Produkty

Ściany w kuchni – jak sprawić, by pozostały czyste

Ściany w kuchni – jak sprawić, by pozostały czyste

Całkiem niedawno odświeżałeś swoje kuchenne wnętrze - malowałeś ściany, nakładałeś nową ceramikę. Nic zatem dziwnego, że chciałbyś, aby efekt świeżego i czystego wnętrza utrzymał się jak najdłużej.

Czasem wystarczy naprawdę niewiele, by nasze domowe wnętrze wyglądało pięknie. Tradycyjne malowanie ścian daje szybki efekt i w dodatku za małe pieniądze. Aby jednak na dłużej zachować ładnie wyglądające ściany, trzeba pokryć je odpowiednią farbą. Produkt ten powinien być łatwo zmywalny, szczególnie w zakresie powstawania tłustych plam i odporny na zabrudzenia i utratę koloru.


Kuchnia nie musi być wypełniona plamami


Wszystko zależy od tego, jakiego produktu użyjemy do pokrycia ścian. Plamy to naturalny efekt tego, że to właśnie w tym pomieszczeniu przygotowujemy potrawy – po owocach, tłuszczu, cieście, a także po soczystych warzywach – kto z nas nie ubolewa codziennie nad nimi!

Jednym ze sposobów zakamuflowania plam, jednak mało skutecznym i raczej nie polecanym, jest ich zamalowywanie. Oczywiście przy codziennym powstawaniu różnych zacieków nasza ściana szybko pokryje się dodatkowymi warstwami farby, które nie tylko będą wyglądały nieestetycznie, ale także szybko się złuszczą i zejdą ze ściany płatami.

Koniecznie zatem wybierzmy inną opcję. Dobrym sposobem jest zeszlifowanie zacieków. Aby to zrobić, należy zedrzeć ze ściany kuchni farbę razem z wierzchnią warstwą tynku, a następnie odsłonięte miejsce na nowo otynkować lub wykończyć ściany kuchni gładzią gipsową.

Trzecim sposobem jest odizolowanie zacieków warstwą specjalnej farby podkładowej (gruntującej). Tworzy ona na ścianie nieprzepuszczalną warstwę, redukując w ten sposób i wyrównując chłonność podłoża, co daje nam równomierną przyczepność i jednolity odcień farby na całej malowanej powierzchni.


Jeśli chcemy, by ściana była czysta na dłużej, nauczmy się ją odpowiednio malować


Zawsze rozpoczynajmy czynność malowania od umycia jej roztworem wody i mydła malarskiego.

Aby efekt był lepszy, koniecznie wybierajmy odpowiednie farby. Najlepsze są te, które są odporne na zmywanie i szorowanie. Informacje o przeznaczeniu farb oraz klasie użyteczności znajdziemy na opakowaniu produktu w informacjach technicznych.

Niektóre z nich mają opisane przeznaczenie – na przykład do kuchni, do łazienek.


Płytki ceramiczne bezpieczniejsze niż farba

Zwłaszcza w tych miejscach, gdzie ściana jest szczególnie narażona na powstawanie plam: przy zlewie, w okolicy płyty grzejnej lub kuchenki. Do ułożenia na ścianach w kuchni najlepiej wybierać płytki o gładkiej powierzchni, na przykład glazurę pokrytą grubą warstwą szkliwa, szkliwiony gres albo szkliwiony klinkier.

Na płytkach nieszkliwionych i o wyraźnej, niezabezpieczonej szkliwem fakturze łatwo będzie się osadzał brud i trudno go będzie usunąć.

Wybierajmy płytki dużych rozmiarów, a rezygnujmy z małych. Im mniej fugi do wyczyszczenia, tym lepiej.


Zimna blacha lub optycznie powiększające szkło


Wiadomo, że szklane powierzchnie czyści się łatwo - wystarczy spryskać ich powierzchnię płynem i przetrzec ściereczką. Podobnie jest także z powierzchniami wykonanymi z blachy ryflowanej – ta jest bowiem odporna na wysoką temperaturę i wodę.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Renowacja kuchni – jakie kolory do kuchni wybrać, by odmienić jej wnętrze

Renowacja kuchni – jakie kolory do kuchni wybrać, by odmienić jej wnętrze
Aby diametralnie odmienić wygląd Twojej kuchni, nie potrzebujesz skomplikowanych zabiegów i gruntownego remontu pomieszczenia. Wystarczy kilka ...
Czytaj więcej

Ściana nad blatem w kuchni – top 3 pomysły na jej aranżację

Ściana nad blatem w kuchni – top 3 pomysły na jej aranżację
Przestrzeń w kuchni daje duże możliwości aranżacji. Ściana nad blatem w kuchni to miejsce, które możesz wykończyć w konkretny i wyrazisty spos&...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Ściany w kuchni – jak sprawić, by pozostały czyste