Produkty

Przegląd narzędzi do cięcia i obróbki

Przegląd narzędzi do cięcia i obróbki

Noże, pilniki, dłuta, nożyce do blachy, skrobaki i piły to podstawowe narzędzia, które służą do cięcia i obróbki różnego rodzaju materiałów. Są niezbędne podczas wielu prac budowlanych, remontowych, wykończeniowych czy warsztatowych, a nawet w ogrodzie. Ich wybór nie jest jednak prosty ze względu na mnogość rodzajów tych urządzeń. Przedstawiamy charakterystykę każdego z nich oraz możliwości ich zastosowania.

Nóż segmentowy Olfa L6-AL 18 mm
Nóż segmentowy Olfa L6-AL 18 mm

Noże

Trapezowe – ich ostrza, które posiadają trapezowy kształt, mogą być łatwo wysuwane i chowane z powrotem do korpusu, co umożliwia ich bezpieczne przechowywanie w skrzynce narzędziowej. Noże trapezowe są niezwykle uniwersalne, ponieważ mogą nam przydać podczas szeregu prac budowlanych, remontowych i wykończeniowych. Możemy nimi ciąć bardzo precyzyjnie, dzięki czemu wykorzystamy je m.in. do docinania wykładzin, cienkich płyt G-K i kabli, wyrównywania brytów tapet, jak również wycinania szablonów.

Łamane – tego rodzaju narzędzia do cięcia i obróbki również posiadają ostrza o trapezowym kształcie, które mogą być łatwo wysuwane i chowane dzięki specjalnemu suwakowi. Główna różnica polega na tym, że ostrza są złożone z segmentów, które mogą być po wyeksploatowaniu wyłamywane. Dzięki temu mamy możliwość korzystania z kolejnego i bardziej ostrego segmentu, co wpływa na większą efektywność cięcia. Po zużyciu się wszystkich części wygodnie wymieniamy zaś ostrze. Takie noże świetnie sprawdzą się podczas wszystkich drobnych prac ogólnobudowlanych i wykończeniowych, głównie w przypadku fragmentowania cieńszych materiałów.

Monterskie – są zdecydowanie bardziej zróżnicowane pod względem konstrukcji ostrza, jak noże trapezowe i łamane, przypominające często standardowe scyzoryki – w tym przypadku wyposażone w dodatkowy szpikulec. To noże, które są niezastąpione podczas wszelkich prac warsztatowych i majsterkowania w gospodarstwie domowym, warsztacie, garażu czy też w ogrodzie. Świetnie nadają się do przede wszystkim do obróbki przewodów. Wyposażone w powłokę VDE zapewniają przy tym odpowiednią ochronę przed porażeniem. Są przy tym odporne na uszkodzenia mechaniczne i wyjątkowo trwałe.

Do szkła – na pierwszy rzut oka nie przypominają wcale noża. Wyposażone w specjalny uchwyt, umożliwiają skuteczne cięcie szkła poprzez jego zarysowanie i odłamanie. Jeśli potrzebujemy przeciąć szklaną płytę lub nadać jej pożądany kształt, możemy to zrobić wyłącznie przy użyciu tego rodzaju noża. Oprócz tradycyjnych noży do szkła, na rynku dostępne są też modele olejowe, które zapewniają smarowanie ostrza podczas cięcia, co zmniejsza tarcie i chłodzi ostrze, a co za tym idzie – znacząco ułatwia proces cięcia.

Skalpele – nie są to co prawda noże, które stanowią wyposażenie chirurgiczne, ale spełniają to samo zadanie – zapewniają najbardziej precyzyjne cięcia spośród wszystkich rodzajów noży budowlanych. Dzięki temu doskonale sprawdzają się w różnego rodzaju pracach artystycznych i konserwatorskich, modelarstwie, pracach DIY, a także w warsztacie czy laboratorium. Umożliwiają cięcie delikatnych i cienkich materiałów wykonanych z folii, drewna czy tworzywa sztucznego.

Specjalistyczne – zaliczymy do nich przede wszystkim typowe noże turystyczne, modele przeznaczone do cięcia wełny mineralnej, specjalne noże do papy oraz obcinaki krawędzi. Noże specjalistyczne to również te z okrągłym ostrzem, umożliwiające cięcie według odpowiednich szablonów elastycznych materiałów: tkanin, skór, folii czy papieru, oraz te ze sztywnym ostrzem, które są nieocenione przy pracach dekoracyjnych.

Pilnik zwężany MacAllister 200 mm drobny
Pilnik zwężany MacAllister 200 mm drobny

Pilniki

Okrągłe – są bardzo uniwersalne, ponieważ sprawdzą się w różnego rodzaju pracach ciesielskich i serwisowych, będąc doskonałym wyposażeniem warsztatu czy torby narzędziowej majsterkowicza. Umożliwiają bowiem m.in. ostrzenie zębów tnących w piłach, wygładzanie miękkich materiałów czy wykonywanie żłobień w listwach, jak również matowienie.

Półokrągłe – mają podobne cechy i zastosowanie, co pilniki okrągłe. Umożliwiają łatwe obrabianie i skrawanie miękkich materiałów, takich jak aluminium czy drewno. Sprawdzą się podczas wygładzania ostrych kantów przyłączy instalacyjnych i regulowania długości poszczególnych elementów. Równie dobrze spiszą się podczas matowienia.

Trójkątne – ich konstrukcja umożliwia wstępne szlifowanie metalowych elementów. Dzięki temu że posiadają specjalnie wyprofilowane nacięcia, idealnie nadają się obróbki zgrubnej, która związana jest z koniecznością wykonywania głębokiego szlifowania.

Zwężane – podobnie jak pilniki trójkątne, posiadają specyficzną budowę. W tym przypadku możemy jednak mówić o bardziej wszechstronnym zastosowaniu, ponieważ pilniki zwężane służą do piłowania, skrawania i obrabiania wielu materiałów budowlanych. Doskonale spisują się podczas wykonywania żłobień oraz wygładzania metalu i drewna.

Płaskie – podobnie jak wszystkie inne rodzaje pilników, wykonywane są ze stali, dzięki czemu są wyjątkowo odporne na ścieranie i służą do długotrwałej pracy. Pilniki płaskie są bardzo popularne i często wykorzystywane w pracach warsztatowych i podczas majsterkowania. Doskonale nadają się do skrawania miękkich i ciągliwych elementów. Służą do wyrównywania brzegów, eliminacji zadarć, jak również matowienia powierzchni w celu nałożenia na nią spoiny klejącej. Ich płaska powierzchnia umożliwia łatwą obróbkę w wąskich szczelinach.

Porada eksperta:

Podstawą do tego, by pilnik zachował swoją długą żywotność i efektywnie nam służył, jest jego regularne czyszczenie przy użyciu szczotki drucianej.

Dłuta

Do drewna – to podstawowe narzędzia do obróbki drewna zarówno w celach budowlanych, jak i stricte rzeźbiarskich. Tego rodzaju dłuta stanowią więc część niezbędnego wyposażenia każdego cieśli, stolarza i snycerza. Posiadają ostre i różnie wyprofilowane krawędzie, co sprawia, że umożliwiają swobodną obróbkę drewna i dłutowanie materiału pod odpowiednim kątem oraz wykonywanie żłobień o pożądanej głębokości.

Rzeźbiarskie – sprawdzają się wtedy, gdy zastosowane przez nas dłuto do drewna nie jest wystarczające we wszelkiego rodzaju pracach rzeźbiarskich. Dzięki temu że posiadają ostrza o różnej budowie, sprawdzą się do wykonywania rozmaitych żłobień – zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów.

Dłuto płaskie Stanley DynaGrip 14 mm
Dłuto płaskie Stanley DynaGrip 14 mm

Płaskie – to podstawowe narzędzia do obróbki elementów drewnianych. Ich konstrukcja sprawia, że doskonale nadają się do dłutowania bruzd, skrawania i żłobienia. Umożliwiają więc m.in. swobodną obróbkę mebli oraz tworzenie dekoracyjnych przedmiotów, które mogą urozmaicić aranżację każdego domu lub mieszkania.

Porada eksperta:

Ostrza dłut wykonane ze stali narzędziowej możemy swobodnie ostrzyć zarówno przy użyciu szlifierki, jak i za pomocą specjalnych kamieni do szlifowania.

Nożyce do ciecia blachy MacAllister
Nożyce do ciecia blachy MacAllister

Nożyce do blachy

Ręczne – możemy wymienić aż 4 ich podrodzaje. Pierwsze z nich to nożyce, które są przeznaczone do cięcia elementów wykonanych z aluminium lub miedzi. Drugie to narzędzia do cięcia prętów. Trzecie z nich to tak zwane nożyce proste, którymi możemy przecinać stal, aluminium, jak i tworzywo sztuczne. Czwarte to z kolei nożyce multifunkcyjne, które są niewielkich rozmiarów i pozwalają ciąć większość materiałów budowlanych i docierać do trudno dostępnych miejsc.

Elektryczne – to urządzenia, które są przeznaczone do zadań specjalnych. Dzięki temu że ich działanie napędzane jest przez silnik elektryczny, pozwalają łatwo obrabiać znacznie twardsze materiały. Co bardzo ważne – umożliwiają też bardziej precyzyjne cięcie. To wszystko sprawia, że za pomocą takich nożyc do blachy jesteśmy w stanie wykonać m.in. ogrodowy kwietnik, huśtawkę czy nawet meble.

Skokowe – podobnie jak elektryczne, wpływają w dużym stopniu na precyzję cięcia i umożliwiają łatwe przecinanie różnego rodzaju blachy – także falistej i trapezowej. Dzięki nim wykonamy zarówno nacięcia w linii prostej, jak i te okrągłe. Użytkowanie tego rodzaju urządzeń nie jest przy tym trudniejsze od korzystania ze szlifierki czy wiertarki.

Skrobak elastyczny Bosch PMF
Skrobak elastyczny Bosch PMF

Skrobaki

Skrobaki tradycyjne – wśród nich wymienimy modele budowlane, skrobaki trójkątne i elastyczne oraz specjalne narzędzia do szyb. Typowe modele budowlane przypominają swoją konstrukcją szpachelkę i działają na tej samej zasadzie, dzięki czemu umożliwiają sprawne usunięcie starej farby, lakieru, tynku czy tapety. Skrobaki tego rodzaju mogą być wyposażone w specjalne lance zwiększające ich zasięg. Trójkątne przeznaczone są do obórki twardych materiałów i przydają się podczas drobnych prac malarskich i wykończeniowych. Skrobak elastyczny to z kolei niezastąpione akcesorium do usuwania farb, klejów i fug.

Tarniki – tutaj z kolei mamy do czynienia z urządzeniami okrągłymi, półokrągłymi, płaskimi oraz specjalnymi usuwaczami do fug. Tarniki to nic innego jak specjalistyczne pilniki, dzięki którym jesteśmy w stanie obrabiać drewno i materiały drewnopochodne, regulując ich ostrość i chropowatość podczas skrawania i piłowania. Oczywiście od tych przypominających pilniki znacząco różnią się specjalne usuwacze do fug, które umożliwiają wyjątkowo łatwe pozbycie się aktualnych spoin spomiędzy płytek.

Szczotki – wśród szczotek znajdziemy te druciane, mosiężne oraz przeznaczone stricte do rdzy. Pierwsze z nich są najbardziej uniwersalne. Mają podobne działanie jak papier ścierny. Wykonane z metalu umożliwiają dokładne ścieranie i czyszczenie różnego rodzaju powierzchni, szczególnie tych metalowych. Modele wykonane z drutu mosiężnego mają podobne zastosowanie, ale znacznie częściej znajdują zastosowanie w przemyśle elektrycznym i motoryzacyjnym, przygotowując powierzchnię do malowania i lakierowania. Specjalistyczne szczotki do rdzy posiadają zaś na drewnianej rączce znacznie mniej osadzonych drutów, które dzięki wykonaniu ze stali umożliwiają wyjątkowo skuteczne eliminowanie korodujących fragmentów.

Ostrza trapezowe MacAllister 10 szt.
Ostrza trapezowe MacAllister 10 szt.

Piły ręczne

Płatnice – chociaż to standardowe narzędzia ręczne, które służą nam do cięcia różnego rodzaju materiałów, wciąż są używane zarówno przed amatorów, jak i profesjonalistów. Są to zarówno narzędzia budowlane, jak i ogrodnicze – posiadają wysoki i długi element tnący, który doskonale sprawdza się podczas wielu prac zarówno w warsztacie, jak i w ogrodzie. Piły płatnice mają sprężysty brzeszczot, dzięki któremu możemy sobie pozwolić na cięcie paneli czy laminatów i innych tworzyw, a także wycinanie drzew o sporej średnicy.

Grzbietnice – podobnie jak płatnice, posiadają długi i wysoki element tnący, jednak w tym przypadku rączka jest osadzona pod większym kątem – stanowi jednocześnie wbudowany kątownik, co pozwala na szybkie trasowanie kątów. Dzięki temu piły grzbietnice idealnie nadają się do różnego rodzaju prac wykończeniowych. Ich zęby posiadają uniwersalny kształt, co daje możliwość pracy na większości powierzchni drewnianych, a przednia część piły pozwala na cięcie wgłębne.

Kątowe – to zdecydowanie bardziej rozbudowane narzędzia niż piły płatnice i grzbietnice. Ich specjalna konstrukcja umożliwia przycinanie elementów pod dowolnie wybranym kątem. Tego rodzaju piły idealnie nadają się m.in. do przycinania listew.

Porada eksperta:

Jeśli nie posiadamy płyty kątowej i używamy do cięcia piły płatnicy lub grzbietnicy, warto doposażyć je w przyrżnię. To specjalna skrzynka uciosowa, która ułatwia ręczne docinanie listew i desek pod odpowiednim kątem.

Data publikacji: 12.08.2016
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Akcesoria do wiertarek, młotowiertarek i młotów – w co warto się wyposażyć?

Akcesoria do wiertarek, młotowiertarek i młotów – w co warto się wyposażyć?
Wiertarki udarowe, młotowiertarki i młoty – to elektronarzędzia, które sprawdzą się zarówno w przydomowym, jak i w pełni profesjonalnym warsztacie. Ic...
Czytaj więcej

Artystyczna obróbka drewna - co będzie nam potrzebne?

Artystyczna obróbka drewna - co będzie nam potrzebne?
Artystyczne ciesielstwo nie jest zbyt popularną metodą spędzania wolnego czasu. A szkoda, ponieważ uczy ono wytrwałości, cierpliwości i pokory. Co pra...
Czytaj więcej

Jakie narzędzia będą niezbędne do obróbki drewna?

Jakie narzędzia będą niezbędne do obróbki drewna?
Praktyka stolarza wymaga wielkiej precyzji w obrabianym materiale i ogromu cierpliwości. Aby zwiększyć precyzję, najlepiej zainwestować w odpowiednie ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Przegląd narzędzi do cięcia i obróbki