Produkty

Rodzaje przeszkleń w drzwiach

Rodzaje przeszkleń w drzwiach

Drzwi – zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne – stanowią niezastąpione elementy wyposażenia niemal każdego domu. Podstawową ich funkcją jest oddzielanie od siebie poszczególnych pomieszczeń, jednak nie można zapomnieć, że liczy się także ich estetyka. Tę w przypadku drzwi zwiększają przeszklenia. Z jakimi ich rodzajami możemy się spotkać?

Przeszklone drzwi pozwalają na wprowadzenie do oddzielanych nimi pomieszczeń większej ilości światła, czynią je również optycznie większymi. Aby przeszklenia takie nie stwarzały zagrożenia w przypadku stłuczenia szyby, wykonuje się je ze szkła bezpiecznego – klejonego lub hartowanego. Pierwsze z nich w wyniku uszkodzenia nie rozpada się, gdyż podtrzymywane jest specjalną folią, drugie z kolei rozpada się na małe kawałki o nieostrych krawędziach, również nie zagrażając bezpieczeństwu domowników. W przypadku drzwi zewnętrznych pakiety szybowe muszą być dobrane w taki sposób, by zapewniać ochronę przed włamaniem, a także stanowić izolację akustyczną oraz termiczną.

Drzwi pokojowe Prim 80 prawe dąb szary Drzwi zewnętrzne Roco 2 90 prawe orzech

Wśród przeszkleń wyróżnić można także elementy różnych rozmiarów i kształtów. Niektóre drzwi posiadają wyłącznie małe okienko, inne z kolei zaopatrzone zostały w przeszklenia większe, np. o nieregularnym kształcie. Szklane wstawki mogą także znajdować się w różnych miejscach drzwi – najczęściej spotkamy się z ulokowanymi u góry skrzydła, jednak popularne są również modele urozmaicone kilkoma takimi samymi przeszkleniami ułożonymi na całej powierzchni drzwi w równych odstępach i rozmieszczonych w pionie lub poziomie. Są i inne możliwości – w bogatej ofercie drzwi znajdziemy także projekty z zupełnie odmiennymi przeszkleniami, ulokowanymi np. tylko po jednej stronie bądź składających się na większą kompozycję.

Aspekt estetyczny zapewniają szyby przezroczyste, matowe, piaskowane, białe i barwione oraz ornamentowe i witrażowe. Charakteryzują się one różną przepuszczalnością światła oraz inną stylistyką. I tak np. szkło ornamentowe zdobione jest wypukłymi wzorami zniekształcającymi widok, co zapewnia intymność osobom znajdującym się w pomieszczeniu. Witraże w nowoczesnym wydaniu powstają natomiast poprzez sklejanie kolorowych fragmentów szkła albo naklejanie na taflę samoprzylepnych foli. W drzwiach znajdziemy także przeszklenia z przezroczystego i gładkiego szkła płaskiego oraz szkło nieprzezierne piaskowane, które również ogranicza wgląd w to, co dzieje się po drugiej stronie drzwi. Szkło może być także barwione w masie, dzięki czemu uzyskuje się jednolity kolor, lub być malowane natryskowo albo metodą sitodruku.

Drzwi pokojowe Winfloor Kastel 80 prawe silver

Warto również dodać, że przeszklenia różnego typu pozwalają także na ozdobienie drzwi różnorodnymi wzorami – jest to możliwe choćby w przypadku szkła malowanego czy piaskowanego. Dodatkowo wyróżniamy szybki pełne bądź podzielone szprosami, czyli listwami, które pełnią głównie funkcję dekoracyjną i wprowadzają do wnętrza specyficzny styl.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Drzwi wewnętrzne do sypialni – jakie wybrać?

Drzwi wewnętrzne do sypialni – jakie wybrać?
Wybór drzwi wewnętrznych zależy od warunków panujących w danym pomieszczeniu. Łazienkowe muszą mieć otwory umożliwiające wentylację, a k...
Czytaj więcej

Nowoczesne drzwi wewnętrzne – jak dopasować je do wnętrza?

Nowoczesne drzwi wewnętrzne – jak dopasować je do wnętrza?
Drzwi wewnętrzne stanowią ważny element wyposażenia wnętrz mieszkalnych. Mimo mody na łączenie ze sobą różnych stref domowych, wciąż pozostają niezbęd...
Czytaj więcej

Jaki kolor drzwi wybrać

Jaki kolor drzwi wybrać
Wybór drzwi do mieszkania czy domu może okazać się sporym wyzwaniem. Musimy podjąć decyzję dotyczącą nie tylko tego, czy będą one pełne czy zdobione p...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Rodzaje przeszkleń w drzwiach