Produkty

Rola tkanin we wnętrzach

Rola tkanin we wnętrzach

Tkaniny są obecne we wnętrzach niezależnie od ich stylu – różnią się jedynie materiałami, fakturą, nadrukami i kolorem oraz zastosowaniem. Bez nich mogłoby być nam trudno stworzyć oryginalne i przytulne aranżacje. Tkaniny potrafią być nie tylko funkcjonalne, ale także niezwykle dekoracyjne.

tkaniny w mieszkaniuRozejrzyjmy się. Na oknach wiszą firany i zasłony, na krzesłach położono poduszki-siedziska, na łóżku leży narzuta, na sofie pled, fotel jest obity, a blat stołu zdobi obrus. To obrazek z przeciętnego domu przedstawiający, jak bardzo intensywnie są wykorzystywane różne tkaniny we wnętrzach. Jakie pełnią one role?

Użytkowa (a często jednocześnie dekoracyjna)

Tkaniny często mają nam służyć w konkretnym celu. Wśród takich tkanin spotykamy np. obiciowe, które wykorzystuje się do tapicerowania foteli, sof, siedzisk krzeseł i rozmaitych poduszek. Mają one na celu ochronić materiał wypełniający, spoić go i pokryć, żeby wyglądał estetycznie. Takie tkaniny pozwalają również na to, aby zanieczyszczenia nie przenikały np. w głąb materaca czy gąbki. Spełniają również funkcję ściśle związaną z naszym komfortem – bo kto by chciał siedzieć bezpośrednio na wypełnieniu? Takie tkaniny zazwyczaj cechują się wytrzymałością, odpornością na zmywanie i ścieranie, a czasami mogą być nawet ściągane i prane w pralce.

Do innych tkanin użytkowych zaliczają się te, które wykorzystujemy do osłony i dekoracji okien. Firanki, zasłony, zazdrostki, kotary – są zarazem funkcjonalne i ozdobne. Do ich wykonania wykorzystujemy przeróżne tkaniny, a niekiedy możemy z samodzielnie wybranego materiału stworzyć zasłonkę swojego projektu.

firana Eko CastoramaNarzuty to tkaniny, które również spełniają podwójną funkcję. Mają na celu ochraniać, ale i osłaniać dany materiał – najczęściej na meblu takim jak sofa, fotel czy łóżko. Narzuta pozwoli zminimalizować ryzyko powstawania zabrudzeń na tapicerce i zapobiegnie siadaniu bezpośrednio na pościeli.

Rozmaite kocyki i pledy przydają się nam do otulania ciała, gdy robi się nam chłodno. Leżą z reguły na sofie, łóżku czy fotelu, stanowiąc podręczną tkaninę do okrywania się. Odpowiednio dobrane kolorystycznie i estetycznie ułożone na meblach również dodają uroku pomieszczeniu.

Uzupełniająca wystrój

Tkaniny, jak widzimy, są ważnymi elementami wyposażenia wnętrz, nie tylko jeśli chodzi o ich wartość użytkową, ale również wizualną. Dobrze dobrane zasłony, narzuty, obicia, poszewki pozwolą dopełnić wielu aranżacji. Dodadzą miękkości, przytulności, rustykalnego czy artystycznego wyrazu, mogą podkreślić minimalizm lub romantyczny charakter sypialni.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Zabudowa karnisza i montaż szyny sufitowej – prosta instrukcja

 Zabudowa karnisza i montaż szyny sufitowej – prosta instrukcja
Firanka lub zasłonka w delikatnym kwiecistym wzorze to ten element naszej okiennej dekoracji, który zawsze dodaje wnętrzu uroku i klasy. &bdquo...
Czytaj więcej

Proste triki, które pozwolą Ci stworzyć przytulny pokój

Proste triki, które pozwolą Ci stworzyć przytulny pokój
Nie potrzebujesz generalnego remontu, aby wprowadzić do wnętrza odrobinę przytulności. Sprawdź, jak za pomocą kilku prostych trików odmienisz s...
Czytaj więcej

Jak ocieplić szary salon? Zobacz nasze wskazówki

Jak ocieplić szary salon? Zobacz nasze wskazówki
Szary kolor w salonie to uniwersalna baza dla stworzenia przytulnego i eleganckiego wnętrza. Szare pomieszczenia zachwycają swoją prostotą, świetnie w...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Rola tkanin we wnętrzach