Metody spawania według źródła energii
Żeby mogło nastąpić zespolenie materiałów poprzez spawanie, musi nastąpić istotny wzrost temperatury. Energia cieplna może pochodzić z różnych źródeł, a w zależności od nich wyróżniamy:
- spawanie elektryczne, prawdopodobnie najbardziej rozpowszechnione, ma bardzo wiele odmian,
- spawanie gazowe, z wykorzystaniem spalania acetylenu (temperatura do 3100 st. C), stosowane głównie do zespajania blach (od 0,4 mm do 4 0 mm grubości),
- spawanie elektrogazowe, metody łączone,
- elektronowe,
- plazmowe,
- laserowe,
- termitowe,
- żużlowe
- hybrydowe.
Wiele nowoczesnych metod spawania ma wąskie, specjalistyczne zastosowanie, głównie w przemyśle.
Najczęściej mamy do czynienia ze spawarkami elektrycznymi lub ręcznymi.
Spawanie elektryczne
Przy spawaniu elektrycznym możemy wykorzystywać zarówno niewielkie podręczne urządzenia do użytku domowo-warsztatowego, ale również mogą to być spore maszyny zwane spawarkami. Spawarki wykorzystują zjawisko łuku elektrycznego, osiągaj do 4000 stopni C, łączą blachy o grubości od 0,1 mm do 80 mm.
Odmiana elektrycznego spawania jest:
- spawanie elektrodami otulonymi,
- spawanie łukiem krytym,
- spawanie w osłonie gazów – wśród których wyróżnić trzeba tzw. metody MIG/MAG (Metal Inert Gas /Metal Active Gas), w których spawa się łukowo w osłonie gazu obojętnego (Ar, He lub Ar+He) lub aktywnego chemicznie (np. CO2). Metody MIG/MAG są obecnie najszerzej stosowane w przemyśle czy rzemiośle. Według szacunków fachowców stanowią około 65% wszystkich przemysłowych łukowych metod spawania.
- Spawanie metodą TIG (Tungsten Inert Gas), w której stosowana jest łukowa nietopliwa elektroda w osłonie gazów obojętnych. Daje szerokie możliwości łączenia ze sobą wielu metali i stopów, spawań dokonywać można we wszelkich pozycjach. Jest to metoda dająca optymalne warunki do osiągnięcia najlepszej jakości spawania.
- Spawanie metodą tzw. LaserHybrid, czyli metodą łączącą w sobie zalety MIG/MAG i spawania laserowego, jest bardzo wydajna.
- DeltaSpot – jest nową metodą punktowego zgrzewania oporowego, cechuje się dużą stabilnością i powtarzalnością wyników.
Spawanie ręczne
W warunkach domowych, warsztatowych czy rzemieślniczych – najczęściej mamy do czynienia z metodą spawania ręcznego elektrodą topliwą. Jest to metoda najprostsza i najtańsza. Nadaje się do spawania niemal wszystkich metali, poza aluminium. Można ją stosować także na wolnym powietrzu, na placu budowy, a nawet pod wodą. Zaletami tej metody są także łatwość obsługi, niskie koszty wyposażenia i materiałów dodatkowych, praca bez hałasu. Po zespawaniu elementów niezbędne staje się usunięcie warstwy żużla, ale warstwa ta zapewnia optymalny poziom ochrony połączenia. Wady spawanie ręcznego topliwą elektrodą – to stosunkowo mała szybkość spawania oraz brak możliwości mechanizacji proce