Produkty

Rodzaje oświetlenia ogrodowego

Rodzaje oświetlenia ogrodowego

Dobrze zadbany ogród wymaga właściwie dobranej oprawy świetlnej. Umożliwia ona nie tylko korzystanie z ogrodu po zmroku, lecz także tworzy nastrój oraz podkreśla piękno roślin.

słupek ogrodowyWybór rodzaju oświetlenia zewnętrznego uzależniony powinien być od źródła światła – to ono determinuje czas pracy lampy, moc świecenia i zużycie energii. Nie mniej ważne są aspekty wizualne, czyli dostępne typy opraw zewnętrznych, a także materiały, z jakich są wykonane. Dodatkowo, jeśli tylko zechcemy, oświetlenie w ogrodzie można wyposażyć w różnego rodzaju aparaturę sterującą.

Ze względu na rodzaje opraw najczęściej w ogrodzie montujemy:

- reflektory – oświetlają punktowo, dość mocno, można też ustawiać w nich kąt padania światła. Pomimo tego, że same nie są zbyt atrakcyjne wizualnie, dają duże możliwości aranżacyjne. Stosuje się je do oświetlania budynków, oczek wodnych (mogą być zarówno instalowane z góry, bez zanurzania oprawy w wodzie, jak również bezpośrednio w wodzie), a także umieszcza się je w koronie drzew, by uzyskać efekt świecącego księżyca.

- słupki – dostępne są w różnych wysokościach, można je więc ciekawie wkomponować w stylistykę ogrodu. Sprzedawane są w trzech wersjach:
- słupki montowane są na podstawie,
- słupki mocowane bezpośrednio do podłoża,
- słupki wbijane w ziemię.

- latarnie – stosowane są do oświetlania dużych przestrzeni (w domach jednorodzinnych z dużą działką mogą oświetlać alejkę dojazdową), nie są jednak odpowiednie do niewielkich ogródków.

kinkiet ogrodowy OPP- kinkiety – często wykorzystywane są jako element zwiększający bezpieczeństwo domu – montowany jest w nich czujnik na podczerwień lub czujnik zmierzchowy (załącza się pod zapadnięciu zmierzchu bądź w reakcji na ruch, światło ma regulowany czas świecenia w zakresie od 1 minuty do 30 minut).
Występują w dwóch wariantach:
- płaskie, mocowane blisko ściany,
- odstające od ściany (element mocowania pełni również funkcję ozdobną).

- lampy nawierzchniowe – montuje się je bezpośrednio w podłożu, w ścieżce, trawniku lub podjeździe. W miejscu, w którym będzie jeździł samochód, warto założyć dodatkowe oświetlenie lampy najazdowe (podobnie w miejscach, w których będziemy zmuszeni po nich chodzić). 

Podział lamp ze względu na rodzaj użytego materiału

Wybór oświetlenia do ogrodu uzależniony być powinien także od materiału, z jakiego lampy zostały wykonane. Lampy ogrodowe powinny być bowiem odporne na wilgoć, urazy mechaniczne czy zróżnicowane temperatury. Do wyboru mamy oświetlenie:
- aluminiowe – dobrze znoszą niekorzystne warunki atmosferyczne, produkowane są w różnorodnych kształtach i kolorach.
- żeliwne – rzadko stosowane w domowych ogrodach, wymagają stałej konserwacji, ponieważ są podatne na działanie korozji.
- ze sztucznego tworzywa – charakteryzują się wysoką trwałością i niską ceną, a do tego są estetyczne.

Źródła światła:

W zależności od aranżacji ogrodu stosujemy oświetlenie o barwie neutralnej, zimnej lub ciepłej. Wybór źródła światła warto też uzależnić od kosztów eksploatacji. Do najpopularniejszych rozwiązań należą:

- halogeny (żarowe źródło światła) – czas świecenia szacowany jest na ok. 4000 godzin (jest to dość krótki czas, dlatego nie są polecane do długotrwałego oświetlania). Światło nie jest zbyt intensywne i występuje tylko w ciepłej barwie. Mogą być zasilane napięciem: 12 V, 24 V lub 230 V.

- świetlówki kompaktowe – występują w barwie ciepłej, zimnej i neutralnej. Ich żywotność została przewidziana na ok. 8000 godzin. Można zasilać je napięciem 230 V. Świetlówki kompaktowe nie są odpowiednie do całorocznego stosowania, ponieważ w temperaturze ok. 0°C świecą dużo słabiej. Ze względu na wydłużoną żywotność i niskie zużycie energii (w porównaniu do żarowych źródeł światła) przeznaczone są do długotrwałego świecenia.

- lampy sodowe, rtęciowe (potocznie nazywana rtęciówkami) i metalohalogenkowe – czas pracy wyładowczych źródeł światła to ok. 12000 godzin. W ogrodach najczęściej używane są lampy metalohalogenkowe, potrzebują zasilania napięciem 230V. Emitują różne barwy światła.

Data publikacji: 21.02.2014
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jak działa inteligentna żarówka? Wszystko, co musisz wiedzieć

Jak działa inteligentna żarówka? Wszystko, co musisz wiedzieć
Chciałbyś wypróbować technologię smart w swoim domu, ale nie wiesz, od czego zacząć? Postaw na inteligentne sterowanie oświetleniem. Nawet jedn...
Czytaj więcej

Alejki ogrodowe – jak je oświetlić?

Alejki ogrodowe – jak je oświetlić?
Ponieważ ścieżki wytyczone i utwardzone brukowaną nawierzchnią służą do poruszania się również po zapadnięciu zmroku, przydatne będzie ich oświetlenie...
Czytaj więcej

Jak wykonać efektowne oświetlenie ogrodu?

Jak wykonać efektowne oświetlenie ogrodu?
Ogród służy nam nie tylko za dnia, ale również wieczorem i w nocy, a jego urokliwa sceneria jest plastyczną ilustracją długich konwersacji. Dodamy pos...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Rodzaje oświetlenia ogrodowego