Stojak jest wyrobem, który przyda nam się podczas dokładnego wiercenia, nawiercania oraz wykonywania otworów w różnego rodzaju materiałach. Wyposażając się w niego, za pomocą naszej ręcznej wiertarki wykonamy pracę zdecydowanie szybciej i precyzyjniej, a do tego znacznie wygodniej i bezpieczniej, ponieważ zminimalizujemy ryzyko złamania lub innego uszkodzenia wiertła, nawet przy wyjątkowo trudnych zadaniach. W ten sposób z dużą swobodą dokonamy zarówno wiercenia prostopadłego, jak i wiercenia pod kątem.
Stojak dopasowany do zadania
O wyborze konkretnego stojaka decydować powinny przede wszystkim nasze indywidualne preferencje, a konkretnie – docelowość wykonywanych zadań. Możemy bowiem zdecydować się na model uniwersalny, którego zakres zastosowania ogranicza się do prostych prac warsztatowych i majsterkowania. Możemy też wybrać model, który da nam możliwość precyzyjnego wiercenia w elementach płaskich, okrągłych oraz listwach
Ważne parametry
Stojak musi być również dostosowany do wiertarki, jaką posiadamy. Uniwersalne modele dostępne na rynku są odpowiednie do większości wiertarek ręcznych z mocowaniem w przedziale od 38 do 43 mm. Kluczowe w tym przypadku jest dopasowanie naszej wiertarki do wysokości kolumny, jaką dysponuje konkretny stojak. Przy bardziej wymagających pracach ważny może być dla nas maksymalny dopuszczalny posuw oraz informacje o tym, pod jakimi kątami stojak umożliwia wiercenie: zazwyczaj jest to 15, 30 i 45 stopni. W specyfikacji produktu możemy znaleźć również wagę urządzenia, ale nie jest ona tak istotna, szczególnie jeśli przewidujemy dla stojaka stałe miejsce mocowania.
Wykonanie
Tutaj liczy się przede wszystkim trwałość konstrukcji, która powinna być wykonana z solidnych materiałów. Może to być np.: stop aluminium czy stal lub połączenie materiałów: stali z tworzywem sztucznym, stali z żeliwem czy aluminium z innym metalem. Szczególną uwagę warto zwrócić na solidność wykonania prowadnic oraz wygodę obsługiwania rączki. W zależności od danego modelu, gwarancja na tego typu akcesorium może wynosić od 2 do nawet 10 lat.