Rodzaje dystrybutorów
Dozowniki do mydła można podzielić ze względu na mechanizm wydawania środka myjącego, rodzaj dozowanego płynu czy materiał, z którego urządzenie zostało wykonane. Wyróżniamy:
- dystrybutory manualne (które należy uruchomić za pomocą przycisku lub dźwigni),
- łokciowe (blokada płynu zwalniana jest po naciśnięciu łokciem na specjalnie zaprojektowany do tego przycisk – takie dozowniki są szczególnie przydatne w miejscach gdzie konieczne jest zachowanie wysokiej sterylności);
- dystrybutory automatyczne, określane również mianem bezdotykowych. Urządzenia te mogą aplikować mydła w płynie, mydła w pianie, płyny antyseptyczne do specjalistycznej dezynfekcji rąk czy pasty BHP.
Najczęściej spotykanym materiałem, z którego wykonuje się dozowniki jest tworzywo sztuczne, droższe wersje wytwarzane są ze stali szlachetnej, aluminium, mosiądzu a nawet ze szkła i ceramiki. Szeroka gama rodzajów tych urządzeń i przedział cenowy pozwalają na dobranie odpowiedniego modelu do potrzeb i przeznaczenia.
Zalety i wady dozowników mydła
Główną zaletą dozowników mydła jest wygoda i łatwość w użytkowaniu. Większość manualnych dystrybutorów płynu jest intuicyjna i ich obsługa nie sprawia problemu – wystarczy nacisnąć przycisk lub pociągnąć za dźwignię – niekiedy mechanizm uruchomić można bez trudu jedną ręką. Pojemniki są skonstruowane też w taki sposób, aby osoby sprzątające mogły w szybki i łatwy sposób napełnić je lub wymienić wkład z płynem. Zazwyczaj, jak najprostsza budowa ułatwia utrzymanie pojemnika w czystości i zapewnia jak najmniejszą awaryjność oraz prawdopodobieństwo uszkodzenia którejś z części przez użytkowników.
Prostota obsługi i wykonania jest więc największą zaletą dozowników, a jakie są w takim razie ich wady? W przypadku dozowników aktywowanych przyciśnięciem wadą jest brak kontroli dozowanego płynu. Użytkownik prawie nigdy nie poprzestaje na jednym naciśnięciu i pobiera kilka doz płynu co w przypadku eksploatacji obiektów o wysokiej przepustowości może okazać się kosztowne. Wszystkie urządzenia wymagające kontaktu dotykowego przyczyniają się też do przenoszenia zarazków i bakterii. W przypadku dozowników automatycznych, które uruchamiają się dzięki czujnikom ruchu, odchodzi problem rozprzestrzeniania bakterii, a dozowanie mydła jest kontrolowane. Wygląd bezdotykowych dystrybutorów często jest na tyle ciekawy, że dodatkowo uatrakcyjnia wnętrze łazienki.
Czy wiesz, że... ? Automatyczne dozowniki poza wygodą i najwyższym stopniem higieny pozwalają również na największą oszczędność jeśli chodzi o zużycie mydła. Jednorazowe automatyczne dozowanie niewielkiej ilości mydła pozwala na znaczne ograniczenie poboru środka czyszczącego, który w przypadku klasycznych dystrybutorów jest zazwyczaj pobierany kilkukrotnie. Dlatego automatyczne urządzenia, mimo że są z reguły droższe od manualnych, na dłuższą metę mogą okazać się bardziej opłacalne. |
Miejsca zastosowania
Decydując się na zakup dozowników musimy zastanowić się nad potencjalnym ich obciążeniem i miejscem zastosowania. Jeśli chcemy wyposażyć oblegany obiekt użyteczności publicznej, to najlepiej postawić na oszczędne dystrybutory automatyczne (szczególnie te dozujące mydło w formie piany znacząco obniżają ilość zużytego środka czyszczącego). W specjalistycznych placówkach, szpitalach i gabinetach najlepiej postawić na dystrybutory wyższej klasy, zapewniające niezbędną higienę, np. te uruchamiane łokciowo. W niewielkim biurze sprawdzi się natomiast zwyczajny plastikowy dozownik. Można też kierować się walorami estetycznymi – niektóre nowocześnie wyglądające urządzenia mogą podnosić prestiż firmy/budynku, w którym zostały zamontowane.