Produkty

Samozamykacze - czym są i do czego służą

Samozamykacze - czym są i do czego służą

Kiedy spieszymy się do pracy, przychodzą nam z pomocą. Nie musimy tracić cennych sekund przy furtce na zamykanie kluczem. Samozamykacz, jak sama nazwa wskazuje, zatrzaśnie drzwi samodzielnie.

samozamykacz bramySamozamykacze są urządzeniami mechanicznymi lub elektromechanicznymi. Ich zadaniem jest zamykanie drzwi po ich uprzednim otwarciu. Stosuje się je w bramach, furtkach czy w drzwiach wewnątrz budynków. Urządzenie mechaniczne otwiera drzwi dzięki sile naszych rąk, a elektromechaniczne – przy wykorzystaniu siłownika.

Sposób działania

Funkcjonowanie sprzętu polega na wytworzeniu energii przy otwieraniu i kontrolowanym powrocie do stanu poprzedniego. Energia pochodząca z otwierania kumuluje się w sprężynie, a jest z niej uwalniania przy zamykaniu. Aby nie dochodziło do gwałtownego zatrzaskiwania, stosuje się olejowe amortyzatory hydrauliczne. Z kolei funkcja tłumienia otwierania zabezpiecza drzwi przed samoczynnym otworzeniem, np. przez wiatr. Dzięki temu nasza brama jest bezpieczna.

Mechanizm zamykania drzwi odbywa się w dwóch fazach:

- Faza pierwsza: od 180° do 15° – drzwi z początku zamykają się bardzo szybko, a pod koniec wyhamowują.

- Faza druga: od 15°do 0° – tzw. domknięcie. Tu następuje zacisk przy minimalnej prędkości.

Zastosowanie samozamykaczy

Urządzenia można podzielić na:

- nawierzchniowe (stosowane na górze ościeżnicy, na skrzydle drzwiowym lub na ramie przy zawiasach),

- ukryte w ościeżnicy,

- ukryte w podłodze,

- ukryte w skrzydle drzwiowym.

Rolą samozamykaczy może być zabezpieczanie pomieszczeń przed ucieczką ciepła, dlatego znajdują zastosowanie przy drzwiach do klatki schodowej. Bronią też łatwego dostępu do bramy intruzom. Ze względów bezpieczeństwa samozamykacze są typowym rozwiązaniem stosowanym na zamkniętych osiedlach. Niekiedy mieszkańcy narzekają na to rozwiązanie, szczególnie gdy muszą szybko coś zanieść do samochodu i wrócić, a brama za nimi się zatrzaśnie. Ale to, co jest wadą, jest również zaletą – przy codziennym opuszczaniu posesji nie musimy koncentrować się na używaniu klucza po wyjściu poza ogrodzenie. Samozamykacze mogą być wykorzystane przy każdym typie drzwi.

Wykonanie samozamykaczysamozamykacz ramieniowy stare srebro

Przy rozważaniu kupna samozamykacza interesuje nas trwałość tego mechanizmu, jest to w końcu urządzenie zawierający w sobie kilka części. Przyjętym standardem wytrzymałości jest 500 000 cykli zamykania. Sam mechanizm zawiera przekładnie i zawory ze stali lub mosiądzu, a zamknięty jest w aluminiowym bądź żeliwnym odlewie. Nowsze typy samozamykaczy mają zębatkę, która wykonuje ruch obrotowy ramienia. Produkty występują w wersji soft w puszcze o zaokrąglonych kształtach – oraz classic – czyli z tradycyjnym, ostrym obramowaniem.

Do wyboru mamy samozamykacze z bogatym wzornictwem, dzięki czemu dobierzemy taki, który najbardziej pasował będzie do naszej furtki i otoczenia. Ważną kwestią jest odporność na temperatury. Producenci dążą do zapewnienia identycznego czasu zamykania drzwi w temperaturze pomiędzy -15° a +40° C. Przy szczególnie niskiej ujemnej temperaturze ten czas może ulec wydłużeniu o ok. 5 sekund. Każdy producent informuje o parametrach modelu.

Samozamykacze weszły na dobre do codziennego użytku. Pojawiły się już dziesiątki lat temu, ale masowo zaczęły być stosowane w blokach z domofonami. Obecnie nie dziwi już obecność samozamykacza nawet w drzwiach apartamentowców – do wygody przyzwyczajamy się szybko.

Data publikacji: 21.12.2015
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Czym się kierować przy wybieraniu samozamykacza do drzwi?

Czym się kierować przy wybieraniu samozamykacza do drzwi?
Samozamykacz może sprawić, że użytkowanie drzwi stanie się bardziej komfortowe. Sprawdzi się on przede wszystkim w miejscach o dużym natężeniu ruchu, ...
Czytaj więcej

Montaż samozamykacza do drzwi krok po kroku

Montaż samozamykacza do drzwi krok po kroku
Nie bez przyczyny to właśnie drzwi są jednym z najważniejszych elementów każdego budynku. Odpowiadają za bezpieczeństwo, komfort oraz niższe ra...
Czytaj więcej

Czy warto stosować samozamykacze drzwiowe?

Czy warto stosować samozamykacze drzwiowe?
Do czego służą zamykacze drzwiowe? Przede wszystkim zapewniają szybkie oraz pewne zamknięcie drzwi, tuż za osobą, która wchodzi do danego pomieszczeni...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Samozamykacze - czym są i do czego służą