Poradniki o sztuce origami
Origami to sztuka składania papieru wywodząca się z Chin, jednak uważana za japońską, z racji, iż to właśnie tam została rozwinięta. Mimo że bardzo stara, do dziś cieszy się ogromną popularnością. Dzięki origami możemy stworzyć zjawiskowe figury – dużym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza skomplikowane szablony przedstawiające zwierzęta.
Ta szuka rękodzielnicza nie jest kierowana do konkretnej grupy wiekowej, więc mierzyć się z nią mogą zarówno dorośli, jak i dzieci. Ponieważ zaawansowane origami jest trudne i czasochłonne, warto zacząć od podstaw. Umożliwiają to poniższe poradniki:
- „Origami dla małych rączek” – książka, od której można zacząć przygodę z japońską sztuką składania papieru. Jest skierowana do dzieci, więc barwnie ilustrowana i napisana prostym językiem. Pobudza kreatywność najmłodszych oraz rozwija ich umiejętności manualne,
- „Origami dla dzieci i dorosłych” – jak wskazuje nazwa, to propozycja dobra zarówno dla starszych, jak i młodszych pasjonatów DIY. Studiowanie jej w gronie rodziny to świetny sposób na wspólne spędzenie wolnego czasu. Nie tylko pozwala się zbliżyć, ale również pozostawia efekty w postaci figurek, które można potraktować jako dekoracje do salonu w domu czy biurka w pracy.
Poradniki dla zaawansowanych
Wśród książek i podręczników o tematyce DIY coś dla siebie znajdą również miłośnicy pracy z drewnem. Wykonywanie drobnych przedmiotów – figurek, szkatułek, sztućców, a z czasem może nawet mebli – pozwoli na rozwinięcie umiejętności manualnych i ozdobienie domu dekoracjami, jakich nie będzie miał nikt inny.
Dla miłośników pracy ze szlachetnym drewnem przeznaczone są następujące pozycje:
- „Stolarstwo. Materiały, narzędzia, techniki, projekty” – to podręcznik prowadzający odbiorcę w arkana sztuki stolarskiej. Zawiera podstawowe informacje o dziedzinie, a także staje się pomocny podczas wykonywania pierwszych drobnych prac. Dzięki niemu wybierzemy właściwe narzędzia i poznamy sprytne sposoby na ułatwienie sobie pracy,
- „Snycerstwo” – kiedy już nauczymy się wykonywać trwałe konstrukcje z drewna, czas na kolejny krok – zadbanie o ich estetykę. Schludne wykonanie jest ważne, jednak samo w sobie nie stanowi ozdoby. Dopiero wyrzeźbienie w drewnie wzorów sprawia, że przedmiot staje się unikalny, a jego wartość wzrasta. Poradnik o snycerstwie pomoże nam wykonać i ozdobić ramę obrazu, figurkę, kufer lub mebel.
Czy wiesz, że…? Rękodzieło to obecnie sztuka wysoko ceniona i dowartościowywana. Wytwory ludzkich rąk mogą osiągnąć ceny wyższe niż konkurencyjne produkty wytwarzane fabrycznie. Jeśli więc zechcemy, będziemy mogli uczynić sztukę DIY źródłem dochodu – głównego lub dodatkowego. |
Poradniki o zdobieniu i wykańczaniu przedmiotów
Poradniki o sztuce DIY nie tylko przekazują wiedzę, jak coś wykonać, ale również jak przedmioty przerobić, zmienić, odnowić czy postarzyć. Dzięki nabytym umiejętnościom możemy nadawać drugie życie rzeczom, które w przeciwnym wypadku musielibyśmy wyrzucić. To sprawia, że trend Do it yourself jest ekologiczny – wykorzystujemy w nim materiały drugiego sortu.
Nadanie drugiego życia przedmiotom umożliwiają:
- „Zdobienie przedmiotów. Malowanie, postarzanie, złocenie” – to poradnik, dzięki któremu zmienimy wygląd przedmiotów wykonanych z różnych materiałów. Wykonanymi rzeczami będziemy mogli ozdobić dom, ale równie świetnie sprawdzą się w roli prezentu dla bliskiej osoby. Dbałość oraz czas, jaki poświęcimy pracy, będzie wyrazem tego, że zależy nam na obdarowywanym,
- „Dekoracyjne postarzanie mebli, ozdób, bibelotów” – w książce skupiono się na modnej sztuce z gatunku DIY, jaką jest postarzanie przedmiotów. Wiele ciekawych prac można znaleźć w internecie, np. na blogach. Ten właśnie podręcznik pomoże nam zaznajomić się z podstawami rękodzielnictwa.
W zależności od tego, po jaką lekturę sięgniemy, nabędziemy nowe umiejętności, a być może odkryjemy nową, wielką pasję. Każda z zaprezentowanych książek zawiera podstawy, które następnie pielęgnowane są i rozwijane na własną rękę. Popisać się można zwłaszcza w czasie świąt, kiedy przychodzi czas wykonywania domowych dekoracji, np. z wykorzystaniem bombek. Warto podjąć to wyzwanie!