Produkty

Sól, piasek, popiół - czym posypywać zamarznięte ścieżki oraz podjazd żeby nie uszkodzić roślin?

Sól, piasek, popiół - czym posypywać zamarznięte ścieżki oraz podjazd żeby nie uszkodzić roślin?

Co roku, gdy rozpoczyna się zima, a z nią opady śniegu, dotyka nas problem odśnieżania chodnika, podjazdu czy ścieżki prowadzącej do furtki. Wbrew pozorom jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ naszym obowiązkiem jest zabezpieczyć drogę do domu i wokół niego, tak by przechodniom, gościom i domownikom nic się nie stało.

zamarznięta ścieżkaSposoby radzenia sobie ze śniegiem

Najprostszym sposobem walki ze śniegiem jest oczywiście jego usuwanie, czyli najzwyczajniej w świecie – odśnieżanie. Gama sprzętu przeznaczonego do tego celu jest spora i łatwo dostępna w sezonie zimowym. Możemy odśnieżać ręcznie specjalnymi łopatami do zbierania śniegu o różnych gabarytach, w zależności od ilości śniegu. Przydać się mogą również odśnieżarki elektryczne, zwłaszcza w tych rejonach Polski, gdzie opady są intensywne i częste. Taki sprzęt znacznie ułatwia pracę i jest wykorzystywany podczas ośnieżania większych powierzchni terenu.

Materiały do posypania chodnika i podjazdu

Nie zawsze jednak mamy możliwość usunięcia całego śniegu. Gdy nieco się on roztopi, a następnie ponownie zamarznie, zwłaszcza po nocy, powstaje warstwa lodu, której ciężko się pozbyć. Powierzchnia chodnika czy podjazdu jest wtedy bardzo śliska i niebezpieczna dla osób, które się po niej poruszają. W takim przypadku bardzo łatwo o wypadek i poślizgnięcie, co często kończy się skręceniem czy złamaniem kończyn. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie drogi przy naszym domu. Do tego celu możemy użyć różnych sypkich materiałów.

Jednym z bardziej popularnych sposobów jest rozsypywanie soli. Co prawda jest to dość skuteczne rozwiązanie, jednak niezbyt korzystne dla środowiska. Sól przedostaje się do ziemi, gdzie negatywnie wpływa na rozwój roślin, powodując suszę fizjologiczną. Jeśli jej zawartość w glebie jest zbyt duża, rośliny po pewnym czasie mogą nawet uschnąć. Dodatkowo zniszczona może zostać karoseria auta oraz nasze buty, nie od dziś przecież znane nam są trudno usuwalne osady solne zostające na obuwiu.

Dobrym rozwiązanym będzie zatem użycie innych materiałów sypkich, jakimi są specjalne roztapiacze lodu wyglądem przypominające sól. Zwykle stosuje się chlorek wapnia lub magnezu. Sprzedawane są one w postaci bezwonnych płatków o szarym, kremowym lub lekko różowym kolorze. Skutecznie i szybko roztapiają one lód oraz śnieg nawet przy temperaturze -30oC. Inną ich zaletą jest fakt, że nie brudzą posypywanych powierzchni, które zostają czyste nawet po ustaniu mrozów. Warto zauważyć, iż roztapiacze są biodegradowalne i nieszkodliwe dla roślin.

piasek do posypania ścieżkiKorzystać możemy także z piasku. Będzie on równie skuteczny, ponieważ posypana nim powierzchnia nie jest śliska. Jednak wcześniej musimy zaopatrzyć się w pojemnik z piaskiem, a gdy śnieg się roztopi na naszym podjeździe i chodniku zostaną jego duże ilości (gdy opady były częste). Wymaga to wtedy dodatkowej pracy przy zbieraniu i zamiataniu. Piasek oczywiście jest nieszkodliwy dla roślin i zwierząt, więc jego stosowanie jest zupełnie bezpieczne. Podobnie będzie działać także żwir, który wysypujemy na warstwę ubitego śniegu. Jednak może on „strzelać” spod kół auta, co trzeba mieć na uwadze, gdy wysypiemy go na podjazd.

Innym rozwiązaniem jest także rozsypywanie przed naszym domem popiołu – również skutecznego i bezpiecznego dla roślin. Świetny sposób, gdy mamy w domu kominek i często w nim palimy. Powstaje wtedy sporo popiołu, który normalnie trafiłby do kosza, a w tym przypadku może spełniać dodatkową rolę. Warto jednak zauważyć, iż czasem zdarza się, że popiół odbarwia nawierzchnię, np. granitową. Materiałem tym nie posypujemy także powierzchni śliskich, np. schodów, ponieważ nie spełni on na nich swojej roli.

 

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Październik w ogrodzie

Październik w ogrodzie
Krótsze dni i niższe temperatury sprawiają, że ogród zwalnia tempo i rozpoczyna zasłużony odpoczynek. Rok w ogrodowym kalendarzu powoli ...
Czytaj więcej

Marzec w ogrodzie

Marzec w ogrodzie
Pogoda powinna się stopniowo poprawiać, dzięki czemu Twój ogród będzie wracał do życia i pełni kolorów. Gleba będzie się nagrzewa...
Czytaj więcej

Luty w ogrodzie

Luty w ogrodzie
Wiosna jest tuż za rogiem i pomimo zimowego krajobrazu i utrzymującego się chłodu czuć, że powietrze staje się cieplejsze, a w ogrodzie zaczynają się ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
29.11.2016
tylko popiół i piasek - naturalnie i bezpiecznie. od soli niszczą się nie tylko rośliny, ale też skórzane buty ;)

Ocena i komentarz dla:

Sól, piasek, popiół - czym posypywać zamarznięte ścieżki oraz podjazd żeby nie uszkodzić roślin?