często wyjmować i wkładać wtyczek, podłącz je do listwy elektrycznej z wyłącznikiem.
Woda. Zamontuj w baterii umywalkowej perlator napowietrzający strumień i zmniejszający zużycie wody o około 35%. Zamontuj słuchawkę prysznicową z różnymi rodzajami i natężeniami strumienia. Skracaj czas korzystania z prysznica. Do spłukiwania toalety używaj przycisku dwudzielnego lub z funkcją stop. Nie wyrzucaj do toalety papierków ani chusteczek do nosa, by je następnie spłukać. Lepiej wyrzucić je do kosza.