Produkty

Przygotowanie elewacji do zimy

Przygotowanie elewacji do zimy

Panujące w Polsce warunki są nie lada wyzwaniem dla zewnętrznych ścian naszych budynków. Częste wahania temperatur, intensywne opady deszczu, gradu, śniegu czy mrozy mogą znacząco wpłynąć na zmniejszenie się odporności elewacji, tym samym psując jej tak ważną rolę dekoracyjną oraz ochronną. Większość problemów jest efektem zimy, dlatego też pod koniec lata powinniśmy zdecydować się na sprawdzenie stanu elewacji oraz wykonanie niezbędnych napraw.

malowanie elewacjiKluczowa kontrola

Zdecydowanie najlepszy wgląd w aktualny stan elewacji naszego budynku mamy po jej precyzyjnym wyczyszczeniu, którego możemy dokonać chociażby za pomocą myjki ciśnieniowej. Wówczas możliwe jest zauważenie wszelkich zmian. Szczególną uwagę powinniśmy zwracać na różnego rodzaju pęknięcia i powstałe szczeliny, a także inne uszkodzenia mechaniczne. Ma to kluczowe znaczenie nie tylko dla estetyki naszego domu, ale również dla jego funkcjonalność pod względem izolacji termicznej.

Naprawa tymczasowa czy gruntowna?

Po dokładnym skontrolowaniu stanu naszych ścian zewnętrznych możemy zadecydować, czy powstałe uszkodzenia wymagają tylko lekkiej i ekspresowej korekty, czy też bardziej gruntownych zmian. Kiedy na elewacji pojawiają się wyłącznie małe pęknięcia czy szczeliny, możemy je w łatwy sposób zabezpieczyć, wstrzykując silikon przeznaczony do powłok zewnętrznych. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, ponieważ przy ewentualnym remoncie w przyszłości, łatwo będziemy mogli go wyciąć. Należy jednak pamiętać, że takie wyjście z sytuacji jest tylko tymczasowe, pozwoli nam zabezpieczyć elewację najczęściej na jeden okres zimowy. Kiedy na naszym budynku zauważalne są większe uszkodzenia mechaniczne, powinniśmy zdecydować się na gruntowne odświeżanie.

Malowanie

Do gruntownego odświeżenia możemy zaliczyć chociażby malowanie elewacji, które jest szczególnie przydatne, kiedy mamy do czynienia z mikropęknięciami. Możemy je naprawić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest pomalowanie wyłącznie miejsca, w którym takie uszkodzenie się pojawiło, do czego użyjemy farby o podobnej kolorystyce. Drugim i zdecydowanie bardziej efektywnym sposobem jest uprzednie zeskrobanie popękanych lub odparzonych fragmentów, zagruntowanie powierzchni, ponowne nałożenie tynku i dopiero pomalowanie. Tutaj powinniśmy pamiętać przede wszystkim o właściwym doborze tynku i farby elewacyjnej. Warto decydować się głównie na farby akrylowe i silikonowe, które są odporne na przywieranie brudu. preparat do czyszczenia elewacji

Uszkodzenia mechaniczne

Kiedy na naszej elewacji pojawiają się poważniejsze uszkodzenia mechaniczne, powinniśmy decydować się wówczas na nieco bardziej zaawansowane prace. Bardzo często niezbędnym wówczas wyjściem jest wynajęcie fachowców, szczególnie w sytuacji, kiedy uszkodzeniu uległ materiał termoizolacyjny i siatka zbrojąca. W takiej sytuacji uszkodzone fragmenty należy usunąć z elewacji, a siatkę zbrojącą dokładnie oczyścić. Docięty na wymiar nowy fragment termoizolacyjny należy wkleić za pomocą zaprawy, uzupełnić zaprawę klejącą, w której następnie powinna zostać zatopiona siatka.

Wszystko od nowa?

W sytuacji, gdy uszkodzenia na naszej elewacji są bardziej zaawansowane, stajemy często przed dylematem, czy powinniśmy usuwać cały tynk. Rozwiązaniem może być wówczas dobrze znana metoda „tynk na tynk”, czyli położenie nowego tynku na ten, który aktualnie znajduje się na ścianie zewnętrznej naszego budynku. To opcja oszczędniejsza, łatwiejsza i o wiele mniej pracochłonna. Powinniśmy pamiętać jednak o tym, że przed nałożeniem nowego tynku, stary należy dokładnie przeszpachlować, używając odpowiedniej do tego celu zaprawy klejącej.

 

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Akcesoria do malowania ścian zewnętrznych

Akcesoria do malowania ścian zewnętrznych
Chociaż malowanie ścian zewnętrznych na pozór nie różni się znacznie od nanoszenia kolorowej farby wewnątrz pomieszczeń, wymaga zgromadzenia innych ak...
Czytaj więcej

Elewacja na lata – jak wybrać odpowiednią farbę

Elewacja na lata – jak wybrać odpowiednią farbę
Niezależnie od tego, czy odnawiamy fasadę, czy też wykańczamy ją za pomocą malowania, powinniśmy wybrać taką farbę, która zapewni nam estetyczny wyglą...
Czytaj więcej

Jakie są skutki nieprawidłowo wykonanej elewacji?

Jakie są skutki nieprawidłowo wykonanej elewacji?
Wykonanie elewacji to kosztowna inwestycja, dlatego warto rozsądnie wybrać fachowców, którzy podejmą się zadania odnowienia fasady naszego domu. Jak o...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
19.12.2016
tynk na tynk nie polecam. doraźnie takie rozwiązanie może być ok, ale ostatecznie i tak trzeba będzie się kiedyś wziąć za porządną renowację elewacji.

Ocena i komentarz dla:

Przygotowanie elewacji do zimy