Stelaże sanitarne

Stelaże sanitarne

Stelaże sanitarne to specjalne konstrukcje, na których możemy zawiesić sedes, bidet, umywalkę. Dzięki temu na ścianie widać tylko urządzenie, a wszelkie rury są ukryte.

stelaż postynkowy castoramaRodzaje Dostępne na rynku stelaże różnią się konstrukcją i sposobem mocowania.

Stelaże do zabudowy mokrej (ciężkiej)

W nowej łazience mocuje się je do ściany (nośnej bądź działowej) lub w jej wnęce. Natomiast w remontowanym pomieszczeniu stelaż można przykręcić nawet do starej glazury. Do stalowej ramy, na której będzie wisieć urządzenie, podłącza się rury doprowadzające wodę i odprowadzające ścieki. Następnie całość się obmurowuje, aby system osiągnął odpowiednią wytrzymałość. Wymiary stelażu: do sedesu szer. 42,5 cm a wys. 82-120 cm, do bidetu odpowiednio – szer. 55 cm, wys. 36-55 cm.

Stelaże do zabudowy suchej (lekkiej)

Choć są droższe niż do zabudowy mokrej to zyskały znacznie większą popularność. Wynika to przede wszystkim z ich prostszego montażu. Nie wymagają one bowiem pracochłonnego obmurowania, co umożliwia odpowiednia konstrukcja ich stalowej ramy. Taki stelaż wystarczy zabudować płytą gipsowo-kartonową lub gipsowo-włóknową.stelaż sanitarny castorama


Stelaże do zabudowy suchej można montować: przy ścianie murowanej, w lekkiej ściance gipsowo-kartonowej, jako samonośny system wolno stojący (gdy chcemy stworzyć w łazience półwysep lub wyspę), w rogu łazienki. Wymiary stelażu: do sedesu szer. 40-50 cm a wys. 82-120 cm, do bidetu odpowiednio – szer. 40-50 cm, wys. 82-120 cm.

Stelaż do miski ustępowej

Wyposażone są fabrycznie w podtynkowe zbiorniki spłukujące, które umożliwiają oszczędzanie wody. Zbiorniki najczęściej mają objętość od 6 do 9 l. Spłukiwanie miski następuje po naciśnięciu przycisku zamontowanego na zabudowie stelaża. Zwykle stosuje się przyciski dwudzielne – jedna część uwalnia całą objętość zbiornika (6 lub 9 l), druga – jedynie część (3 lub 4,5 l).

Cenne wskazówki

Do konkretnego stelaża można zastosować tylko określony przycisk przygotowany przez jego producenta. Stelaże do miski ustępowej i do bidetu (zarówno do zabudowy lekkiej, jak i do mokrej) wytrzymują obciążenie aż 400 kg, zaś stelaże do umywalki – 100 kg.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Montaż sedesu podwieszanego – instrukcja

Montaż sedesu podwieszanego – instrukcja
Podwieszany sedes to charakterystyczny element nowoczesnej łazienki. Gdy przykręcisz stelaż do ściany i sprytnie ukryjesz komponenty toalety w zabudow...
Czytaj więcej

Zabudowa stelaża podtynkowego - lekka czy ciężka? Sprawdź, jaką wybrać!

Zabudowa stelaża podtynkowego - lekka czy ciężka? Sprawdź, jaką wybrać!
Podczas budowy domu lub remontu mieszkania do największych wyzwań należy zaprojektowanie łazienki. Jej odpowiednia aranżacja powinna opierać się na fu...
Czytaj więcej

Montaż WC podtynkowego – Jak wykonać to poprawnie?

Montaż WC podtynkowego – Jak wykonać to poprawnie?
Nowoczesne aranżacje łazienek doskonale ukrywają wszelkie podłączenia kanalizacyjne i rury. Podstawowym wyposażeniem stają się zestawy podtynkowe zar&...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
01.08.2016
Zdecydowanie to jest rozwiązanie! Już nie mogę się doczekać, chcę żeby w moim mieszkaniu wszystko było nowiutkie i wygodne i ładne. Stelaże sanitarne są super!
17.06.2015
Na szczęście toalety na stelażach są już standardem. Ładnie to wygląda i woda się też ciszej spuszcza, nie słuchać jak rezerwuar się napełnia. Jak sobie przypomnę te stare spłuczki to mi się płakac ze śmiechu chce.

Ocena i komentarz dla:

Stelaże sanitarne