Produkty

Renowacja starych mebli

Renowacja starych mebli

Nadawanie meblom nowego życia jest działaniem, które możemy wykonać z powodzeniem samodzielnie – dzięki temu mamy wpływ na ostateczny efekt, który możemy kształtować aż do uzyskania satysfakcjonującego nas rezultatu. Jak przebiegają poszczególne czynności i na co zwrócić szczególną uwagę?

remont starych mebliW poszukiwaniu ciekawego wyposażenia naszych wnętrz nie tylko przeglądamy katalogi i zwiedzamy salony meblowe. W tym celu możemy też udać się na targ staroci, gdzie wśród rozmaitych przedmiotów codziennego użytku możemy wypatrzyć prawdziwe skarby sztuki meblarskiej. Choć są pokryte patyną starości, a nierzadko również nadgryzione zębem czasu, możemy nadać im nowe życie w piwnicy czy domowym warsztacie. Efekt naszych działań może przerosnąć nasze wyobrażenie o wyglądzie starego-nowego przedmiotu. W ten sposób udekorujemy nasze wnętrze niepowtarzalnym meblem, którego wygląd może idealnie wpasować się w aranżację salonu, kuchni czy łazienki.

Podczas zakupów na targu warto umiejętnie prowadzić negocjacje – cena najczęściej jest ustalana ustnie i chociaż początkowa oferta może być szokująca, okaże się, że dzięki targowaniu się możemy uzyskać bardziej korzystną cenę. W tym celu przyda się zdolność do ukrywania emocji, pozorne zainteresowanie przedmiotami innymi niż upatrzony antyk czy prowadzona równolegle rozmowa ze sprzedawcą obok. Jeśli z kolei widzimy, że sprzedawany mebel został niedawno pomalowany lakierem, działanie takie może oznaczać chęć uzyskania wyższej ceny lub ukrycia jego wad wynikających z długoletniego użytkowania, które lakier umiejętnie potrafi zatuszować.

Pierwszą czynnością, jaką wykonujemy z naszym meblem, jest jego oczyszczenie z brudu za pomocą ściereczek zamoczonych w wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu. Po wysuszeniu oczom naszym ukazuje się przedmiot naszych kolejnych starań – nierzadko czeka nas wielogodzinna praca, która w obliczu efektu finalnego sprawi, że będziemy czuć satysfakcję z jej wykonania. Jeśli mebel można rozebrać na części, warto to zrobić – nie dość, że dzięki temu gruntownie poddamy renowacji również metalowe elementy, usuwając z nich rdzę i zamieniając zużyte części na sprawne, to wzmocnimy tym samym jego konstrukcję oraz będzie nam łatwiej poddać czyszczeniu poszczególne detale. Pracując od razu nad całością, nie dotrzemy z potrzebną interwencją renowacyjną do wszystkich zakamarków naszego skarbu.

Drewniane meble najczęściej pokryte są warstwą politury, której powierzchnia potrzebuje odnowienia. Konieczne będzie ostrożne usunięcie zniszczonego wierzchu. Możemy tego dokonać za pomocą szlifierki mechanicznej, ale większą kontrolę nad siłą nacisku będziemy mieli, pracując ręcznie. Tu przyda się gruboziarnisty papier ścierny czy specjalne stolarskie narzędzia – nóż lub cyklina. Pamiętajmy, aby pracować z wyczuciem i nie zedrzeć wierzchniej warstwy mebla czy jej nie poszarpać, co grozi nam szczególnie przy kantach i rogach przedmiotu. Po oczyszczeniu wierzchniej warstwy należy całość przeszlifować – w tym celu użyjmy drobnoziarnistego papieru ściernego lub materiału ściernego w postaci metalowych wiórków. Powierzchnia powinna być finalnie gładka, co sprawi, że farba, jakiej użyjemy później, będzie się dobrze wchłaniać.

Po wykonaniu tej czynności może się okazać, że oczom naszym ukazały się ubytki w drewnie – mogą one być efektem działań mechanicznych lub oznaką ingerencji drewnojadów, których ślady przebywania będą bardzo wyraźne i nieestetyczne. W celu uzupełnienia ubytków należy użyć szpachli do drewna. W zależności od rodzaju materiału, który poddajemy renowacji, użyć należy szpachli dopasowanej kolorystycznie, dzięki temu ingerencja w drewnie nie będzie widoczna. Szpachlowanie możemy wykonać dwukrotnie, za każdym razem pamiętając o przeszlifowaniu powierzchni, z początku papierem gruboziarnistym, później – drobnoziarnistym.

pokój z antykamiPozostaje nam teraz nadać meblowi odpowiedni kolor (wtedy użyjemy bejcy lub lakieru) lub utrwalić oryginalną barwę drewna i wydobyty przez nas wcześniej rysunek słojów. W tym celu użyć należy politury nakładanej z początku pędzlem, później tamponem. Każda jej warstwa powinna być pozbawiona grubych, nieestetycznych nacieków i przeszlifowana (a przed naniesieniem kolejnej, wyczyszczona z pyłu powstającego podczas szlifowania). Możemy też nadać meblowi odcień starości przez pomalowanie na przykład białym lakierem z przecierkami (tu przyda się papier ścierny o średniej gradacji, najlepiej 120-180) – tym sposobem uzyskamy modny obecnie mebel w rozjaśnionym stylu skandynawskim. Całość, jeśli była podczas renowacji rozkręcona, składamy i możemy nabłyszczyć przy użyciu bezbarwnego wosku, który zapewni przedmiotowi dodatkową warstwę ochronną.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jak naprawić parkiet?

Jak naprawić parkiet?
Parkiet to wykończenie podłogi, które z jednej strony jest naturalne i klasyczne, a z drugiej ponadczasowe. Sprawia, że pomieszczenie wygląda e...
Czytaj więcej

Jak odnowić ogrodowy plac zabaw?

Jak odnowić ogrodowy plac zabaw?
Plac zabaw jest tą częścią naszego ogrodu, która po zimie wymaga szczególnie szybkiego i efektywnego odnowienia. Spragnione słońca, ciepła i ruchu na ...
Czytaj więcej

Środki do renowacji drewna – wybór i zastosowanie

Środki do renowacji drewna – wybór i zastosowanie
Drewno jest surowcem o wielu zastosowaniach, a jego dużą zaletą jest możliwość wielokrotnej jego renowacji. Odnawianie drewna nie byłoby jednak możliw...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
02.06.2016
jestem maniaczką takich antyków a jak mam wolny czas to pchli targ jest mój. dużo tam perełek ale trzeba umieć je doprowadzić do porządku że tak powiem. mam od mojego opalarkę i inne sprzęty i już chyba renowacja weszła mi w krew :) Wszystko odnawiam sama! taka baba co sie żadnej pracy nie boi ze mnie ;)

Ocena i komentarz dla:

Renowacja starych mebli