Imadła warsztatowe
Ten rodzaj imadeł zamiennie nazywany jest ślusarskimi. Zgodnie z nazwą, to właśnie tego typu urządzenia możemy spotkać w większości domowych warsztatów. Imadła ślusarskie mogą nam posłużyć do mniej i bardziej wymagających prac – są zakwalifikowane do narzędzi typu ciężkiego ze względu na sporą siłę nacisku szczęk, między którymi mocowane są obrabiane materiały. Na ich budowę, oprócz wspomnianych szczęk, składają się najczęściej także kowadło i obrotowa głowica, która umożliwia nam okręcanie dość ciężkich urządzeń przymocowywanych do stołu warsztatowego.
Imadła maszynowe
To nieco bardziej rozbudowane narzędzia, które charakteryzują się spłaszczonym kształtem, szczękami szybkozaciskowymi i możliwością przesuwu na podstawie. Takie cechy sprawiają, że są idealnymi narzędziami do współpracy z wiertarkami stołowymi i kolumnowymi, frezarkami, strugarkami czy stojakami maszynowymi do elektronarzędzi. Na rynku spotykane są też bardziej zaawansowane imadła maszynowe obrotowe, które posiadają również obrotnice lub przeguby, dodatkowo wyposażone w podziałkę kątową.
Imadła precyzyjne
W porównaniu do imadeł warsztatowych i maszynowych, narzędzia precyzyjne posiadają niewielkie gabaryty oraz znacznie mniejszą wagę. Za pośrednictwem śrub dociskowych są mocowane do krawędzi blatu stołu. Taki rodzaj imadeł znajduje zastosowanie przy pracach, w których najważniejsza jest precyzja obrabiania danych materiałów. Korzystają z nich chociażby zakłady jubilerskie, ale także osoby pasjonujące się np. modelarstwem.
Imadła ręczne
Na rynku dostępne są również imadła ręczne, których nie możemy przymocować do stołu. Konieczność trzymania takiego narzędzia w ręce wymaga od nas dużej sprawności. Imadła ręczne charakteryzują niewielkie gabaryty i waga – jeszcze mniejsza niż w przypadku urządzeń precyzyjnych.