Produkty

Rodzaje, konserwacja i wybór armatury łazienkowej

Rodzaje, konserwacja i wybór armatury łazienkowej

Wybór odpowiedniej armatury i jej regularna konserwacja może zapewnić nam możliwość jej wieloletniego bezawaryjnego użytkowania. Jakie są rodzaje armatury i co warto wiedzieć o jej naprawie?

Przejdź do następnych akapitów:

Wybór armatury

Urządzając łazienkę, poza określeniem stylu aranżacji, wyborem mebli i urządzeń sanitarnych, powinniśmy zadbać o dobór najbardziej odpowiedniej armatury łazienkowej. Przez armaturę rozumiemy pomocnicze wyposażenie instalacji (w tym przypadku wodnych).

Najistotniejsze funkcje w urządzeniach łazienkowych spełniają takie elementy armatury jak: baterie, w tym ich głowice, wylewki, perlatory czy uszczelki. Warto już na etapie zakupów i wyposażania łazienki zapoznać się z nowościami technologicznymi, ofertą rynkową i istotnymi cechami rożnych rozwiązań. Od armatury i jej cech zależeć będzie trwałość, wygoda i jakość użytkowania urządzeń łazienkowych.

Bateria umywalkowa GoodHome Cavally M

Rodzaje armatury w zależności od sposobu montażu

Dopływ wody do urządzeń sanitarnych łazienki odbywa się poprzez zamontowanie odpowiednich baterii. Znane i stosowane są rożne sposoby montowania, w tym:

I Ścienne - montowanie baterii urządzenia sanitarnego (umywalki, wanny, bidetu lub natrysku) następuje bezpośrednio do instalacji wodnej, np. nad umywalką lub nad wanną. Warto stosować je zwłaszcza wówczas, gdy rury instalacji wodnych wyprowadzone są powyżej poziomu zamontowanego urządzenia łazienkowego. Najlepiej montować baterie jeszcze przed ostatecznym wykończeniem ścian.

Baterie umieszczane na ścianie mogą być natynkowe lub podtynkowe:

 • Baterie natynkowe - to rozwiązanie dość standardowe; baterie umieszczane są na zewnątrz otynkowanej już ściany. Za ich wadę można uznać to, że po ich zamontowaniu widoczne pozostają pewne elementy instalacyjne, co nie zawsze wygląda estetyczne. Jest to jednak rozwiązanie proste, wygodne i przyjazne, zwłaszcza w przypadku awarii lub potrzeby wymiany.

Porada eksperta:

Warto rozważyć zastosowanie uniwersalnych elementów podtynkowych, do których pasują wszelkie modele elementów natynkowych.
Występuje to jednak zwykle tylko w obrębie wyrobów jednego producenta. W przypadku potrzeby lub chęci dokonania zmiany, wystarczy wymienić dotychczasowy model na inny, ale tego samego producenta. Unikniemy wówczas skuwania czy przebudowy instalacji.

 • Baterie podtynkowe - mechanizm sterujący wypływem wody montowany jest w głębi ściany. Na zewnątrz widoczna jest jedynie dźwignia baterii, przełącznik i wylewka. Decyzję o zastosowaniu tego typu baterii należy podjąć już na wczesnym etapie budowy lub remontu. Niezbędne będzie kucie bruzd (o głębokości ok. 10 cm), które potem będą wymagały zamaskowania wykończeniem (np. kafelkami). Może wystąpić też potrzeba zastosowania stelaża mocującego układ podtynkowych elementów, zwłaszcza przy montażu systemu dysz do hydromasażu. Zwykle prace te zlecane są hydraulikowi. Główne zalety wynikające z zastosowania baterii podtynkowych to większa estetyka i oszczędność miejsca, która jest szczególnie istotna zwłaszcza w małych łazienkach.

Bateria wannowa GoodHome Wicie czarna

II Sztorcowe - to baterie stojące, umieszczane w pionie. Mogą być mocowane np. na blacie, obrzeżach umywalki, na kołnierzu wanny lub jej obudowie albo nawet w podłodze. Baterie sztorcowe warto zastosować zwłaszcza wtedy, gdy rury instalacji wodnej wychodzą poniżej poziomu montowanego urządzenia łazienkowego. Ich zaletą jest duża estetyka, nowoczesny wygląd, a wadą możliwość rozchwiania i powstawania nieszczelności.

Łazienkowy sprzęt sanitarny może występować jako jednolity lub też z fabrycznie wyciętymi otworami. Urządzenia bez otworów przeznaczone są do współpracy z bateriami ściennymi, natomiast przy bateriach montowanych pionowo (sztorcowych) umywalki, wanny czy bidety powinny posiadać otwór. Bywa, że jest on tylko jeden, ale z możliwością wybicia drugiego czy trzeciego. Są także modele z fabrycznie tworzonymi pięcioma otworami do baterii specjalnych.

Czy wiesz, że...

Przy montażu ściennym baterie montuje się bezpośrednio do przyłączy ciepłej i zimnej wody. Problemy może stwarzać rozstaw przyłączy, który standardowo powinien wynosić 15 cm - często spotykane są jednak odchylenia, nawet do 2 cm. Warto tę odległość dokładnie sprawdzić.

Rodzaje armatury w zależności od funkcji

I Umywalkowa

Tutaj znajdziemy baterie jednouchwytowe (jednootworowe) z tzw. mieszaczem wody ciepłej i zimnej lub tradycyjne, z dwoma kurkami (dwu- lub trzy-otworowe), dozujące oddzielnie zimną lub ciepłą wodę. To pierwsze rozwiązanie będzie pasowało bardziej do nowoczesnych aranżacji, drugie do klasycznych, retro czy art deco.

Zastosowanie rozwiązania jednouchwytowego i mieszacza zimnej i ciepłej wody jest nie tylko wygodnie, ale też ogranicza zużycie wody do około 30%.

Rozmiar baterii powinniśmy dobrać do wielkości planowanej umywalki - do dużych zaleca się stosowanie baterii z wysokim korpusem i długą wylewką, a do umywalek małych - niskie korpusy i krótkie wylewki. Niedopasowanie może powodować rozpryskiwanie się wody i dysfunkcjonalność.

Bateria umywalkowa GoodHome Teesta S

Uwaga!

Odległość między dnem umywalki a końcem wylewki powinna wynosić minimum 15 cm, żeby można było wykonać w niej najprostsze czynności, np. umyć ręce.

Wylewki umywalkowe mają na tyle zróżnicowane kształty, rozmiary, kąty nachylenia, że pozwolą nam na swobodne dopasowanie ich do wielkości i kształtu wybranej umywalki. Dostępne są także modele z wyciąganą wylewką lub z dodatkową rączką natryskową. W małych łazienkach umożliwi to zmywanie zanieczyszczonych przedmiotów np. nad miską czy muszlą.

Baterie łazienkowe (z kurkami lub jednouchwytowe) wyposażone są w głowice. Dobrej jakości głowice to modele ceramiczne. Są one trwałe, zapewniają szybszą regulację strumienia i większą szczelność niż tańsze, ale znacznie gorsze głowice uszczelkowe. W mniejszych bateriach głowice mają 35 mm szerokości, w większych 40 mm - są też bardzo wydajne i wytrzymałe.

Istotne jest także wyposażenie armatury w perlatory, czyli sitka napowietrzające strumień, a przez to także ograniczające zużycie wody nawet do 60%.

Dodatkowo umywalki mogą być wyposażone w automatyczny korek, który jest uruchamiany specjalną dźwignią z główką umiejscowioną z tyłu baterii. Dzięki niemu, żeby wypuścić zużytą wodę z umywalki, nie musimy zanurzać w niej rąk.

II Bidetowa

Baterie i pozostała armatura bidetowa są bardzo podobne do umywalkowych. Odróżnia je głównie to, że mają perlator umocowany na przegubie, dzięki czemu można łatwo i w dowolnym kierunku ustawić strumień wody. Bidety wraz z dopasowaną armaturą zwykle oferowane są w seriach i na ogół nie należą do tanich.

Bateria bidetowa GoodHome Cavally S

III Wannowa i prysznicowa

Armatura wannowa i prysznicowa mogą występować łącznie lub stanowić odrębne systemy. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na to, aby oba rodzaje armatury były wyposażone w:

 • termostat pozwalający na utrzymanie odpowiedniej temperatury wody niezależnie od jej skoków ciśnienia. Baterie z termostatem dzięki specjalnym systemom (Cold Touch) ograniczają do minimum ruch gorącej wody wewnątrz baterii - dzięki temu korpus baterii pozostaje chłodny, co eliminuje możliwość oparzenia się przy jej dotknięciu,

 • blokadę bezpieczeństwa ograniczającą temperaturę wody (np. do 38 stopni Celsjusza) i przeciwdziałającą oparzeniom. Jest to szczególnie ważne, gdy w domu są dzieci, osoby starsze lub niepełnosprawne,

 • nowoczesną głowicę,

 • ogranicznik mocy wody wbudowany w głowicę, umożliwiający regulację strumienia,

 • reduktor szumów przepływającej przez baterię wody.

Baterię wannową możemy podłączyć do całego systemu natryskowego z kolumną i górną głowicą natryskową albo do nieco skromniejszego zestawu prysznicowego.

W wielu oferowanych systemach lub zestawach natryskowych dostępne są rożne dodatkowe funkcje. Będziemy mieli możliwości regulowania typu i natężenia strumienia. Możemy uzyskać np. strumień deszczowy, strumienie hydromasażu (odpowiednio kierowane wbudowanymi wirnikami), strumień miękki, mgiełkowy lub mieszany. Warto zwrócić uwagę na łatwość przestawiania, sterowania elementami systemu lub uzyskiwania ustawień pośrednich.

Zarówno górne głowice prysznicowe, jak i rączki natryskowe różnią się między sobą wielkością, sposobem wykończenia oraz kształtem.

Zestaw prysznicowy punktowy GoodHome Teesta

Wybór ekologicznej i wydajnej armatury

Warto wybierać armaturę, która będzie sprzyjać oszczędności wody i energii, stąd warte uwagi są takie elementy jak:

 • nowoczesne perlatory, czyli moduły napowietrzające strumień wody, dzięki którym baterie zużywają nie więcej niż 5 l wody minutę,

 • armatura z ogranicznikiem przepływu, zwłaszcza gdy ciśnienie wody w naszych instalacjach bywa zbyt wysokie (ponad 3 bary),

 • reduktory ciśnienia np. przy natrysku, napełnianiu wanny,

 • tzw. głowice ECO przy umywalkach, które otwierają jedynie wylot zimnej wody - tej najczęściej używanej. Jeśli potrzeba nam wody ciepłej, wystarczy przesunąć dźwignię w bok. Tym sposobem nie uruchamia się niepotrzebnie ciepłej wody, a oszczędzanie następuje automatycznie,

 • baterie jednouchwytowe z mieszaczem,

 • termostaty,

 • możliwość dotykowego uruchamiania strumienia wody, które jak dotąd częściej stosowane było w sferze publicznej - nadaje się jednak także do zastosowania w domu,

 • systemy ułatwiające utrzymanie czystości, które umożliwiają ograniczanie zużycia chemii gospodarczej,

 • specjalna powłoka armatury odporna na pozostawianie na niej odcisków palców - zmniejsza to potrzebę czyszczenia i zmywania elementów.

Materiały i sposoby wykończenia armatury

Najczęściej stosowanym materiałem na główne elementy armatury łazienkowej (czyli korpusy i wylewki) jest mosiądz. Odlewy z mosiądzu są trwałe (nawet ze 100 letnią gwarancją), choć zależy to od jakości stopu, którego skład bywa mocno zróżnicowany. Mosiądz okaże się materiałem tym lepszym, im więcej będzie zawierał w swoim składzie miedzi. Na etykiecie warto ten skład sprawdzić.

Porada eksperta:

Nie zawsze znajdziemy na metce lub opakowaniu wyrobu informacje o składzie stopu – wówczas warto porównać wagę różnych modeli.
Im elementy armatury będą cięższe, tym grubsze będą ich ścianki, a całość mniej podatna na niszczenie i solidniejsza.

Najchętniej wybieranym materiałem na głowice odpowiedzialne za regulację przepływu wody, pozostaje wciąż ceramika, na którą udzielana jest zwykle około 5-letnia gwarancja. Dość rzadko stosuje się baterie wykonane z tworzyw sztucznych, które są tanie i charakteryzują się słabą szczelnością i trwałością.

Słuchawki prysznicowe zazwyczaj są wykonywane z odpornych tworzyw sztucznych lub mosiądzu. Te ostatnie mogą jednak okazać się zbyt ciężkie, powodować rysy i uszkodzenia powłok wanny czy brodzika. Mają też ograniczone funkcje i mogą nazbyt się nagrzewać.

Wykończenie elementów armatury - zarówno z tworzyw, jak i z mosiądzu - bywa wykonywane poprzez tworzenie na zewnątrz warstwy chromowanej, satynowanej ze stali szczotkowanej (tzw. inox) albo też barwnej powłoki w kolorze złotym, białym lub czarnym. Możliwy jest wybór w zależności od naszych preferencji. Warto zadbać, by silikonowe wypustki armatury (służące do odkamieniania) były bezbarwne lub utrzymane w neutralnej barwie, np. szarej.

Bateria umywalkowa GoodHome Cavally M

Czyszczenie, konserwacja

Dla oszczędności zarówno środków czystości, jak i naszego czasu oraz wysiłku, warto zadbać o zastosowanie w kupowanej armaturze takich rozwiązań jak:

 • odkamieniacze stanowiące specjalne wypustki silikonowe (anti-calc),

 • zaworki kątowe z filtrem zapobiegającym przedostawaniu się zanieczyszczeń do baterii,

 • technologie ograniczające odkładanie się osadu wapiennego na perlatorach,

 • specjalne konstrukcje otworów wylotowych głowic natryskowych umożliwiające łatwe usunięcie nalotu przez proste starcie ręką po naciśnięciu otworów. Specjalne wkładki w słuchawkach natryskowych, po przesunięciu przełącznika usuwają z wody zanieczyszczenia stałe (wapienne, kamień). Stosowane są też plastikowe bolce w otworach słuchawek natryskowych, które wysuwając się, wypychają resztki wody wraz z osadem,

 • powłoki zabezpieczające armaturę przed odciskami palców.

Zastosowanie dostępnych ułatwień spowoduje, że jeśli chodzi o pielęgnację armatury, wystarczająca okaże się jedynie niewielka bieżąca dbałość. Ewentualne naprawy będą rzadkie, proste lub wcale niepotrzebne.

Warto pamiętać, że do armatury nie powinniśmy stosować środków czyszczących z zawartością alkoholu, wybielaczy, kwasów czy związków chloru. Substancje te mogą powodować matowienie, wytrawianie lub ściemnianie powierzchni.

Do armatury nie zaleca się także używać szorstkich szczotek, szmatek, gąbek lub środków z substancjami ściernymi, żeby nie powodować zarysowań.

Zabrudzenia i osady z armatury powinniśmy usuwać systematycznie, ale delikatnymi środkami, np. wodą z mydłem, roztworem płynu do naczyń lub wody z octem w stosunku 1:1. Używamy w tym celu miękkich szmatek, potem spłukujemy i wycieramy do sucha.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Perlator - co to jest? Skuteczny sposób na oszczędzanie wody

Perlator - co to jest? Skuteczny sposób na oszczędzanie wody
Perlator lub inaczej aerator to specjalna nakładka o kształcie pierścienia i strukturze sitka, którą mocuje się u wylotu kranu czy prysznica w ...
Czytaj więcej

Proste sposoby na zwiększenie oszczędności w budżecie domowym

Proste sposoby na zwiększenie oszczędności w budżecie domowym
Oszczędzanie kojarzy się z koniecznością ograniczeń, odmawianiem sobie przyjemności i niekończącą się analizą wydatków oraz przychodów. ...
Czytaj więcej

Przegląd akcesoriów do armatury

Przegląd akcesoriów do armatury
Akcesoria do armatury w znacznym stopniu mogą usprawnić działanie baterii – zarówno kuchennych, jak i łazienkowych. Dodatkowo wśró...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Rodzaje, konserwacja i wybór armatury łazienkowej