Produkty

Styl industrialny w salonie

Styl industrialny w salonie

Surowy minimalizm w połączeniu z elegancją (nieco chłodną, ale jakże dostojną) to kwintesencja styli industrialnego we wnętrzach. Dziś nazywany stylem, niegdyś będący czymś koniecznym, co wynikało z trudnej sytuacji na świecie. Styl industrialny jako odwzorowanie pomieszczenia nieco warsztatowego z dodatkiem klasycznych mebli wraca do łask, szczególnie w mieszkaniach typu loft.

Narodzin industrializmu należy poszukiwać w Nowym Jorku, dokładnie w latach 50. XX wieku. Szalała tam wówczas recesja, której wynikiem było pojawienie się mnóstwa wolnych pomieszczeń poprzemysłowych.loft

To tam licznie gromadzili się artyści i aranżowali zastane miejsca do swojej twórczej pracy. Wypełniali je różnego rodzaju meblami znalezionymi gdzieś w zgliszczach fabryk. Co ciekawe, nie mieli pojęcia, że w ten sposób dają początek nowemu stylowi – a ten w latach 90. naszego wieku pojawił się także w Polsce.

Przestrzeń – klucz do pomieszczenia industrialnego!

Bez przestrzeni mieszkanie nigdy nie uzyska prawdziwie fabrycznego wydźwięku. Tylko wnętrze bardzo wysokie, z dużym, otwartym salonem będzie dobrym punktem wyjścia do tworzenia aranżacji industrialnej. To dlatego wstępnym krokiem przy podjęciu prac będzie wyburzenie ścian działowych. Kuchnię oddzielamy od salonu za pomocą wyspy i wiszących lamp. W salonie część jadalną i wypoczynkową wyznaczyć możemy najlepiej przy pomocy stołu.

Salon ujednolicony z resztą pomieszczeń

Koniecznym warunkiem do stworzenia prawdziwie industrialnego wnętrza jest ujednolicenie dodatków i wyposażenia w całym mieszkaniu. Zadbajmy o to, by podobne elementy pojawiły się w każdym pomieszczeniu.

Pofabryczne czyli piękne

Jeśli mamy szczęście posiadania mieszkania w budynku poprzemysłowym, nie starajmy się na siłę ukryć jego charakterystycznych elementów instalacyjnych. Widoczne orurowania, wzmocnienia dachu, stalowe szyny czy ceglane słupy powinny zostać wyeksponowane, nie ukryte.lampa loft

Jaka kolorystyka?

Salon urządzony w stylu industrialnym powinien być utrzymany w szarościach i bieli. Nie bójmy się także użyć nieco przybrudzonych odcieni. Pamiętajmy, że wszelkiego typu ubytki, zacieki, szorstkie i nierówne ściany wpisują się w industrialną, przemysłową stylistykę wnętrza.

Styl industrialny to przede wszystkim beton, stal i stare drewno. Możemy pokryć nim jedną ścianę lub położyć na niej dekoracyjną cegłę. Na podłodze może pojawić się parkiet ze starego drewna lub panele imitujące używane drewno.

Surowe meble spod ręki majstra

Meble powinny być proste w kształcie i koniecznie masywne. Jeśli są już podstarzałe i nieco zużyte – tym lepiej dla wnętrza. Ponadto dobrze będzie wyglądała szafka metalowa na kółkach oraz plastikowe, przemysłowe krzesło.

Czy dodatki to dobry pomysł?

Niekoniecznie. W mieszkaniu industrialnym dodatków nie ma lub prawie nie ma. Jeśli już to tylko takie, które niosą ze sobą wartość historyczną nawiązującą do stylu.

 

 

Data publikacji: 24.05.2015
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Salon z jadalnią – metamorfoza oraz niespodzianka od Doroty Szelągowskiej

Salon z jadalnią – metamorfoza oraz niespodzianka od Doroty Szelągowskiej
Aranżacja salonu z jadalnią w trzy dni to nie lada wyzwanie. Jak odnowić salon, by służył wszystkim domownikom i był jednocześnie idealnym miejscem do...
Czytaj więcej

Funkcjonalny pokój dziecięcy – metamorfoza Doroty Szelągowskiej

Funkcjonalny pokój dziecięcy – metamorfoza Doroty Szelągowskiej
Trójka dzieci, 11 metrów i nieskończona ilość pasji oraz zainteresowań – jak to wszystko połączyć, by powstała funkcjonalna, a zar...
Czytaj więcej

Sprytne pomysły na zawieszenie obrazów i uchwytów bez wiercenia w ścianach

Sprytne pomysły na zawieszenie obrazów i uchwytów bez wiercenia w ścianach
Kiedy mieszkanie jest nowe lub wynajmowane, możemy nie chcieć wiercić w ścianie, by zawiesić obraz bądź dekorację. Jak zatem ozdobić pokój lub ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Styl industrialny w salonie