Produkty

Rodzaje systemów ogrzewania a szybkość wykonania i działania

Rodzaje systemów ogrzewania a szybkość wykonania i działania

Najpopularniejsze sposoby ogrzewania budynków mieszkalnych charakteryzują się różnym czasem, jaki musimy przeznaczyć na zainstalowanie odpowiednich urządzeń. Co powinniśmy wziąć pod uwagę, aby zminimalizować koszty, zaoszczędzić na czasie i cieszyć się szybkością działania wybranego systemu?

termostat pokojowy, ogrzewanie gazowe, regulacjaDecydujące znaczenie ma to, czy poddajemy renowacji czy wymianie istniejący system ogrzewania, czy jesteśmy w fazie projektowania budynku i możemy już teraz zdecydować się na konkretne rozwiązanie. Druga opcja jest bardziej korzystna, dlatego że w przypadku remontu generalnego musimy wziąć pod uwagę demontaż starego systemu i wszelkie zmiany konstrukcyjne, jakie trzeba wprowadzić, by zainstalować nowy.

Biorąc pod uwagę stopień skomplikowania poszczególnych instalacji, nie ma dużych różnic między decyzją o zakupie pieca na gaz ziemny, gaz płynny LPG, pieca na węgiel czy olej opałowy lub pieca na biomasę. Trzeba przyznać, że w porównaniu na przykład do kabli czy mat elektrycznych do ogrzewania podłogowego, ich instalacja jest skomplikowana. Do tego należy przewidzieć osobne pomieszczenie dla pieca oraz konieczność ciągłego sprawdzania, czy nasz zapas opału (np. biomasy, koksu czy ekogroszku) jest wystarczający. Jedynie w przypadku pieca na gaz ziemny nie ma takiej konieczności.

Jeśli chodzi o szybkość działania poszczególnych rozwiązań, wiele zależy od metrażu i kubatury ogrzewanych pomieszczeń oraz panującej temperatury w budynku i na zewnątrz. Wyczuwalna zmiana temperatury będzie w dużym przybliżeniu liczona w przedziale od niecałej godziny do dwu. Inna sytuacja będzie miała miejsce – ponownie – w przypadku ogrzewania podłogowego, którego efekty, z racji jego usytuowania tuż pod naszymi nogami, będą wyczuwalne niemal natychmiast, chociaż do ogrzania całego pomieszczenia, porównując z innymi wspomnianymi systemami, potrzeba będzie więcej czasu.

Ogrzewanie podłogowe za pomocą mat elektrycznych, kabli czy mat grzewczych ma również swoje minusy, a jest nim na pewno brak możliwości uzyskania ciepłej wody użytkowej. C.w.u. jest za to w pakiecie w przypadku ogrzewania za pomocą pieca opalanego różnymi materiałami. W tym wypadku decyzja, czy zdecydujemy się na dodatkowe źródła ogrzewania wody do celów użytkowych (co związane jest oczywiście z dodatkowymi kosztami), czy nasz wybór padnie na „wszystko w jednym”, (czyli jeden z rodzajów pieców), należy do nas.

Z powyższego zestawienia wynika, że przy wyborze systemu ogrzewania trzeba wziąć pod uwagę nie tylko wspomniane w tytule szybkość działania oraz stopień piec kominkowyskomplikowania instalacji. Oprócz różnic związanych z uzyskaniem c.w.u. należy również rozpatrzyć takie kwestie, jak koszt poszczególnych źródeł energii (i ich przewidywany wzrost w niedalekiej przyszłości), stopień możliwego zabrudzenia (w przypadku pieca na węgiel i biomasę) oraz wymagany poziom komfortu użytkowania poszczególnych rozwiązań. Warto wziąć pod uwagę również alternatywne sposoby pozyskiwania ciepła – w ich przypadku moda na ekologię idzie w parze z zastosowaną w nich technologią, ostatnimi laty coraz doskonalszą.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jaki grzejnik wybrać? Czym się kierować przy wyborze? Podpowiadamy

Jaki grzejnik wybrać? Czym się kierować przy wyborze? Podpowiadamy
Szukasz designerskiego grzejnika, który będzie pasował do stylowego wnętrza? Chociaż wygląd urządzenia jest ważny, jest jeszcze szereg istotnyc...
Czytaj więcej

Najlepszy czas na wymianę grzejników

Najlepszy czas na wymianę grzejników
O wymianie grzejników myślimy zazwyczaj wtedy, gdy wymagają tego walory estetyczne sprzętu. To jednak niewystarczający argument. Kiedy jeszcze ...
Czytaj więcej

Jakie grzejniki na wodę wybrać?

Jakie grzejniki na wodę wybrać?
Grzejniki, które wybierzemy do naszego domu na czas sezonu grzewczego, wykonane być mogą z różnych materiałów – przyjrzymy się im poniżej, ponieważ ma...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Rodzaje systemów ogrzewania a szybkość wykonania i działania