Makatki należały do tradycji zdobienia domów już kilka wieków temu. Kojarzą się z kulturą ludową i z mieszkańcami, których codzienność wyznaczała polska ludowość. Tworzone na tkaninach bawełnianych lub wełnianych dekoracje ukazują wspaniałe możliwości sztuki haftowania i dziergania.
Makatka może być zawieszona na ścianie – w ten sposób pełni rolę obrazu, ale może też służyć jako podkładka, obrus, serwetka czy poszewka na poduszki.
Współczesne makatki nie nawiązują już tak często do motywów stricte ludowych i religijnych. Kolorowe kształty wycinamy z pluszu i umieszczamy na ścianach w pokoju dziecięcym. Makatki na białym tle mają też często namalowany wzór w formie sentencji. Przypominają w ten sposób awangardową grafikę, a nie ludową wyszywankę.
Trochę o historii makatek
Tradycja ich tworzenia jest bardzo długa. Jednym z przykładów są początkowe formy tybetańskich thank, czyli obrazów wszywanych w materiał. W Polsce pierwsze formy makatek możemy zobaczyć w Muzeum Makatek w Garbowie Lubelskim.
Pierwsze takie dekoracje powstawały głównie w środowiskach wiejskich. Spotkać je można do tej pory, stanowią jeden z elementów zdobienia ścian domu.
Co ciekawe, makatka typowo polska różni się od, przykładowo, makatki rzeszowskiej bądź kaszubskiej dzięki odmiennej technice haftu.
Jak zrobić materiałowy plakat na ścianę – makatkę z napisem
Do wykonania takiej makatki potrzebujemy białą tkaninę, kredę lub pisak do tkanin, nożyczki, maszynę do szycia oraz żelazko, nici w dwóch kolorach, a także flizelinę.
Wycinamy dwa kawałki tkaniny o wymiarach około 40 na 50 cm. Jeśli tkanina jest bardzo delikatna, koniecznie podszyjmy ją flizeliną, tak aby się nie rozerwała.
Brzegi materiału możemy przeszyć maszyną, dzięki czemu materiał nie będzie się strzępił. Odpowiednie wykończenie sprawi, że będzie wyglądał po prostu lepiej. W tym celu użyjmy maszyny oraz przygotowanych wcześniej nici. Wykonajmy równe obszycie około 1,5 cm od krawędzi materiału.
Następnie wyszukajmy interesującą nas sentencję. Zdanie rozrysowujemy ołówkiem lub kredą, napis pokrywamy farbką lub wyszywamy wełną. Pierwsza opcja nada naszej makatce nowoczesnego charakteru, druga – ludowego. Wybierzmy taką możliwość, która będzie dla nas najlepsza.