Rodzaje Dostępne na rynku stelaże różnią się konstrukcją i sposobem mocowania.
Stelaże do zabudowy mokrej (ciężkiej)
W nowej łazience mocuje się je do ściany (nośnej bądź działowej) lub w jej wnęce. Natomiast w remontowanym pomieszczeniu stelaż można przykręcić nawet do starej glazury. Do stalowej ramy, na której będzie wisieć urządzenie, podłącza się rury doprowadzające wodę i odprowadzające ścieki. Następnie całość się obmurowuje, aby system osiągnął odpowiednią wytrzymałość. Wymiary stelażu: do sedesu szer. 42,5 cm a wys. 82-120 cm, do bidetu odpowiednio – szer. 55 cm, wys. 36-55 cm.
Stelaże do zabudowy suchej (lekkiej)
Choć są droższe niż do zabudowy mokrej to zyskały znacznie większą popularność. Wynika to przede wszystkim z ich prostszego montażu. Nie wymagają one bowiem pracochłonnego obmurowania, co umożliwia odpowiednia konstrukcja ich stalowej ramy. Taki stelaż wystarczy zabudować płytą gipsowo-kartonową lub gipsowo-włóknową.
Stelaże do zabudowy suchej można montować: przy ścianie murowanej, w lekkiej ściance gipsowo-kartonowej, jako samonośny system wolno stojący (gdy chcemy stworzyć w łazience półwysep lub wyspę), w rogu łazienki. Wymiary stelażu: do sedesu szer. 40-50 cm a wys. 82-120 cm, do bidetu odpowiednio – szer. 40-50 cm, wys. 82-120 cm.
Stelaż do miski ustępowej
Wyposażone są fabrycznie w podtynkowe zbiorniki spłukujące, które umożliwiają oszczędzanie wody. Zbiorniki najczęściej mają objętość od 6 do 9 l. Spłukiwanie miski następuje po naciśnięciu przycisku zamontowanego na zabudowie stelaża. Zwykle stosuje się przyciski dwudzielne – jedna część uwalnia całą objętość zbiornika (6 lub 9 l), druga – jedynie część (3 lub 4,5 l).
Cenne wskazówki
Do konkretnego stelaża można zastosować tylko określony przycisk przygotowany przez jego producenta. Stelaże do miski ustępowej i do bidetu (zarówno do zabudowy lekkiej, jak i do mokrej) wytrzymują obciążenie aż 400 kg, zaś stelaże do umywalki – 100 kg.