Produkty

Przegląd poradników o sztuce DIY

Przegląd poradników o sztuce DIY

Do it yourself to popularny trend w rękodziełach. Wykonywane ręcznie prace mogą służyć jako ozdoby czy zabawki, ale także jako produkty sprzedażowe. Artystą czy rzemieślnikiem DIY może stać się każdy, niezależnie od wieku. Jakie książki pomogą zrobić pierwsze kroki?

Dekoracyjne elelemnty z drewnaPoradniki o sztuce origami

Origami to sztuka składania papieru wywodząca się z Chin, jednak uważana za japońską, z racji, iż to właśnie tam została rozwinięta. Mimo że bardzo stara, do dziś cieszy się ogromną popularnością. Dzięki origami możemy stworzyć zjawiskowe figury – dużym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza skomplikowane szablony przedstawiające zwierzęta.

Ta szuka rękodzielnicza nie jest kierowana do konkretnej grupy wiekowej, więc mierzyć się z nią mogą zarówno dorośli, jak i dzieci. Ponieważ zaawansowane origami jest trudne i czasochłonne, warto zacząć od podstaw. Umożliwiają to poniższe poradniki:

- „Origami dla małych rączek” – książka, od której można zacząć przygodę z japońską sztuką składania papieru. Jest skierowana do dzieci, więc barwnie ilustrowana i napisana prostym językiem. Pobudza kreatywność najmłodszych oraz rozwija ich umiejętności manualne,

- „Origami dla dzieci i dorosłych” – jak wskazuje nazwa, to propozycja dobra zarówno dla starszych, jak i młodszych pasjonatów DIY. Studiowanie jej w gronie rodziny to świetny sposób na wspólne spędzenie wolnego czasu. Nie tylko pozwala się zbliżyć, ale również pozostawia efekty w postaci figurek, które można potraktować jako dekoracje do salonu w domu czy biurka w pracy.

Malowanie naczyńPoradniki dla zaawansowanych

Wśród książek i podręczników o tematyce DIY coś dla siebie znajdą również miłośnicy pracy z drewnem. Wykonywanie drobnych przedmiotów – figurek, szkatułek, sztućców, a z czasem może nawet mebli – pozwoli na rozwinięcie umiejętności manualnych i ozdobienie domu dekoracjami, jakich nie będzie miał nikt inny.

Dla miłośników pracy ze szlachetnym drewnem przeznaczone są następujące pozycje:

- „Stolarstwo. Materiały, narzędzia, techniki, projekty” – to podręcznik prowadzający odbiorcę w arkana sztuki stolarskiej. Zawiera podstawowe informacje o dziedzinie, a także staje się pomocny podczas wykonywania pierwszych drobnych prac. Dzięki niemu wybierzemy właściwe narzędzia i poznamy sprytne sposoby na ułatwienie sobie pracy,

- „Snycerstwo” – kiedy już nauczymy się wykonywać trwałe konstrukcje z drewna, czas na kolejny krok – zadbanie o ich estetykę. Schludne wykonanie jest ważne, jednak samo w sobie nie stanowi ozdoby. Dopiero wyrzeźbienie w drewnie wzorów sprawia, że przedmiot staje się unikalny, a jego wartość wzrasta. Poradnik o snycerstwie pomoże nam wykonać i ozdobić ramę obrazu, figurkę, kufer lub mebel.

Czy wiesz, że…?

Rękodzieło to obecnie sztuka wysoko ceniona i dowartościowywana. Wytwory ludzkich rąk mogą osiągnąć ceny wyższe niż konkurencyjne produkty wytwarzane fabrycznie. Jeśli więc zechcemy, będziemy mogli uczynić sztukę DIY źródłem dochodu – głównego lub dodatkowego.

Poradniki o zdobieniu i wykańczaniu przedmiotów

Poradniki o sztuce DIY nie tylko przekazują wiedzę, jak coś wykonać, ale również jak przedmioty przerobić, zmienić, odnowić czy postarzyć. Dzięki nabytym umiejętnościom możemy nadawać drugie życie rzeczom, które w przeciwnym wypadku musielibyśmy wyrzucić. To sprawia, że trend Do it yourself jest ekologiczny – wykorzystujemy w nim materiały drugiego sortu.

Pordnik DIY CastoramaNadanie drugiego życia przedmiotom umożliwiają:

- „Zdobienie przedmiotów. Malowanie, postarzanie, złocenie” – to poradnik, dzięki któremu zmienimy wygląd przedmiotów wykonanych z różnych materiałów. Wykonanymi rzeczami będziemy mogli ozdobić dom, ale równie świetnie sprawdzą się w roli prezentu dla bliskiej osoby. Dbałość oraz czas, jaki poświęcimy pracy, będzie wyrazem tego, że zależy nam na obdarowywanym,

- „Dekoracyjne postarzanie mebli, ozdób, bibelotów” – w książce skupiono się na modnej sztuce z gatunku DIY, jaką jest postarzanie przedmiotów. Wiele ciekawych prac można znaleźć w internecie, np. na blogach. Ten właśnie podręcznik pomoże nam zaznajomić się z podstawami rękodzielnictwa.

W zależności od tego, po jaką lekturę sięgniemy, nabędziemy nowe umiejętności, a być może odkryjemy nową, wielką pasję. Każda z zaprezentowanych książek zawiera podstawy, które następnie pielęgnowane są i rozwijane na własną rękę. Popisać się można zwłaszcza w czasie świąt, kiedy przychodzi czas wykonywania domowych dekoracji, np. z wykorzystaniem bombek. Warto podjąć to wyzwanie!

Data publikacji: 25.06.2018
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Przegląd poradników do wyrabiania domowej żywności

Przegląd poradników do wyrabiania domowej żywności
Wyrabianie żywności w domowym zaciszu staje się coraz popularniejsze. Własnoręcznie przygotowane produkty są tańsze, zdrowsze, po wybraniu właściwych ...
Czytaj więcej

Najlepsze książeczki edukacyjne dla najmłodszych – przegląd

Najlepsze książeczki edukacyjne dla najmłodszych – przegląd
Książki edukacyjne dla najmłodszych dzieci powinny zawierać wartościową treść, by niosły naukę, jak również muszą być atrakcyjne wizualnie &nda...
Czytaj więcej

Co na prezent dla miłośników ładnych wnętrz? Przegląd poradników dekoratorskich

Co na prezent dla miłośników ładnych wnętrz? Przegląd poradników dekoratorskich
Co jest najważniejsze podczas wybierania prezentu? Chęć sprawienia komuś radości. Dlatego prezenty powinny być dopasowane do zainteresować obdarowaneg...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Przegląd poradników o sztuce DIY