Produkty

Różne kształty płytek ściennych i podłogowych

Różne kształty płytek ściennych i podłogowych

Poprzez zastosowanie płytek ściennych i podłogowych o nietypowych kształtach możemy optycznie zmodyfikować niekorzystny kształt pomieszczenia, a także nadać mu niezwykle dekoracyjny charakter. Ponieważ do wyboru mamy materiały od bardzo małych do wielkoformatowych, dowiedzmy się, których z nich użyć, aby nadać łazience, kuchni czy innemu pomieszczeniu estetycznego wyrazu.

Cokół Paradyż Thorno 7,2 x 49,1 cm biały
Cokół Paradyż Thorno 7,2 x 49,1 cm biały

Jakie kształty płytek możemy zastosować?

W obecnych czasach, kiedy znacznie ułatwiony jest przepływ informacji, także współczesne trendy aranżacyjne biorące swój początek w Hiszpanii czy Włoszech stają się w krótkim czasie źródłem inspiracji dla rodzimych dekoratorów wnętrz. Wpływa to na zmianę wyglądu naszych pomieszczeń, które ulegają nowoczesnym przemianom. Metamorfozy dotyczą nie tylko odważnej kolorystyki czy nowych materiałów używanych do wykańczania wnętrz – zmianom ulegają też dotychczas stosowane kształty płytek do wykładania ścian i podłóg.

Ceramika, gres i terakota, które na dobre zagościły na posadzkach i ścianach zewnętrznych i wewnętrznych, stopniowo odbiegają od najczęściej stosowanych prostokątnych kształtów. Coraz większą popularnością cieszą się zarówno małe, jak i wielkoformatowe płytki. Dzięki ich umiejętnemu wykorzystaniu możemy w łatwy sposób zmodyfikować wizualny odbiór pomieszczenia, zwłaszcza jeśli jest ono zbyt niskie lub zanadto wydłużone. Zupełnie inne efekty uzyskamy, wykorzystując odmienne od kwadratowych i prostokątnych kształty ściennych i podłogowych okładzin. Są nimi między innymi trójkąty, romby, heksagonalne plastry miodu, regularne ośmiokąty, które wymagają uzupełnienia niewielkimi kwadratowymi płytkami, a także inne, zamawiane i wykonywane na indywidualne zamówienie. Obecnie ogranicza nas tylko wyobraźnia dekoracyjna, ponieważ wykorzystywać możemy również płytki idealnie okrągłe, które spełniają rolę wyrazistych ozdobników przyciągających spojrzenia z powodu rzadko spotykanego kształtu tego typu ozdoby ściany. Jeśli zależy nam na wprowadzeniu do wnętrza energii, pomogą nam w tym formy dynamicznie zmieniające się od posadzki aż po sam sufit.

Płytki w tradycyjnym kształcie – jak je ciekawie wykorzystać?

Zanim na dobre skorzystamy z bogatej oferty producentów wyrobów na zamówienie, warto zapoznać się z dostępnym asortymentem, który wykorzystać możemy w niebanalny sposób. Nawet kwadratowe i prostokątne kształty płytek o wymiarach 20 x 20, 20 x 30 cm możemy ułożyć w odmienny sposób od najczęściej spotykanego, otwartego.

Dekor Lotos 5 x 5 cm
Dekor Lotos 5 x 5 cm

Ciekawy efekt dekoracyjny nada zastosowanie układu ciosowego, zwłaszcza w przypadku kształtów prostokątnych – im bardziej wydłużone są płytki, tym bardziej przypominać będą regularny układ cegieł w murze. Zupełnie inny rezultat otrzymamy, wyodrębniając na posadzce pomieszczenia o zbliżonych wymiarach wszystkich ścian duży kwadrat, w którym znajdą się ukośnie ułożone w stosunku do innych płytek kwadratowe kształty. Posadzka jest również odpowiednim miejscem do zastosowania układu jodełkowego, który zwłaszcza w przypadku użycia płytek wyglądem przywodzącym na myśl wykończenie drewniane, przypominać będzie parkiet z drewna egzotycznego. Zarówno na podłodze, jak i na ścianach można również wykorzystać styl naprzemienny, o ile stosunek długości płytek do szerokości wynosi dokładnie 2:1.

Porada eksperta

Nawet jeśli dysponujemy jedynie standardowymi kształtami płytek i układamy je w najbardziej regularny sposób – otwarty – możemy je urozmaicić, wykorzystując przeznaczone specjalnie do tego celu dekory, cokoliki, cygara, a także płytki dekoracyjne pochodzące z tej samej serii, które rozmieszczone zostaną w regularnych odstępach. Wprowadzi to do wnętrza harmonię i porządek sprzyjające utrzymaniu pomieszczenia w nienagannej czystości.

Gres Ladrilo Valencia 7,5 x 28 cm 1,01 m2
Gres Ladrilo Valencia 7,5 x 28 cm 1,01 m2

Różne wymiary płytek – kiedy je zastosować?

Do najmniejszych płytek ściennych i podłogowych należy mozaika, która częściej spotykana jest na powierzchniach pionowych. Dzięki temu, że jej popularna odmiana dostępna jest na łatwych do przyklejenia siatkach, możemy wykorzystać elastyczność ich tymczasowego podłoża, by przykleić je na powierzchniach nieregularnych, na przykład półokrągłych lub wygiętych w formie łuku.

W łazience znajdziemy takich sporo, zwłaszcza jeśli zajmiemy się wykończeniem zewnętrznej części wysokiego, pół- lub ćwierć okrągłego brodzika. Mozaika stosowana jest nie tylko w łazience, ale również w kuchniach, wypierając z niej używany do tej pory format 10 x 10 cm. To nie wszystko – jeśli charakteryzuje się nasyconą, wyrazistą i zróżnicowaną kolorystyką i przypomina tym samym mozaikę marokańską układającą się w regularny, duży wzór, charakterystyczny dla wielokolorowych oryginalnych płytek z Maroka, możliwości jej zastosowania wykraczają poza okolice zlewozmywaka czy ściany ponad powierzchnią roboczą wydłużonego blatu. Mozaika może tym sposobem sama trafić na dekoracyjny blat lub ozdobić wybraną część wyeksponowanej ściany.

Mozaika marmurowa Ceramstic Light MK-15 30 x 30 cm
Mozaika marmurowa Ceramstic Light MK-15

Inaczej będzie z materiałem dekoracyjnym, którego boki mają kilkadziesiąt centymetrów – to płytki wielkoformatowe. To ciekawe, że pasują one zarówno do małych, jak i dużych gabarytowo pomieszczeń łazienkowych – w tych pierwszych, zwłaszcza jeśli utrzymane są w jasnych odcieniach i wykończone połyskiem, optycznie powiększają przestrzeń, ponieważ nieliczne fugi nie dzielą dodatkowo ścian i posadzki na mniejsze, zauważalne fragmenty.

Trzeba jednak dodać, że zastosowanie płytek wielkoformatowych w niewielkim pomieszczeniu jest technicznie znacznie utrudnione, ponieważ konieczne może być precyzyjne docinanie poszczególnych dużych elementów ceramicznych. Stosunkowo łatwiejsze jest układanie płytek o pokaźnych rozmiarach w pomieszczeniach dużych. Co więcej – efekt końcowy uzyskamy w znacznie krótszym czasie, dzięki czemu zaoszczędzimy go na inne działania, które możemy przeprowadzić podczas tego samego remontu.

Jeśli wykorzystujemy elementy wielkoformatowe o prostokątnym kształcie, wyraźne przerwy między nimi podkreślone przez użycie fug i akcentujące poziome lub pionowe położenie w najlepszy możliwy sposób mogą skorygować wizualny odbiór kształtu pomieszczenia – ułożone pionowo podwyższą wnętrze, natomiast ułożone poziomo – obniżą i optycznie je od oczu oddalą, wpływając na powiększenie się jego głębi.

Porada eksperta

Aby uzyskać dodatkowy efekt dekoracyjny, możemy ograniczyć do niezbędnego minimum udział fugi, tworząc jednolitą, spójną ceramiczną taflę. Potrzebne do tego celu będą płytki rektyfikowane i specjalna fuga – epoksydowa – której grubość będzie na powierzchni posadzki i ścian niemal niezauważalna.

Mozaika Ceramstic Kamionka kruszona 30 X 30 cm biała
Mozaika Ceramstic Kamionka kruszona

Płytki o odmiennych kształtach

Zastosowanie heksagonów, czyli regularnych sześciokątów, daje zupełnie nowe możliwości aranżacyjne. Aby dodatkowo wzmocnić efekt dekoracyjny, potrzebne będzie użycie odmiennych kolorów płytek o takim kształcie – dwóch albo trzech. Umiejętne dopasowanie trzech odcieni da wrażenie przestrzenności i głębi, a jeśli użyjemy dwu, uzyskamy wnętrze o niebanalnym, na wskroś nowoczesnym wykończeniu, do którego pasować będą designerskie kształty armatury i użyte do jej wykonania materiały takie jak szkło i połyskliwy, chromowany metal. Heksagony i płytki o kształcie ośmiokątnym równie dekoracyjnie prezentować się będą w kuchni, a także w innych pomieszczeniach, takich jak przedpokój, korytarz czy nawet salon, w którym połączone zostaną na poziomej płaszczyźnie z parkietem.

Tego typu okładzina, o ile wykonana jest z odpornego na działanie warunków zewnętrznych gresu, nadaje się również do zastosowania na zewnątrz budynku, na przykład na reprezentacyjnym tarasie. Odpowiednia będzie do posesji wykończonych w stylu dworskim, który akcentują zdobienia elewacji i strefy wejściowej do budynku.

Porada eksperta

Na wizualny odbiór pomieszczenia mają wpływ nie tylko kształty zastosowanych płytek ceramicznych czy ich kolorystyka, ale również ciekawe efekty pojawiające się na ich powierzchni, na przykład regularne wytłoczenia – nawet jeśli całość ściennej okładziny utrzymana jest w jednej tonacji barwnej, odpowiednie skierowanie oświetlenia uwypukli kształty podkreślone dodatkowo grą cieni. Nada to pomieszczeniu nowy wymiar, niemożliwy do uzyskania za pomocą niespotykanego kształtu czy wyrazistego koloru na powierzchni.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jaka nawierzchnia na taras będzie najlepsza?

Jaka nawierzchnia na taras będzie najlepsza?
Elegancki i solidnie wykonany taras to prawdziwa ozdoba każdego domu oraz inwestycja na lata. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wykończen...
Czytaj więcej

Jakie płytki do przedpokoju wybrać?

Jakie płytki do przedpokoju wybrać?
Aranżacja przedpokoju to duże wyzwanie. Wystrój musi sprostać zarówno oczekiwaniom względem funkcjonalności, jak i reprezentacyjnemu cha...
Czytaj więcej

Style łazienek – wnętrze, z którego będziesz dumny

Style łazienek – wnętrze, z którego będziesz dumny
Jaki styl łazienki wybierzesz? Aranżacja pomieszczeń to niełatwe zadanie. Łazienka w stylu nowoczesnym, art deco czy luksusowym – jaką wybierzes...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Różne kształty płytek ściennych i podłogowych