Produkty

Styl francuski − jak go przenieść do polskich wnętrz?

Styl francuski − jak go przenieść do polskich wnętrz?

Styl francuski w architekturze wnętrz nie jest jednoznaczny. Mieszkania zaprojektowane na modłę francuską nawiązywać mogą do prowansalskiej sielskości, hipnotyzować przepychem na modłę Ludwika XVI czy w końcu nawiązywać do nowoczesnych paryskich mieszkań. Zobacz, jak stworzyć francuskie wnętrza we własnym domu.

Przejdź do następnych akapitów:

Pod hasłem „styl francuski” kryje się wiele pojęć. Zupełnie jak w modzie! Najczęściej jednak designerzy mówiąc „mieszkanie w stylu francuskim”, mają na myśli projekty nawiązujące do paryskiego szyku XIX-wiecznych kamienic. Francuskie wnętrza w odmianie paryskiej charakteryzują się dużą przestrzenią, wysokimi oknami, rozbielonymi kolorami oraz charakterystyczną sztukaterią czy zdobnym parkietem. Zobacz, jak zaszczepić styl francuski w swoim domu. Skąd wziął się styl francuski? Jak zaaranżować wnętrze wzorując się na paryskich kamienicach i na jakich dodatkach warto się skupić? Zapraszamy do lektury!

Styl francuski − co to za styl? Cechy charakterystyczne

Zastanawiasz się, czym charakteryzuje się styl francuski? Styl francuski we wnętrzarstwie to tak naprawdę nawiązanie do wysokich i przestronnych mieszkań paryskich. Mieszkania w centrum Paryża to przede wszystkim XIX-wieczne kamienice, które powstały podczas wielkiej przebudowy miasta, zaplanowanej przez barona Georgesa Haussmanna. Podczas rekonstrukcji ulic serca Francji arystokrata dał ówczesnych mieszczanom i ich potomnym, przestronne, wysokie kamienice z wysokimi oknami w typie porte-fenêtre (to okna przypominające drzwi balkonowe, sięgające od sufitu do samej ziemi). Pomieszczenia w centrum Paryża były więc doskonale doświetlone, pełne życia i luksusowe. Choć przebudowa paryskich ulic miała miejsce pod koniec XIX wieku, modernistyczny duch kamienic uszlachetniony został nawiązaniami do świetnych, historycznych styli w architekturze, takich jak barok, rokoko czy regencja.

Co jeszcze jest charakterystyczne dla kamienic w stylu paryskim? Przede wszystkim wysokie sufity. Dlatego też o tyle łatwiej będzie odtworzyć styl francuskim we wnętrzu mieszkańcom historycznych kamienic. Warto też zwrócić uwagę na naturalne drewniane parkiety w jodełkę oraz sztukaterię, która zdobi rozbielone ściany i sufity, a także marmurowe kominki, które częściej stanowią jedynie element ozdobny, aniżeli funkcjonalny system ocieplania. 

We wnętrzach w stylu francuskim dominują jasne barwy. Paryska elegancja to mieszanina nawiązań do nurtu glamour, art deco, klasyki i historycyzmu. Nowoczesne wnętrza francuskie wykończone są często w minimalistycznym duchu, który przełamany jest mocno dekoratywnymi elementami zdobień na miarę baroku. Paryżanie przejawiają we wnętrzach poszanowanie dla historii, jak i sztuki nowoczesnej − nie jest dziwnym widokiem zobaczyć na ścianach francuskich kamienic obok siebie Rembrandta i współczesną, abstrakcyjną grafikę o geometrycznych kształtach. Charakterystyczne dla wnętrz w stylu francuskim jest oryginalne, niebanalne wzornictwo.

W stylu francuskim ważną rolę odgrywają wielkie lustra, złote zdobienia, połysk, szlachetne materiały, takie jak jedwab, aksamit, marmur czy prawdziwe drewno.

mieszkanie w stylu francuskim

Mieszkanie w stylu francuskim − jak je wykończyć?

Jeżeli planujesz urządzić mieszkanie w stylu francuskim, warto pomyśleć o tym już na etapie wykończenia mieszkania. Jeżeli masz taką możliwość, niewielkie, klasyczne okna z parapetami zamień na przeszklone połacie sięgające do ziemi. W ten sposób wpuścisz do pomieszczenia więcej światła oraz optycznie powiększysz przestrzeń. A to właśnie ona jest najważniejszym elementem stylu francuskiego.

Pomyśl też o podłodze. W XIX-wiecznych mieszkaniach w stolicy Francji podziwiać można było jodełkowe parkiety z naturalnego drewna, np. dębu. W pomieszczeniach funkcjonalnych, np. w kuchni, łazience czy przedpokoju położyć możesz natomiast płytki imitujące szlachetny marmur czy też ceramikę polerowaną na wysoki połysk. Ciekawym konceptem będzie posadzka ułożona w czarno-białą szachownicę.

Niezwykle modnym rozwiązaniem, które definiuje francuski styl wnętrza to sztukaterie. Co to takiego? To niewielkie listwy, które imitują kasetony układane na ścianach. Listwy te mogą być pomalowane jednolicie − w kolorze ściany lub odznaczać się. Wybierając farby czy tapety do mieszkania w stylu francuskim kieruj się umiarem. Salon w stylu francuskim to przede wszystkim nieograniczona przestrzeń. Warto podkreślić ją jeszcze jasnymi, pastelowymi, rozbielonymi kolorami. Wybierz farby w odcieniu pudrowego różu, błękitu, ecru, kremu czy złamanej bieli. Im jaśniej i „czyściej” tym lepiej. W mieszkaniu w stylu francuskim nie znajdziesz kwiecistych tapet czy mocnych, nasyconych kolorów.

Rozwiązaniem dla odważnych jest stworzenie marmurowego kominka lub przynajmniej jego imitacji. W wielu odnowionych kamienicach pojawia się ten motyw − nawet jeżeli nie jest on czynny, w samym kominku ustawić możesz wielkie świece i lampiony, które dodadzą aranżacji francuskiego romantyzmu.

salon w stylu francuskim

Francuski styl − wnętrza, meble i dodatki

Kiedy pierwszy etap wykończenia mieszkania w stylu francuskim będziesz mieć już za sobą, czas zaplanować rozmieszczenie mebli oraz dodatków. We wnętrzu zaaranżowanym na modłę paryską najważniejsza jest przestrzeń. Każdy zabieg dekoratorski powinien być więc poczyniony, aby jeszcze powiększyć optycznie Twój metraż. Przy dużych oknach zawieś karnisze przy samym suficie. Wybierz na tyle długi karnisz, aby odsłonięte zasłony nie znajdowały się w świetle okna, ale by spoczywały na ścianie obok niego. Karnisz ozdobić możesz główkami w stylu glamour, np. kryształową kulą. Jakie zasłony wybrać? Tu rozwiązań jest wiele. Do stylu francuskiego pasują szlachetne materiały − możesz więc pomyśleć o aksamitnych kotarach lub postawić na lekkie, muślinowe, półprzezroczyste zasłony. Postaw jednak na gładką tkaninę, bez wzorów i zdobień.

W pomieszczeniu baw się lustrami − im więcej tym lepiej. Ustaw je tak, aby łapały światło i rozświetlały pokój. Duże zwierciadła możesz umieścić na ścianach poziomo lub pionowo. Czy przypominasz sobie wnętrza barokowych czy oświeceniowych pałaców? Ściany bogato zdobionych sal balowych wyłożone były lustrami niczym srebrzystą tapetą. Rozwiązanie to często inspirowało paryskich mieszczan − stąd w wysokich kamieniach mnogość luster.

A co z oświetleniem? Powinno być ono romantyczne, ciepłe i funkcjonalne. W mieszkaniu wykończonym w stylu francuskim znajdzie się miejsce na kryształowe żyrandole rodem z Wersalu, jak i modernistyczne lampy w stylowym, surowym wzornictwie. Paryżanie lubią mieszać nowoczesne ze starym, minimalizm z przepychem, funkcjonalność z oderwanym od rzeczywistości artyzmem. Dlatego salon w stylu francuskim powinien być wypełniony obrazami, najlepiej w oryginalnych ramach, złotymi zdobieniami, czasopismami z modą i regałami z pachnącą czasem literaturą.

Mieszkanie jak z centrum Paryża! Baw się stylem

Jak najlepiej opisać styl francuski we wnętrzarstwie? To minimalistyczny eklektyzm, w którym przede wszystkim stawia się na otwartą przestrzeń, wzornictwo z górnej półki oraz nawiązanie do historii. Mówiąc prościej, najbardziej charakterystycznymi elementami tego nurtu w aranżacji są naturalne parkiety, sztukaterie, lustra, umieszczone w zdobionych ramach obrazy oraz romantyczne światło. Urządzając dom na modlę paryskiej kamienicy z XIX wieku pamiętaj o minimalistycznej, rozbielonej palecie barw.

Data publikacji 30-11-2021
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Styl francuski − jak go przenieść do polskich wnętrz?