Produkty

Przegląd materiałów na które składają się elementy oświetleniowe

Przegląd materiałów na które składają się elementy oświetleniowe

Oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia naszego domu. Bez migoczących świateł salon, jadalnia czy sypialnia nie wyglądałyby tak samo. Nic zatem dziwnego, że wybór lampy idealnej jest tym elementem prac, na który czeka się bardzo niecierpliwie.

lampa z tworzywa sztucznegoLampy kilkupunktowe mają swój ogromny i niezaprzeczalny urok. Przede wszystkim pozwalają na zabawę światłem, umożliwiają dobre rozświetlenie każdej ze stref pokoju. Są dużo bardziej rozbudowane w swojej konstrukcji, mają więcej elementów, o które trzeba zadbać. A jednak wciąż nie wychodzą z mody. Lampy pojedyncze dekorują wnętrza urządzone nowocześnie. Zawieszone nad stołem, wraz ze skromnym kloszem, są zdecydowanie dużo bardziej oszczędne w formie i wyrazie. A jednak prezentują się równie dobrze, pod warunkiem, że wiemy w jakiej kolorystyce je dobrać.

Wpływ na dopasowanie do pomieszczenia ma nie tylko kolor lampy, ale również kształt czy forma. Duże, jeśli nie największe znaczenie ma przede wszystkim rodzaj materiału, z którego ją wykonano. W bogatej ofercie lamp znajdziemy metalowe, drewniane, szklane, z ozdobnymi kamieniami, papierowe, plastikowe. Czym się charakteryzują?

Lampy z elementami drewnianymi

Zwykle stosowane do aranżacji we wnętrzach bardzo klasycznych. Drewniany pałąk ze szklanymi kloszami najmocniej chyba kojarzy się nam z żyrandolem, zawieszonym w salonie, jako główne źródło oświetlenia.

Drewno jest dość uniwersalne, a jednak chcąc nie chcąc narzuca pewien styl. Taka lampa z trudnością odnajdzie się we wnętrzu nowoczesnym oraz szczególnie wystawnym. Dużo łatwiej będzie ją zestawić z wyposażeniem utrzymanym w stylu skandynawskim oraz shabby chic.

Lampy z tworzywa

Ich ogromną zaletą jest lekkość i łatwość w utrzymaniu w czystości. Brudne od kurzu, wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką. Są też dość łatwe w aranżacji. Nie ma chyba wnętrza, z którym nie stworzyłyby spójnej kompozycji.

Lampy z tworzywa mają bardzo bogatą gamę kolorystyczną. Równie dobrze mogą być czerwone, jak i niebieskie – wpasowując się tym w wesoły klimat pokoju dziecięcego, jak i kolor biały czy beżowy, nawiązując do salonowego spokoju.

Lampy metalowe

Jak już wspomnieliśmy, lampy tego typu dopasowują się do wnętrz industrialnych. Pomimo wyraźnego nawiązania do zimnej szarości, nie zawsze utrzymują się wyłącznie w tym duchu. Towarzyszy im bowiem często barwa zbliżona do miedzi, złota, srebra – kolorowe farby do malowania pozwalają na gruntowne odmienieni aranżacji.

Metalowa powierzchnia lampy jest dość zimna w wyrazie – warto ją ocieplić montując w niej żarówkę o ciepłej barwie światła.

Abażur lampa stołowa Hania Castorama

Modny i bardzo wdzięczny materiał, ostatnio służący nie tylko do wykańczania kloszy lamp stojących, ale również wiszących. Jego zaletą jest bogata gama kolorystyczna, wadą zaś metoda czyszczenia. Abażur co jakiś czas warto odkręcić od stojaka i porządnie wyprać w wannie, a jeśli nie wolno go moczyć, należy go systematycznie odkurzać.

Ponadto lampy mogą mieć elementy z innych materiałów, które wymagają specjalnego traktowania podczas zabiegów czyszczących:

Słomkowe – przecieramy gąbką nasączoną słoną wodą,

Z wikliny – roztworem wody oraz sody oczyszczonej,

Pergamin – gumką do mazania,

Płótno – odkurzamy,

Szkło – wodą z dodatkiem łagodnego detergentu.

 

 

Data publikacji: 06.11.2015
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Sprytne wskazówki dotyczące oświetlenia na jesień i zimę

Sprytne wskazówki dotyczące oświetlenia na jesień i zimę
Choć może Ci brakować letniego słońca, sezon jesienno-zimowy ma swój wyjątkowy urok. Odpowiednie oświetlenie na jesień i zimę może sprawić, że ...
Czytaj więcej

Kryształowa lampa – DIY

Kryształowa lampa – DIY
Czym jest kryształowa lampa? To produkt wykonany z oryginalnych, ciekawych i urokliwych materiałów, charakteryzujących się wysokim stopniem połysku or...
Czytaj więcej

Jak wybrać i odnowić abażur?

Jak wybrać i odnowić abażur?
Lampy, zarówno w wersji stołowej i podłogowej, jak i wiszącej, są nie tylko praktyczne, oświetlając wnętrza, ale pełnią też rolę dekoracyjną, doskonal...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Przegląd materiałów na które składają się elementy oświetleniowe