Produkty

Skrobaki – do jakich prac je wykorzystamy?

Skrobaki – do jakich prac je wykorzystamy?

Wśród narzędzi, które służą nam do cięcia i obróbki, znajdą się także i skrobaki. Przydadzą się do rozmaitych prac – zarówno w pełni profesjonalnych, jak i amatorskich i hobbystycznych, które wykonujemy w swoim domu, garażu czy warsztacie. Do czego je wykorzystamy?

skrobaczkaSkrobak – co to za narzędzie?

Najbardziej jest nam znany ze swej zimowej roli, gdy musimy oczyścić samochód ze śniegu, szronu i lodu. Ta jego wersja jest w całości wykonana najczęściej z tworzyw sztucznych, które nie mogą uszkodzić powierzchni. Skrobaki, które służą zaś do obróbki i znajdują się obok takich narzędzi, jak: tarniki, szczotki i papiery ścierne, to przyrządy pomocne w zdzieraniu, zdrapywaniu i usuwaniu rozmaitych powłok. Zwane niekiedy szpachelkami są zakończone stalowym zazwyczaj ostrzem, mniej lub bardziej wyprofilowanym i naostrzonym. Możemy jednak spotkać także skrobaki w całości wykonane z tworzywa sztucznego nie do oczyszczania samochodu, a służące do ściągania powłok lakierniczych z delikatnych powierzchni.

Jak sama jego nazwa wskazuje – służy do skrobania. Zalicza się go do grupy ręcznych narzędzi ślusarskich, które obok pilników i tarników przydają się nam do obrabiania rozmaitych elementów: drewnianych, metalowych, ceramicznych. Pozwalają oczyścić powierzchnie ze starych warstw, które pozostały na nich po pierwotnej obróbce i wykończeniu. Za pomocą skrobaka więc mamy szanse usunąć powłoki lakiernicze, kleje i farby, ale także rdzę i inne zabrudzenia.

Porada specjalisty

Aby odpowiednio wykorzystać skrobak i wykonać efektywną pracę, należy trzymać narzędzie pod kątem 30° względem obrabianej powierzchni. W ten sposób skrawanie będzie prawidłowe i nie sprawi nam trudności, a stare powłoki będą łatwo odchodziły. Ostrze skrobaków warto szlifować, ponieważ mają one tendencje do szybkiego stępiania się. Możemy robić to osełką lub przy pomocy tarcz szlifierskich.

skrobak do ścianPrace, do których użyjemy skrobaka

Wśród skrobaków możemy znaleźć te uniwersalne, ale również specjalistyczne, np. budowlane, które dzięki swej budowie znacznie ułatwią nam pracę, wiążącą się z dotarciem do miejsc położonych wyżej. Ślusarskie typy tych narzędzi mogą również dzielić się na różne podtypy ze względu na swoją budowę (wyróżniamy płaskie, wygięte, trójkątne, łyżkowe czy uniwersalne). Specjalistyczne skrobaki przydadzą nam się do bardziej zaawansowanych prac renowacyjnych.

Kiedy przydadzą nam się skrobaki? Oto najczęstsze ich wykorzystanie:

- remontowanie – szczególnie podczas pozbywania się wszelkich starych wykończeń powierzchni, jak np. tapet, kolejnych warstw farb, lakierów i klejów, renowacji parkietów czy drewnianych mebli i innych elementów, zdzierania wszelkich powłok. Będą z pewnością niezastąpione głównie przy remontowaniu powierzchni ściennych, ale również podłóg – świetnie nadają się do ściągania wykładzin;

Skrobak nierdzewny Olfa SCR-L- oczyszczanie – np. metalowych powierzchni z rdzy czy innych powłok, co oznacza, że narzędzie to przydaje się często do odnawiania rozmaitych obiektów i elementów, np. farb akrylowych z ram okiennych czy drzwi. Oprócz skrobaka często możemy tutaj użyć specjalnych środków do rozpuszczania starych powłok. Oprócz specjalnych okazji skrobaki przydadzą się w każdym gospodarstwie domowym lub lokalach gastronomicznych do czyszczenia powierzchni z zaschniętym zabrudzeń, a nawet przywartych gum do żucia;

- prace DIY – mogą być związane z odnawianiem i ponownym wykorzystaniem danych elementów i powierzchni i przystosowaniem ich do kolejnej obróbki czy też kompletnym odzyskaniem ich oryginalnego wyglądu.

- oczyszczanie samochodów i innych pojazdów ze śniegu – skrobaki również przydadzą się do czynności, które wykonuje zimą niemal każdy z nas. Wybierzmy jednak taki, który nie porysuje lakieru i szyb naszego auta.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Zrywanie podłogi – przydatne wyposażenie

Zrywanie podłogi – przydatne wyposażenie
Czasami renowacja starej podłogi nie wchodzi w grę. Może być zbyt skomplikowana, całkowicie niemożliwa lub po prostu nieopłacalna. Może być też niezgo...
Czytaj więcej

Jak usunąć pozostałości po starej farbie i tapecie?

Jak usunąć pozostałości po starej farbie i tapecie?
Prace remontowe rządzą się swoimi prawami – nie można zacząć malowania czy tapetowania, jeśli powierzchnia ścian nie została odpowiednio przygot...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Skrobaki – do jakich prac je wykorzystamy?