Produkty

Sposoby układania boazerii

Sposoby układania boazerii

Wysokiej jakości boazeria, np. ta wykonana z płyt MDF powlekanych dekoracyjną folią, jest idealnym materiałem do wykańczania pomieszczeń mieszkalnych. Wykonujemy z niej okładzinę ścienną, dedykowaną do pomieszczeń suchych oraz zamkniętych (zadaszonych). O plusach tego materiału oraz sposobie układania paneli, opowiemy w naszym artykule.

boazeriaBoazerię ścienną wykonuje się przede wszystkim z boazerii panelowych. Możemy nimi wykańczać wszystkie ściany wewnątrz pomieszczeń naszego domu, pamiętając jedynie o tym, że należy je chronić przed bezpośrednim kontaktem z wodą. Panele narażone bowiem na zachlapanie, wilgoć, a także na działanie wysokich temperatur zaczną odpadać, pojawi się na nich pleśń.

Wnętrza, w których montuje się panele, muszą mieć sprawnie działającą wentylacje. Jeśli pomieszczenie pozbawione jest otworu odprowadzającego, należy go wykonać i zadbać o to, by był drożny.

Czynności, które zaleca się wykonać przed montażem paneli

Przed przystąpieniem do prac powinniśmy przyjrzeć się bliżej ścianom, w celu sprawdzenia, czy mają one równą powierzchnię. Wszelkie widoczne nierówności należy usunąć, jak również inne niedoskonałości, takie jak na przykład kruszący się tynk.

Ściany, na których będziemy montować panele, powinny być również wolne od grzybów czy pleśni. Jakiekolwiek oznaki zawilgocenia – usuwamy.

Montaż boazerii

Zacznijmy od planu. Ułóżmy sobie w głowie projekt tego, co chcemy osiągnąć. Musimy zadać sobie pytanie, czy zabudujemy całą ścianę, czy tylko jej połowę. Listwy mocujemy do ściany przy pomocy kołków rozporowych, a następnie dokładnie je poziomujemy.

Listwy montujemy w zawsze kierunku prostopadłym do przebiegu paneli. Staranne wykonanie konstrukcji nośnej przyczyni się później do uzyskania lepszego efektu końcowego.

Po przymocowaniu listwy nie powinny tworzyć zamkniętych przestrzeni. Wentylację warto wykonać poprzez zastosowanie podkładek dystansowych o grubości min. 15 mm i osadzenie całego rusztu lub poprzez wykonanie przerw wentylacyjnych w listwach podkładowych. boazeria we wnętrzu

Uwaga, otwory oraz wyłączniki obudowujemy listwami, nie montujemy ich natomiast na panelach.

Najważniejszy pierwszy panel

Przybijamy go do podkładu małym gwoździkiem, ustawiając pion. Pozostawiamy także szczelinę dylatacyjną pomiędzy boazerią, a ścianą.

Układamy następne panele i mocujemy do konstrukcji podkładu. Paneli nie wolno montować bezpośrednio do ściany za pomocą kleju montażowego, nawet jeśli taka informacja widnieje na opakowaniu.

Pierwszy panel jest tak samo ważny jak ostatni. Dopasowujemy go zatem do szczeliny, która jest wolna, pozostawiając około 10 mm wolnego miejsca. Powstałe szczeliny w narożach przykrywamy listwami wykończeniowymi i kątownikami. Wystarczy przymocować je klejem.

Uwaga, do przycinania paneli i listew stosujmy piłę ręczną o drobnych zębach.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Boazeria PCV – zastosowanie

Boazeria PCV – zastosowanie
Boazeria kojarzy nam się z pociemniałymi deseczkami, które lata swojej świetności mają już za sobą. Tradycyjna okładzina tego typu wyszła z mody, ale ...
Czytaj więcej

Jak wykonać opaskę wokół budynku

Jak wykonać opaskę wokół budynku
Przede wszystkim chronią dolne partie elewacji przed zabrudzeniem i stanowią estetyczne zwieńczenie murów na styku z gruntem – opaski wokół budy...
Czytaj więcej

Belki rustykalne jako ozdoba sufitu

Belki rustykalne jako ozdoba sufitu
Nie tylko materiały wykończeniowe czy elementy wyposażenia stanowią o wyglądzie wnętrza kształtowanym w określonym stylu. Mogą to być również elementy...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
03.10.2016
Ha ha boazeria, to śmieszna rzecz, ale ja akurat mam w mieszkaniu (takim starym) i w sumie sie przyzwyczailam - tak cieplo jest z nia.

Ocena i komentarz dla:

Sposoby układania boazerii