Produkty

Ściana miła w dotyku – materiał czy faktura?

Ściana miła w dotyku – materiał czy faktura?

Nowe sposoby aranżacji wnętrz zmieniły nasze podejście do ścian. Nie tylko są one kolorowane za pomocą farb czy wzorzystych tapet, ale dzięki ich nieregularnej powierzchni możemy podkreślić charakter wnętrza. Tutaj z pomocą przychodzą nam różne materiały wykończeniowe – dzięki nim nie tylko stworzymy ciepłą atmosferę, ale też uzyskamy – czasem dosłownie – wrażenie miękkości i przytulności.

wzorzysta ścianaNa całościowy odbiór wnętrz naszego mieszkania wpływają różne czynniki. Pierwsze wrażenie na naszych gościach robi użyta przez nas kolorystyka, w dalszej kolejności: dobór mebli – ich usytuowanie i ilość – oraz odpowiednio dobrane oświetlenie. To nie jedyne sposoby z naszej palety rozwiązań aranżacyjnych. Przez użyte materiały dekoracyjne możemy też zwrócić uwagę na fakturę ścian. W jaki sposób odróżnić nasze wnętrza od tysięcy podobnych?

Tapety przestrzenne – delikatne wyżłobienia na papierowych tapetach, które cieszyły nasze oko lata temu, były zaledwie wstępem do rewolucji, jaką przeszedł ten materiał dekoracyjny. Obecnie wśród rozwiązań, jakie możemy zastosować w naszych wnętrzach, na szczególną uwagę zasługują wykonane z trwałych tworzyw sztucznych panele, które odznaczają się ciekawym wzornictwem i głębią przestrzenną. Tapety mogą mieć albo rzeczywiste wzory przestrzenne, albo stwarzać iluzję, jaką można uzyskać za pomocą specjalnego oświetlenia UV.

Litery przestrzenne – nadają wnętrzu designerskiego wyglądu, który możemy dodatkowo wzmocnić przez staranne rozplanowanie ich kroju i odległości między nimi. Z ich pomocą możemy też konstruować napisy, których wydźwięk będzie nam towarzyszył każdego dnia. Zastosowanie liter przestrzennych pogłębi wrażenie przestrzeni we wnętrzu i sprawi, że – oprócz samych dekoracji – wzrok naszych gości przyciągnie wykończenie ścian, które stanowi tło dla literowej dekoracji.

Skórzane wykończenie ścian – jeśli ten naturalny materiał z powodzeniem może być wykorzystany jako pokrycie posadzki, nic nie stoi na przeszkodzie, by obić nim również ściany, a przynajmniej najbardziej wyeksponowane ich fragmenty. Skórzane wykończenie, podobnie jak to ma miejsce w przypadku drogich mebli i zestawów wypoczynkowych, wnosi wrażenie luksusu i wystawnej elegancji.

Korek – boazeria korkowa z racji swoich właściwości jest coraz częściej stosowana we wnętrzach nawet tak wymagających, jak kuchnia i łazienka. Charakterystyczne wzornictwo, barwa i faktura nadają wnętrzu ciepła i przytulności. Idzie to w parze z komfortem użytkowania korkowego wykończenia posadzki, które jest niezwykle przyjemne nawet dla nieobutych stóp. Nierówny wierzch korkowej boazerii przyciąga nie tylko spojrzenia, ale i dotyk dłoni, które w zetknięciu z tym materiałem przynoszą miłe doznania.

Boazeria – drewniane wykończenie naszych ścian po wielu latach wraca do łask. Powodem tego jest nie tylko to, że w towarzystwie drewna czujemy się dobrze. Podobnie jak korek, wnosi ono do wnętrz ciepły nastrój, tworzy wrażenie przytulności, a słoje na drewnianej powierzchni same w sobie są bardzo ciekawym wzorem, który imitowany jest przez niezliczone tapety.

boazeria sosnowaTapety imitujące skórę zwierząt – szczególnie dobrze prezentują się we wnętrzach urządzonych w stylu kolonialnym, wśród myśliwskich trofeów z różnych kontynentów, starych map, prymitywnej sztuki i dekoracji z Czarnego Lądu. Wizerunek skóry aligatora, słonia czy – jeśli jesteśmy gotowi na bardziej zdecydowane rozwiązania – zebry umieszczony na ścianach nadaje przestrzeni zupełnie odmiennego nastroju, niż ma to miejsce w przypadku zwykłych tapet.

Tynki strukturalne – oddziałują na nas nie tylko kolorystyką, która przenosi nas do przeszłości, ale również specjalnie spreparowaną, nierówną powierzchnią, na której widać efekty pracy z takimi narzędziami, jak na przykład paca wenecka. Rozbarwienia, sąsiadowanie ze sobą różnych odcieni kolorystycznych szczególnie dobrze współgrają z surową, pokrytą drobnymi wypukłościami ścianą.

Surowa cegła, beton przemysłowy, nieskazitelna powierzchnia blachy – tego typu ozdoby spotkać można we wnętrzach loftów. Oddziałują nie tylko na wzrok, ale również dotyk. Wzbudzają zaciekawienie, czy zimny wystrój wnętrz w stylu industrialnym idzie w parze z fizycznym zimnem ścian pokrytych szarym materiałem przypominającym z wyglądu (i wyczuwalnej chropowatości) beton.

Farby strukturalne – nie tylko producenci tapet wychodzą naprzeciw zapotrzebowaniu na różne pokrycie ścian. Również farby, jakie możemy nanieść za pomocą wałka czy pędzla, wzbogacone są o materiały, dzięki którym powierzchnia ma ciekawą, odmienną od pokrytej typową farbą fakturę. Mają na to wpływ dodatki, które sprawiają wrażenie obecności na ścianie piasku o różnej gramaturze, styropianowych kulek czy ziaren zbóż.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jak zrobić ścianę z lameli. Przedstawiamy najnowszy trend

Jak zrobić ścianę z lameli. Przedstawiamy najnowszy trend
Każdego roku na świecie pojawiają się nowe trendy. Zmiany dotyczą również wykończenia ścian wewnątrz budynku. Kiedyś służyła do tego farba, nas...
Czytaj więcej

Jak odnowić wnętrze domu? Proste i szybkie sposoby na metamorfozę w mieszkaniu

Jak odnowić wnętrze domu? Proste i szybkie sposoby na metamorfozę w mieszkaniu
Poczuj powiew świeżości również w swoim domu i sprawdź, jak łatwo odświeżyć mieszkanie. Dzięki prostym i skutecznym trikom aranżacyjnym przepro...
Czytaj więcej

Jak wykończyć ściankę działową

Jak wykończyć ściankę działową
Ściany działowe dzielą domową przestrzeń na poszczególne strefy. Jedne sięgają od podłogi aż do sufitu, a inne przypominają raczej niewysokie murki, w...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Ściana miła w dotyku – materiał czy faktura?