Produkty

Przechowywanie w kuchni poza szafkami – inspiracje

Przechowywanie w kuchni poza szafkami – inspiracje

W tradycyjnie urządzonej kuchni odpowiednio dużo miejsca do przechowywania zapewniają nam meble. W dolnych i górnych szafkach zmieścimy zarówno garnki, jak i drobne sprzęty AGD, sztućce, akcesoria czy zastawę stołową. Nie zawsze jednak nasze przybory muszą zostać ukryte za drzwiczkami czy w szufladach – jakie mamy możliwości przechowywania ich poza szafkami kuchennymi?

Półka na reling Cooke&Lewis podwójna chrom
Półka na reling Cooke&Lewis podwójna

Aranżacja kuchni – szafki dolne i górne

W większości kuchni znajdziemy komplet mebli obejmujący zarówno szafki stojące, jak i wiszące. Pozwala to na optymalne wykorzystanie dostępnego w pomieszczeniu miejsca, co jest istotne szczególnie wtedy, gdy jest ono niezbyt duże. Tymczasem zabudowa kuchenna z powodzeniem spełni swoją rolę także wtedy, gdy zrezygnujemy z szafek górnych. Oczywiście rozwiązanie to nie będzie odpowiednie do każdego wnętrza – w tym małym nie sprawdzi się za dobrze, za to idealnie nadaje się do zastosowania w większej przestrzeni.

Jeśli w aranżacji kuchni ograniczymy liczbę szafek wiszących lub całkiem z nich zrezygnujemy, zyskamy sporo wolnej przestrzeni na ścianach. Będziemy tym samym mieli możliwość wykorzystania jej do wyeksponowania wielu eleganckich i modnych akcesoriów.

Przechowywanie w kuchni poza szafkami będzie także możliwe wtedy, gdy posiadamy kompletną zabudowę meblową – wykorzystamy w tej sytuacji przestrzeń pomiędzy blatem kuchennym a szafkami wiszącymi, a także pozostałe wolne ściany w pomieszczeniu, np. ponad stołem.

Pamiętajmy również, że miejsce do przechowywania rozmaitych akcesoriów znajdziemy również poza ścianami, np. na kuchennym blacie – jeśli jest odpowiednio duży, z powodzeniem posłuży nam do odkładania wielu przedmiotów codziennego użytku.

Jak urządzić kuchnię? Praktyczne półki

Jak wykorzystać wolną przestrzeń na ścianach w kuchni? W pierwszej kolejności pozwolą nam na to liczne półki, na których ustawimy zarówno drobiazgi, jak i naczynia czy pojemniczki z przyprawami.

Półki do kuchni mogą mieć różną postać – duża popularnością cieszą się np. półki samowiszące, które sprawdzą się we wnętrzach minimalistycznych. Możemy także sięgnąć po modele osadzone na dekoracyjnych wspornikach, które dodadzą pomieszczeniu charakterystycznego uroku. Gotowe półki kuchenne dostępne są w różnych wzorach, kolorach oraz rozmiarach, więc dopasowanie ich do naszego wnętrza nie będzie trudne. Możemy montować je w różnej konfiguracji – łączyć ze sobą w jednej linii lub mocować jedna nad drugą. Daje nam to szansę na ciekawe zaaranżowanie kuchni.

Jeśli natomiast chcemy optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i zamontować półki idealnie dopasowane do wymiarów wnęki czy przestrzeni pomiędzy szafkami, możemy zlecić ich wykonanie na zamówienie.

Czy wiesz, że...

Półki do kuchni możemy również wykonać samodzielnie. Najprostszym pomysłem jest wykorzystanie drewna, np. w postaci starych desek czy palet – będziemy mogli dość łatwo dociąć je do potrzebnych wymiarów oraz dowolnie wykończyć, tworząc w ten sposób niepowtarzalne elementy wyposażenia kuchni.

Co przechowywać na otwartych półkach? Tak naprawdę możemy ustawić na nich wszystko – od pojemniczków z przyprawami, przez pojemnik z akcesoriami do gotowania czy serwetnik, aż po kubki, kieliszki, zastawę stołową czy dekoracyjne porcelanowe talerze.

Przechowywanie w kuchni na otwartych regałach

Wiele projektów nowoczesnych kuchni uwzględnia obecność otwartych regałów, które mogą nawet całkowicie zastępować tradycyjne szafki kuchenne. To rozwiązanie ma bezsprzeczną zaletę – zapewnia nam łatwy i szybki dostęp do wszystkich elementów kuchennego wyposażenia. Nie musimy jednak rezygnować z klasycznych mebli, by móc wykorzystać w kuchni regał. Na jednej z wolnych ścian, np. ponad stołem czy blatem, nad którym nie wiszą szafki, niewielka konstrukcja obejmująca dwie lub trzy półki sprawdzi się doskonale.

Modny regał do kuchni może być utrzymany w stylu minimalistycznym i złożony z szyn mocowanych do ściany oraz przytwierdzanych do nich półek. Inne regały kuchenne to np. modele drewniane, utrzymane w stylu rustykalnym. Wskazane przykłady to jedynie cześć oferty, jaką znajdziemy na rynku. Regały do kuchni mogą mieć też różną wysokość, szerokość oraz liczbę półek, co pozwala dopasować je do potrzeb i wolnego miejsca w kuchni.

Czy wiesz, że...

W nowoczesnej kuchni sprawdzą się także otwarte regały stojące, które uzupełnią zestaw szafek kuchennych lub zastąpią niektóre z nich.

Reling kuchenny OPP 60 cm szary
Reling kuchenny OPP 60 cm szary

Na otwartych regałach bądź w otwartych szafkach, w zależności od modeli, na które się zdecydujemy, możemy przechowywać garnki, ale także talerze, kubki, przyprawy bądź pojemniki z produktami spożywczymi.

Kuchnia funkcjonalna dzięki relingom

Modnym i praktycznym elementem wyposażenia kuchni są relingi. To nic innego jak drążki, na których możemy zawiesić haczyki bądź specjalnie przystosowane do tego celu półki, stojaki, ociekacze czy stojaki. Relingi doskonale nadają się do wykorzystania wolnej przestrzeni na ścianie, nawet pomiędzy blatem a wiszącymi szafkami. Możemy zawiesić je w strefie przygotowywania posiłków, gdzie zapewnią nam łatwy dostęp do pojemników z przyprawami ustawionych na stojaku lub świeżych ziół, a także w strefie zmywania – zawieszony na nim niewielki ociekacz umożliwi odkładanie czystych sztućców, koszyczek zapewni łatwy dostęp do myjki, a haczyk – do ściereczki. Więcej o możliwościach zastosowania relingów przeczytamy w artykule Relingi, czyli wszystko na swoim miejscu.

Czy wiesz, że...

Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem do kuchni jest także zastosowanie listew magnetycznych. Przeznaczone są przede wszystkim do przechowywanie noży, zapewniając od nich wygodny dostęp. Z powodzeniem wykorzystamy je również do przechowywania małych metalowych pojemniczków z przyprawami.

Wieszak pojedynczy na ręczniki Cooke&Lewis satyna
Wieszak pojedynczy na ręczniki Cooke&Lewis

Haczyki i wieszaki są w kuchni niezastąpione

Poza haczykami, które zawieszamy na relingach, w kuchni znajdą miejsce także samoprzylepne haczyki i wieszaki, dzięki którym zapewnimy sobie możliwość odwieszania lekkich akcesoriów wyposażonych w uchwyty – mogą to być rękawice kuchenne, cedzak, chochla albo szmatka. Takie elementy z łatwością przymocujemy do wybranej powierzchni (np. płytek ceramicznych czy frontów meblowych). Możemy je także wykorzystać do zaaranżowania większego fragmentu ściany, który będzie służył w roli organizera przeznaczonego na wszelkie podręczne akcesoria.

Warto także wspomnieć o możliwości zastosowania metalowych uchwytów w postaci niedużych haków, które będziemy mogli zamontować od spodu drewnianych półek lub regałów. W ten sposób uczynimy je jeszcze bardziej funkcjonalnymi. Rozwiązanie to jest chętnie stosowane przez producentów półek i regałów, więc w sklepach możemy znaleźć także konstrukcje fabrycznie wyposażone w dodatkowe uchwyty.

Stojaki i pojemniki do kuchni

W funkcjonalnej kuchni, w której decydujemy się na wyeksponowanie różnych elementów wyposażenia, umieszczając je poza zamkniętymi szafkami, nie może zabraknąć także praktycznych stojaków i pojemników. W każdej z wymienionych grup produktów znajdziemy elementy o charakterze dekoracyjnym, które nie tylko są praktyczne, ale i zdobią wnętrze. Mowa np. o stojaku na talerze, który z powodzeniem może stać na kuchennym blacie czy szerszej półce, lub oryginalnie skonstruowanym stojaku albo ściennym uchwycie na wino.

W szybkim dostępnie do produktów spożywczych – nie tylko przypraw, ale i mąki, kaszy czy makaronu – pomogą z kolei liczne pojemniki do kuchni. Mogą mieć postać plastikowych pudełek, metalowych puszek lub szklanych naczyń – najlepiej wybrać jeden rodzaj pojemników, by ustawione na półce lub blacie prezentowały się estetycznie.

 	Organizer ścienny Cooke&Lewis na wino
Organizer ścienny Cooke&Lewis na wino

Różne możliwości przechowywania w kuchni

Wymienne produkty i akcesoria – czy to wieszane na ścianie, czy ustawiane blacie – mogą spełniać jedynie rolę dodatków i stanowić uzupełnienie zabudowy kuchennej. Mogą także stać się ważną częścią aranżacji kuchni, szczególnie, jeśli dysponujemy oryginalnymi i dekoracyjnymi akcesoriami i poza łatwym dostępem do nich, liczy się dla nas możliwość ich wyeksponowania.

Warto pamiętać, że nie musimy ograniczać naszego wyboru do jednego wybranego elementu – z powodzeniem połączymy ze sobą różne możliwości przechowywania poza szafkami. Możemy np. tworzyć zestawienia złożone z regału i relingów, relingów i listew magnetycznych czy półek, haczyków i relingów. Wraz ze stylowymi pojemnikami czy koszykami stworzą oryginalny system idealny do nowoczesnej i funkcjonalnej kuchni.

Data publikacji: 23.05.2017
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Sprytne sposoby na przechowywanie w małej kuchni

Sprytne sposoby na przechowywanie w małej kuchni
Małe kuchnie stanowią szczególne wyzwanie, gdy przychodzi nam je urządzać. Niewielka przestrzeń powoduje, że musi być właściwie umeblowana i zaaranżow...
Czytaj więcej

Jak wykorzystać szafkę pod zlewem?

Jak wykorzystać szafkę pod zlewem?
Szafka pod zlewem kuchennym jest miejscem, które można wykorzystać sprytniej niż tylko do przechowywania detergentów czy kosza na śmieci. Oto pomysły ...
Czytaj więcej

8 sposobów na dekoracje do kuchni - poradnik wnętrzarski

8 sposobów na dekoracje do kuchni - poradnik wnętrzarski
Dekoracje do kuchni to elementy, które pozwalają na spersonalizowanie pomieszczenia i nadanie mu unikalnego charakteru. Mogą stanowić nie tylko ozdobę...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Przechowywanie w kuchni poza szafkami – inspiracje