Produkty

Stół warsztatowy jako przestrzeń robocza dla elektronarzędzi

Stół warsztatowy jako przestrzeń robocza dla elektronarzędzi

Jeśli od dłuższego czasu nie możemy zapanować nad bałaganem, który tworzy się w warsztacie, warto rozejrzeć się za wyposażeniem, które ułatwi nam sprawne przeprowadzenie wszystkich czynności. Jednym z takich mebli, będzie z pewnością stół warsztatowy, który ułatwi pracę z elektronarzędziem.

szlifowanie na stole warsztatowymPrzy wyborze takiego stołu ważne są różne parametry, ale przede wszystkim:

Wielkość – dostosowana do zakresu oraz ilości prac wykonywanych w warsztacie jednocześnie, przez określoną liczbę osób,

Dodatkowe wyposażenie – czyli szuflady, półki, jeśli asortyment niezbędny nam do pracy jest dość mocno rozbudowany i wymaga osobnego przechowywania,

Stabilność konstrukcji – w przypadkach, gdy praca ma charakter bardzo intensywnej, z użyciem ciężkich elektronarzędzi oraz dużych gabarytowo materiałów do obrabiania.

Cechy dobrego stołu warsztatowego

Na pierwszym miejscu postawmy na stabilność – płyta robocza powinna być mocna i co ważne o odpowiedniej grubości. Najlepiej na kilkadziesiąt centymetrów. Dobrym przykładem będzie np. bukowa płyta robocza o grubości 30 cm.

Elementy wykończeniowe takiego stołu mogą być stalowe, tak aby tworzyły z płytą solidną konstrukcję. Równie ważne będzie maksymalne obciążenie, jaką może utrzymać płyta stołu. Niektóre modele, posiadają obciążenie umożliwiające utrzymanie sprzętów o wadze nawet 500-600 kg. Jest to ważny czynnik dla profesjonalnych warsztatów.

Stół warsztatowy, na którym będziemy wykonywać prace z materiałem o różnym obciążeniu, powinien być solidnie zamocowany nie tylko do podłoża, ale również do ścian bocznych.

Zachowanie porządku w obrębie stołu warsztatowego ułatwi nam zestaw szuflad, których maksymalne obciążenie powinno być utrzymane na poziomie kilkudziesięciu kilogramów, a sam system wysuwu szuflady – dobrze aby pracował na konstrukcji szybkobieżnej – usprawniając wykonywane czynności. Szuflady powinny mieć również różne rozmiary, możliwość wprowadzenia dodatkowego podziału, a ich wykładanie dobrze, aby było łatwe.

W zależności od zakresu prac ważna będzie także konfiguracja miejsca pracy. W rozmaitych sytuacjach warto zadbać o to, by stół można było rozbudowywać, łączyć z innymi elementami, w dalszym ciągu zachowując jednak odpowiednie bezpieczeństwo oraz komfort pracy.

Blat to najważniejszy element stołu warsztatowego. Jeśli ma on umożliwiać pracę z elektronarzędziem to w jego konstrukcji powinna być zapewnione pewne oraz stabilne mocowanie stacjonarnych urządzeń takich jak imadło, czy też stojak wiertarski.

Podobnie powinien wyglądać także demontaż. Sprawne usunięcie elektronarzędzi przyda się wówczas, jeśli zajmowane miejsce, jest nam niezbędne do wykonywania innych czynności.

Przy zakupie stołu warto również zwrócić uwagę na stabilne nogi, to na nich będzie spoczywał ciężar stołu.szlifierka osełka stołowa

Uwaga: Profesjonalne stoły warsztatowe dla elektronarzędzi mogą łączyć w sobie funkcję pilarki stołowej, prowadzenia pilarki oraz wyrzynarki czy frezarki.

Tym samym zakres działań możemy przenieść na:

- Cięcie małych i lekkich elementów,

- Precyzyjne cięcie wzdłużne,

- Cięcia po krzywych,

- Łatwe kierowanie obrabianym materiałem,

- Cięcia seryjne,

- I wiele innych.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Odnawiamy betonowe ogrodzenie krok po kroku

Odnawiamy betonowe ogrodzenie krok po kroku
Utrata estetyki betonowego ogrodzenia wcale nie wiąże się z koniecznością jego wymiany. Możemy je po prostu odnowić przy użyciu farby do betonu. Oto k...
Czytaj więcej

Farba do betonu – co powinniśmy o niej wiedzieć?

Farba do betonu – co powinniśmy o niej wiedzieć?
Betonowa posadzka doskonale sprawdza się w pomieszczeniach technicznych, takich jak np. garaż. Co jednak zrobić, by zapewnić jej estetyczny wygląd i t...
Czytaj więcej

Instrukcja wideo - malowanie betonu w garażu krok po kroku

Instrukcja wideo - malowanie betonu w garażu krok po kroku
Betonowa posadzka w garażu prezentuje się nieciekawie i zdecydowanie potrzebuje odświeżenia? Spokojnie – możemy szybko przywrócić jej est...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Stół warsztatowy jako przestrzeń robocza dla elektronarzędzi