Produkty

Rozbij obóz we własnym domu – czyli przepis na świetną zabawę z dziećmi

Rozbij obóz we własnym domu – czyli przepis na świetną zabawę z dziećmi

 Zabawa w obóz i rozbijanie namiotu to coś, co uwielbiają dzieci. Jeśli szukamy sposobu na ciekawą zabawę, czas rozruszać wyobraźnię i stworzyć w naszym domu fascynujący obóz.

namiot w salonieMarzenie dzieciństwa – własny namiot
 
Wiele osób pamięta dziecięce zamiłowanie do namiotów – ich kameralnej, intymnej atmosfery, pełnej magii i tajemniczego nastroju. Także dziś wiele dzieci uwielbia tworzyć większe lub mniejsze obozowiska – zarówno w plenerze jak i we własnym pokoju. Stylowy namiot może stać się ulubionym miejscem dzieci i dekoracją, która zauroczy rodziców. Wystarczy stworzyć wygodny i stylowy kącik, w którym domownicy chętnie rozmarzą się i poczują jak na dzikim obozowisku. Popuśćmy wodze fantazji i wprowadźmy do naszego domu nieco biwakowego nastroju.
 
Co przygotować?


Jeśli chodzi o namiot, można nabyć gotowe modele albo też poszerzyć zabawę o wspólne zbieranie potrzebnych materiałów i tworzenie obozu z tego, co akurat mamy w domu. Aby stworzyć wygodne obozowisko warto przygotować przemyślany ekwipunek. Tutaj przydadzą się 

- namiot/-y

- poduszki

- koce i śpiwory

- solidne sznurki lub listewki

- latarka

- lampy biurkowe lub podłogowe

- materac

- ewentualnie magnetofon/komputer z dźwiękami i odgłosami natury

- lampki choinkowe

- smakołyki.


Z czego zrobić namiot?

Jest wiele możliwości a ta, którą wybierzemy zależeć będzie przede wszystkim od naszych umiejętności i tego, ile czasu i pieniędzy chcemy poświecić na stworzenie domowego obozowiska. Warto stworzyć namiot, który będzie nie tylko miejscem zabaw, ale stanie się także stałym elementem pokoju dziecięcego. Każdy z nas może stać się domowym twórcą namiotu, który będzie dekoracją i ulubionym miejscem zabawy dla naszej latorośli.

Najprostszy namiot można stworzyć wykorzystując zwykłe kartony, które ozdobimy w ciekawy sposób.

Za namiot może posłużyć także stół nakryty dużą płachtą materiału.

Można także wykorzystać solidne sznurki i linki, które przeprowadzimy przez pokój i zawiesimy na nich koce, zasłony lub wybrany materiał. To szybki i efektowny sposób na stworzenie namiotu który będzie pasować do naszego gustu i stylu wnętrza. Minusem jest ograniczona trwałość i to, że nie zawsze będzie ładnie się układać.

Świetną dekoracją i kryjówką mogą okazać się domowe namioty wykonane z listewek, które obszyjemy wybraną tkaniną. Wystarczy zbić lub związać ze sobą dwie listewki na jednym końcu i dwie na drugim, a połączyć je jedną górną i dwiema dolnymi listwami, na których zamocowany będzie materiał. Jeśli już wybraliśmy i wymierzyliśmy odpowiedni fragment tkaniny, wystarczy na jego obu końcach stworzyć tunele, w które włożymy dolne listwy.

Można także wybrać cztery listewki, które zbijemy na szczycie i owlec je materiałem. Efekt będzie przypominał indiańskie namioty, dzięki nim możemy stworzyć prawdziwe obozowisko, w którym każdy będzie miał własne, szyte na miarę tipi.

Jak zrobić tipi?


Rodzaj i styl naszego tipi zależy wyłącznie od nas - możemy wybrać różne dekoracje i rodzaj materiału i stosować samodzielnie wymyślone rozwiązania. Do stworzenia podstawowej wersji tipi przydadzą się:

- około 4 m materiału

- 6 solidnych deseczek o wymiarach 250 x 5 x 2,5 cm

- gruba linka lub rzemień o długości około 2 m

- wiertarka z wiertłem 3/8 cala

- nożyczkipoduszka

- miarka

- ołówek

- igła z nitką/maszyna do szycia

- ozdobne pióra i korale w różnych kolorach.

 Odmierzamy 23 cm od końca listewek, przewiercamy otwór, przez który następnie przeciągamy sznurek lub rzemień, który zwiąże końce naszego tipi. Poskręcajmy listewki tak, aby stworzyć szkielet naszego namiotu. Górę możemy ozdobić piórami lub nawleczonymi koralami. Z przygotowanego materiału wycinamy 4 identyczne trapezy (o podstawie 82 cm, z bokami 142 cm i górą 12) i piąty, który będzie wejściem do tipi. Każdy bok należy ze sobą zszyć tworząc w miejscu połączenia zakładkę, która będzie tunelem dla listewek. Wejście do tipi rozcinamy równolegle – można doszyć także tasiemki, które pozwolą otworzyć lub zamknąć „drzwi”.
 

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Srebro w mieszkaniu

Srebro w mieszkaniu
Kolor srebrny jest bezpieczny i stonowany. Łatwo się go łączy w klasyczne kompozycje nawet z bardzo nowoczesnymi dodatkami. Srebrny pomaga nadać wnętr...
Czytaj więcej

Sypialnia i pokój dziecka w jednym – jak zaaranżować wspólną przestrzeń?

Sypialnia i pokój dziecka w jednym – jak zaaranżować wspólną przestrzeń?
Sypialnia i pokój dziecka w jednym to rozwiązanie, na które powinni zdecydować się posiadacze niewielkich mieszkań. Choć może się to wyd...
Czytaj więcej

Fioletowe akcenty w beżowym pomieszczeniu – jak je dobrać?

Fioletowe akcenty w beżowym pomieszczeniu – jak je dobrać?
Beż to jeden z uniwersalnych kolorów, który z powodzeniem może stać się motywem przewodnim wielu aranżacji. Z łatwością dopasujemy do niego meble i do...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
26.09.2016
świetny pomysł z takim obozem w mieszkaniu, poproszę męża, żeby coś pokombinował, bo ja tylko w bazy się na razie bawiłam, ale takie coś starczy na dłużej

Ocena i komentarz dla:

Rozbij obóz we własnym domu – czyli przepis na świetną zabawę z dziećmi