Produkty

Przydatne narzędzia hydrauliczne i instalacyjne

Przydatne narzędzia hydrauliczne i instalacyjne

Chcąc naprawić lub wymienić instalację hydrauliczną, warto zaopatrzyć się w narzędzia, które ułatwią nam to zadanie. Oto zbiór tych, które mogą nam się przydać.

narzędzia hydrauliczne castoramaGwintownice

To narzędzia, które umożliwią wykonanie gwintowanych połączeń w stalowych rurach. Są bardzo przydatne podczas wielu profesjonalnych prac budowlanych przy tworzeniu i naprawie instalacji. Dostępne są zarówno gwintownice elektryczne, często posiadające dodatkowe wyposażenie, jak np. imadełko czy olejarka, jak i ręczne, składające się zazwyczaj z gwintowników, głowic do gwintowania i pokrętła. Narzędzia te dostępne są w różnych rozmiarach i często w praktycznych zestawach, przez co można dopasować właściwe do średnicy danej rury.

Obróbka i cięcie rur

Zarówno obcinarki, jak i noże do rur są bardzo przydatne podczas wielu prac budowlanych, remontowych czy hydraulicznych. Najlepiej dobierać je do konkretnego rodzaju rur (np. wielowarstwowych, miedzianych czy aluminiowych) oraz do ich średnicy. Możemy zdecydować się zarówno na obcinarki do rur elektryczne lub ręczne. Zaletą tych ostatnich jest dość niska waga, prosta obsługa oraz możliwość pracy nawet w miejscach, w których nie mamy dostępu do prądu. Aby uzyskać gładką powierzchnię rur (tzw. fazowanie rury), najlepiej użyć prostego narzędzia, jakim jest gratownik. Można także wybrać gotowe maszyny przeznaczone do cięcia i fazowania rur, jednak bywają one dość ciężkie i kosztowne.

Łączenie rur sprężyna hydrauliczna castorama

Do łączenia rur wykonanych z tworzyw sztucznych najlepiej wybrać poręczne zgrzewarki. Najczęściej stosuje się je podczas wykonywania instalacji centralnego ogrzewania lub wodnej, różnią się głównie mocą i maksymalną temperaturą, jaką osiągają podczas pracy. Urządzenia te zwykle są dość proste w obsłudze i posiadają możliwość regulacji temperatury oraz komplet nasadek grzejnych, pozwalających na dopasowanie ich do rozmiarów danej rury i złączki. W zestawach znajdziemy także nożyce zapadkowe do przecinania rur, wkrętak czy też miarkę, które ułatwią wykonanie precyzyjnych łączeń. Przed przystąpieniem do pracy niektóre typy rur wymagają także gratowania, warto je też sfazować. Praca z wykorzystaniem zgrzewarki jest dość prosta, jednak przed przystąpieniem do łączenia najlepiej zaznaczyć na rurze, do jakiej głębokości będziemy ją wkładać. Nie dociskajmy elementów za mocno, tak aby nie wprowadzić przewodu za głęboko i nie stworzyć przewężenia.

Czyszczenie i odtykanie odpływów

Aby zadbać o drożność kanalizacji, warto zapatrzyć się także w spirale kanalizacyjne, zwane czasami żmijkami. Różnią się one długością oraz grubością drutu, co pozwala na dopasowanie do różnych miejsc i usunięcie nawet znacznych niedrożności. Spirale kanalizacyjne są wykorzystywane zarówno do oczyszczania odpływów przy zlewach czy wannie, jak i do udrażniania toalety. Są dość proste w obsłudze i pozwalają usunąć nawet poważne przeszkody mechaniczne i skutecznie udrożnić rury.

Data publikacji: 30.07.2015
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Materiały wykonania instalacji wodnej

Materiały wykonania instalacji wodnej
Miedź, tworzywa sztuczne i stal to najczęściej spotykane materiały wykonania instalacji wodnej. Wybór najlepszego jest o tyle trudny, że każdy z nich ...
Czytaj więcej

Jak połączyć rury miedziane i z tworzywa sztucznego

Jak połączyć rury miedziane i z tworzywa sztucznego
Chociaż prawidłowo funkcjonująca instalacja doprowadzająca wodę powinna być sporządzona z jednego materiału, konieczność jej rozbudowy, modernizacji l...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Przydatne narzędzia hydrauliczne i instalacyjne