Base image W nocy z 23 na 24 maja (z poniedziałku na wtorek) planujemy przeprowadzenie prac serwisowych. Prace rozpoczną się od godziny 21:00 do godziny 6:00. W trakcie ich trwania mogą wystąpić problemy z zakupem naszych produktów, logowaniem do serwisu, dodawaniem komentarzy do produktów, weryfikacją dostępności i cen produktów.
Produkty

Proste domowe sposoby na oszczędność energii i wody

Proste domowe sposoby na oszczędność energii i wody

Żeby zmniejszyć zużycie energii wcale nie trzeba robić kosztownych remontów – podpowiadamy proste domowe sposoby na oszczędzanie energii bez zmniejszania komfortu.

indukcyjna kuchnia Pranie i zmywanie. Pierz i zmywaj przy pełnym załadunku, używaj programów ekonomicznych, jeśli nie jest to niezbędne, unikaj wstępnego prania. Jeśli stopień zabrudzenia na to pozwala - ustawiaj niższą temperaturę prania lub zmywania i programy skrócone. Pozwala to zaoszczędzić 20-40% zużywanej energii.

Gotowanie. Zamontuj w kuchni płytę indukcyjną – oszczędza 30% energii w porównaniu z płytą ceramiczną i skraca czas gotowania o 1/3. Gotuj tylko tyle wody, ile faktycznie potrzebujesz, a garnki przykrywaj pokrywką.

Ogrzewanie. Nie zasłaniaj grzejników ubraniami ani grubymi zasłonami. Stosuj głowice termostatyczne i automatykę ogrzewania, zmniejszającą temperaturę w pomieszczeniach na czas nieobecności domowników o 2-3oC.

Okna. Zasłaniaj na noc zasłony (ale krótkie – by nie przesłaniały grzejników). Jeśli masz nieszczelne okna uszczelnij je, a najlepiej wymień na ciepłe i szczelne. Rolety zewnętrzne w oknach dodatkowo zmniejszą ucieczkę ciepła zimą, a latem osłonią od nadmiernego nasłonecznienia.grzejnik castorama

Oświetlenie. Stosuj energooszczędne źródła światła: świetlówki energooszczędne zużywają o 80% mniej energii niż tradycyjne żarówki; żarówki halogenowe oszczędzają 30% energii, a diody LED zużywają średnio 6 razy mniej energii niż żarówki – niestety diody zasilane napięciem 230 V są wrażliwe na przepięcia prądu dlatego bardziej trwałe okazują się diody niskonapięciowe ze stabilizatorem napięcia. W strefach rzadziej używanych stosuj źródła światła mniejszej mocy. W przedpokojach i łazienkach zastosuj włączanie światła czujnikami ruchu (to jednak wymaga pomocy elektryka).

Zbędne zasilanie. Wyjmuj z gniazdek zasilacze do lamp i ładowarki. Wyłączaj funkcję stand-by w telewizorach i sprzęcie RTV. Wyłączaj komputer, jeśli przerywasz pracę na dłużej niż 30 min, a drukarkę podłączaj do sieci tylko wtedy, gdy jej potrzebujesz. Jeśli nie chcesz często wyjmować i wkładać wtyczek, podłącz je do listwy elektrycznej z wyłącznikiem.

Woda. Zamontuj w baterii umywalkowej perlator napowietrzający strumień i zmniejszający zużycie wody o około 35%. Zamontuj słuchawkę prysznicową z różnymi rodzajami i natężeniami strumienia. Skracaj czas korzystania z prysznica. Do spłukiwania toalety używaj przycisku dwudzielnego lub z funkcją stop. Nie wyrzucaj do toalety papierków ani chusteczek do nosa, by je następnie spłukać. Lepiej wyrzucić je do kosza.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jak poprowadzić rury do grzejników?

Jak poprowadzić rury do grzejników?
Nieodpowiednie rozmieszczenie rur prowadzących ciepłą wodę do grzejników może być jedną z przyczyn złego działania instalacji odpowiedzialnej za wytwo...
Czytaj więcej

Pełna kontrola nad temperaturą – jak wybrać głowicę termostatyczną?

Pełna kontrola nad temperaturą – jak wybrać głowicę termostatyczną?
Chłodne jesienne dni coraz bliżej, a wraz z nimi nadchodzi także konieczność dogrzewania naszych domów i mieszkań. Warto zadbać więc o przygotowanie d...
Czytaj więcej

Jak zamocować grzejnik

Jak zamocować grzejnik
Grzejnik jest urządzeniem, które ogrzewając powietrze w jego pobliżu, wspomaga jego cyrkulację i w efekcie nadaje wnętrzu odpowiednią temperaturę. Aby...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
26.10.2015
świetnie, sadziłem ze się niczego nowego nie dowiem, a tu jednak. już wime co na gwiadkę dostanie moja żonka - płytę indukcyjną! :D tak przy okazji, to jak ktos nie wierzy w perlatory, to niech uwierzy, tylko muszą być dobre, takie badziewie za kilka zlotych to faktycznie nic nie przysozczedzi ale jak przykręciłem takie pierwszej klasy to normalnie widać, jak mało tej wody ubywa. polecam.
28.09.2015
Brakuje mi o oszczędności ciepła. Dobre ocieplenie budynku potrafi zaoszczędzić naprawdę sporo energii grzewczej. Po tym jak ociepliłem strych, nie muszę już dodatkowo dogrzewać pokoju pod nim termowentylatorem. Warto dokładnie przed zimą wyszukać w swoim domu wszelkie możliwe mostki cieplne. Sporo można zaoszczędzić.

Ocena i komentarz dla:

Proste domowe sposoby na oszczędność energii i wody