Produkty

Sposoby na oświetlenie piwnicy

Sposoby na oświetlenie piwnicy

Jednym z poważniejszych problemów, na jaki natrafiamy podczas urządzania piwnicy, jest brak naturalnego światła, który oświetlałby jej wnętrze. W ciemnych pomieszczeniach należy odpowiednio zaprojektować system i dobrać rodzaj oświetlenia, jednak w niektórych przypadkach możemy zwiększyć również udział światła dziennego, które będzie dostawało się do środka. Wszystko zależy od tego, jak głęboko poniżej gruntu jest usytuowana piwnica.

Okna

Jeżeli garaż znajdujący się w piwnicy chcemy zaaranżować na cele mieszkalne, jednym ze sposobów jest wstawienie w miejsce wcześniejszej bramy okna. Takie rozwiązanie sprawi, że przez obniżenie terenu stanowiącego wcześniej wjazd do garażu będzie dostawała się do środka duża ilość naturalnego światła. Zmieni to zupełnie charakter wnętrza zaadaptowanej piwnicy i sprawi, że przestrzeń stanie się przyjemniejsza. Nie zawsze jednak takie rozwiązanie jest możliwe.

W niektórych piwnicach, które częściowo znajdują się ponad poziomem gruntu, okna są już zamontowane, ale nie przenika przez nie wystarczająca ilość światła ze względu na ich małą powierzchnię. Możemy zatem zwiększyć ich wielkość, jednak warto pamiętać, że wnętrze lepiej doświetli kilka okien niż jedno duże. Prace budowlane w piwnicy wymagają również dokładnego projektu i nadzoru, ponieważ nierzadko ingerują w konstrukcję budynku. Mimo podjętych prac musimy jednak pamiętać, że nawet powiększone okna nie zapewnią nam dostatecznej ilości potrzebnego światła.

W zwykłej piwnicy

Przystosowując taki rodzaj pomieszczeń na cele użytkowe lub mieszkalne, nie unikniemy potrzeby zapewnienia oświetlenia sztucznego, które jest podstawowym źródłem światła każdej takiej przestrzeni.

Jeżeli piwnica jest jedynie zwykłym składzikiem narzędzi lub miejscem, w którym przechowujemy przetwory, z reguły wystarczy jedna lampa lub żarówka w pomieszczeniu. Ważne jest również oświetlenie schodów, które ułatwi nam zejście i wyjście. Natomiast w przypadku, gdy piwnica jest równocześnie warsztatem, powinniśmy dobrze doświetlić miejsce pracy. Najczęściej używa się do tego celu świetlówek, które dają zimne, białe światło. Nie zapominajmy również o oświetleniu blatów roboczych. Często w tego typu pomieszczeniach wszystkie źródła światła zapala się przy pomocy jednego włącznika, jednak zależne to jest od naszych indywidualnych potrzeb. Unika się również oświetlenia wielopunktowego, skupiając się na kilku mocnych lampach.

Przestrzeń mieszkalna

Piwnica nabiera zupełnie innego charakteru, gdy decydujemy się przystosować ją na mieszkanie. Wtedy oświetlenie będzie jednym z najważniejszych elementów, który będzie wpływał na komfort naszego życia. Różnorodność oświetlenia będzie tym samym spełniała w takim przypadku pierwszorzędną rolę.

Jeżeli piwnica ma być naszym stałym mieszkaniem, a nie jedynie dodatkową przestrzenią mieszkalną, dobrze zdecydować się na światło białe, które najbardziej przypomina światło naturalne. Wieczorową porą możemy natomiast zmienić je na światło ciepłe, które daje wrażenie przytulności i sprzyja relaksowi. Barwą ciepła możemy również podkreślić charakter i funkcję niektórych pomieszczeń lub wydzielonych przez nas stref.

Dobrze zdecydować się również na nie jedno, a wiele źródeł światła – obejmujących zarówno oświetlenie ogólne, jak i punktowe. Tym samym podkreślimy wybrane przez nas elementy wystroju i da nam to możliwość operowania światłem w zależności od potrzeb. W takim przypadku sposoby oświetlenia nie różnią się zasadniczo od pomieszczeń, gdzie dostęp światła dziennego nie jest utrudniony, ponieważ w dużym stopniu pełnią jedynie funkcję dekoracyjną.

Pamiętajmy! W piwnicy ilość energii elektrycznej będzie zużywana w dużo większym stopniu, dlatego warto zdecydować się na żarówki energooszczędne lub LED, które potrzebują mniej prądu niż żarówki tradycyjne.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Sprytne wskazówki dotyczące oświetlenia na jesień i zimę

Sprytne wskazówki dotyczące oświetlenia na jesień i zimę
Choć może Ci brakować letniego słońca, sezon jesienno-zimowy ma swój wyjątkowy urok. Odpowiednie oświetlenie na jesień i zimę może sprawić, że ...
Czytaj więcej

Oświetlenie do kuchni – na co zwrócić uwagę?

Oświetlenie do kuchni – na co zwrócić uwagę?
Zastanawiasz się, jakie są rodzaje opraw oświetleniowych i które najlepiej sprawdzą się w Twojej kuchni? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w n...
Czytaj więcej

Oświetlenie w domu – jak je odpowiednio dobrać?

Oświetlenie w domu – jak je odpowiednio dobrać?
Oświetlenie domu może całkowicie odmienić wnętrze, rozjaśnić ciemne zakamarki i pomóc w stworzeniu idealnej atmosfery. Jednak przy tak dużym wy...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
19.07.2016
To zależy co się chce, ja w piwnicy robię takie prowansalskie miejsce do spotkań, ale musi być ciepłe światło jakieś na ścianach ledowe może, a na stole bardziej lampiony

Ocena i komentarz dla:

Sposoby na oświetlenie piwnicy